Uudiskiri

Lugu sellest kuidas Kaali meteoriit eesti kultuurile rauast aluse pani

Rahvusooperis Estonia maailmaesietendub 19. jaanuaril Manfred MIMi ooper “Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas”.

Kõigepealt oli tükk rauda. Raud lendas kosmoses ringi ega teinud midagi. See kestis kaua. See oleks jäänud ka täiesti märkamata, kui kaks kõverjoont poleks juhuslikult ristunud. Rauakamakas tabas Maad, täpsemalt – Saaremaad, temast sai Kaali meteoriit ja ta unustati. Maa läks eluga edasi, Saaremaa läks eluga edasi.

60ndad oli teaduse õitsengu aeg. Teooriaid puhkes nagu pungi kevadel. Ka Kaali meteoriit tuli jälle inimestele meelde. Lennart Meri kirjutas temast kuulsa raamatu ja kõigile tundus, et eestlased on oma kosmilised juured avastanud. Ja keegi ei küsinud, kuidas Lennart selle kõik teada sai. Kas tõesti ainult intuitsioon?

Suur mõistatus on nüüd lahenemas. Eesti ajaloo senini tundmatu suurmees Manfred MIM astub varjust välja, otse lavale, mille ta ise on konstrueerinud. Manfred MIM oli ainus inimene, kes teadis täpselt, kuidas Kaali meteoriit eesti kultuurile rauast aluse pani. Ükskord, vastu ööd kusagil kõrbes, kohtus Manfred Lennartiga.

Sellest, mis edasi sai, räägib ooper. 

Publiku lemmikud taas laval

Jaanuarikuus on taas Estonia laval eesti üks kaunimaid oopereid, Eino

Tambergi romantiline “Cyrano de Bergerac”.

Jaan Krossi vaimukat ja hingestavat teksti ilmestavad kaunid meloodiad ning värvikalt väljajoonistuvad karakterid. Estonia lavastuses on lakooniliste vahenditega efektselt edasi antud muusika ja sõna kooskõla ning vahelduvad eredad emotsioonid. Lavastuses on kasutatud Ervin Õunapuu lavakujunduse detaile ja Mare Raidma kavandatud kostüüme 1995. aasta Mikk Mikiveri lavastusest.

Laulavad Rauno Elp, Kadri Kipper, Mehis Tiits, Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Urmas Põldma ning paljud teised.

LISAINFO

Eesti Rahvusballeti tantsijad Triinu Leppik-Upkin ja Sergei Upkin muudavad koos armastatud jazz-muusiku Toivo Undiga Estonia kammersaali kaheks õhtuks Jazz-balleti klubiks.

Õhtuhämaruses võib juhtuda nii mõndagi ootamatut, olgu selleks ohtlik seiklus, ahvatlev afäär või kibemagus õppetund.

Tere tulemast linna parimasse jazziklubisse!

Tantsivad Marta Navasardyan, Sergei Upkin, Anatoli Arhangelski, Jevgeni Grib, Laura Ragel, Anna Roberta Lahesoo ning Carlos Campo Vecino.

LISAINFO

7. ja 11. jaanuaril laulab ooperis “Carmen” nimiosa Metropolitani taustaga Oksana Volkova

7. ja 11. jaanuaril laulab ooperis „Carmen“ nimirolli Oksana Volkova Valgevenest. Jose osas on Michael Wade Lee Ameerikast, dirigeerib Vello Pähn.

Oksana Volkova õppis laulmist Valgevene Muusikaakadeemias. Tema arvukate auhindade hulgas on mainekate Glinka ja Antonin Dvoraki nimeliste võistluste esikohad. Oma debüüdi tegi ta külalisena Moskva Suures Teatris aastal 2010. Sellest ajast alates on tema repertuaari lisandunud nimiosa Bizet’ „Carmenis“, Rimski-Korsakovi Ljubaša („Tsaari mõrsja“) ja Poiss („Legend nähtamatust Kiteži linnast ja neitsi Fevroniast“), Olga (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“) ja Fenena (Verdi „Nabucco“).

LISAINFO

Ooperi “Pilvede värvid” 

5. jaanuari lisaetenduse viimased piletid on müügil

Septembris esietendus rahvusooperis Rasmus Puuri ooper „Pilvede värvid“, mida on saatnud suur menu. Neil, kes pole veel ooperit näinud, tasub soetada 5. jaanuari lisaetendusele piletid.

„Pilvede värvid“ on põnev ja emotsionaalne ühe pere lugu, mis pakub meenutamist vanematele ja mõtlemisainet noorematele ning peegeldab paljude Eesti perede lugusid aastatel 1985–1991. Tegemist on Rasmus Puuri esimese ooperiga, mille tõi lavale Roman Baskin. Dirigeerib Lauri Sirp. Laulavad Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Kristel Pärtna, Mati Turi, Aule Urb ja paljud teised. Vanaema rollis on laval Ester Pajusoo.

