,,Rigoletto’’- teostus viis, sisu kolm

Markus Paeveer, 8.B 30.04.2019 0

Giuseppe Verdi poolt kirjutatud ooper ,,Rigoletto’’ oli minu esimene ooperielamus. Midagi vaimustavat ma sellest ei oodanud, kuna minu ettekujutus ooperist oli kui pikast, dramaatilisest