Pileteid on saada ka juunikuu etendustele.

LISAINFO

Suur valik lasteetendusi ja lõbusaid mänguhommikuid jaanuarikuus

Miks mitte rõõmustada väikest teatrisõpra sobiva piletiga? Just praegu on suurepärane aeg leida rahvusooperi mitmekülgsest repertuaarist etendus väikesele teatrisõbrale, sest jaanuaris on valik tõeliselt suur.

Kui laps veel ei tea, mis on ooper või ballett, siis soovitame alustada lõbusatest lasteprojektidest. Talveaias saab kohtuda Punamütsikese ja seitsme pöialpoisiga, minilavastuse sünniloos saavad lapsed algusest lõpuni ise kaasa lüüa. Mänguhommikud toimuvad 8. jaanuaril kell 9:30 ja 11:00. „Balletilugu“ pakub kõige pisematele balletihuvilistele tantsulusti ja vaatamisrõõmu, see aitab esimest korda balletti vaatama tuleval lapsel seda paremini mõista. Balletiteemaline haridusprojekt toimub 15. jaanuaril kell 9:30 ja 11:00 Estonia kammersaalis. “Orkestrimäng”  tutvustab peamiselt keel-, puhk- ja löökpillidest koosnevat orkestrit, mis on muusikateatri lahutamatu osa. Orkestriga saab lustida 15. jaanuaril kell 10:00 ja 11:30 Estonia talveaias.

Kui põhitõed on selged, saab väike ooperi- ja balletisõber liikuda suurde teatrisaali. Jaanuaris ootab endaga koos tembutama Karlsson, pisikeste balletisõprade rõõmuks on mängukavas “Pähklipureja” ning “Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi”.

Pakkumised

Modigliani – neetud kunstnik“

24. jaanuaril pakume uudiskirja lugejatele vaatamiseks Toomas Eduri / Tauno Aintsi balletti „Modigliani – neetud kunstnik“. Peaosades astuvad üles Anatoli Arhangelski, Alena Shkatula ning Sergei Upkin. Dirigeerib Lauri Sirp.

Etendusele kehtib uudiskirja lugejatele erihind 12 eurot. Pileteid müüakse Rahvusooper Estonia kassas märgusõna „uudiskiri“ ütlemisel.

„Karlsson katuselt“

18. jaanuaril etendub Estonia teatri laval Astrid Lindgreni, Wimbergi ning Tauno Aintsi muusikal „Karlsson katuselt“. Peaosades astuvad üles Sepo Seeman, Kaarel Targo, Kaire Vilgats ning Jassi Zahharov. Dirigeerib Lauri Sirp.

Etendusele kehtib uudiskirja lugejatele erihind 12 eurot. Pileteid müüakse Rahvusooper Estonia kassas märgusõna „uudiskiri“ ütlemisel.

Hea uudiskirja lugeja!

Aasta on kohe lõppemas. Täname, et olid meiega ja kutsume sind ka aasta viimast päeva Estonias mööda saatma. Estoonlased ootavad Sind Estonia juubeliballile. Kui Sul on veel kingimure, siis piletikassa on avatud iga päev 11-19 kuni 31. detsembrini.

1. ja 2. jaanuaril on kassa suletud.

Head vana aasta lõppu ja head uut Eesti aastat!

Mängukava

Jaanuar 2018

K, 3. jaanuar

19:00

Linnukaupleja

N, 4. jaanuar

19:00

Pähklipureja

R, 5. jaanuar

19:00

Pilvede värvid Lisaetendus

L, 6. jaanuar

12:00

Pähklipureja

L, 6. jaanuar

19:00

Pähklipureja

P, 7. jaanuar

17:00

Carmen

N, 11. jaanuar 19:00 Carmen

R, 12. jaanuar

19:00

Luikede järv

L, 13. jaanuar

19:00

Linnukaupleja

P, 14. jaanuar

12:00

Pähklipureja

N, 18. jaanuar

12:00

Karlsson katuselt

N, 18. jaanuar

19:00

Pähklipureja

R, 19. jaanuar

19:00

Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas Esietendus

L, 20. jaanuar

19:00

Pähklipureja

P, 21. jaanuar

17:00

Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas

K, 24. jaanuar

19:00

Modigliani – neetud kunstnik

N, 25. jaanuar

19:00

Cyrano de Bergerac

R, 26. jaanuar

19:00

Jazz-balleti klubi Kammersaal

R, 26. jaanuar

19:00

Karlsson katuselt

L, 27. jaanuar

19:00

Minu veetlev leedi

L, 27. jaanuar

19:00

Jazz-balleti klubi Kammersaal

P, 28. jaanuar 17:00 Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi
K, 31. jaanuar 19:00 Carmen

Vaata lisaks

JAGA UUDISKIRJA
MÄNGUKAVA PILETID

E-POST info@opera.ee   PILETITE TELLIMINE E-P 10-17   TEL 683 1210   PILETIINFO

 

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.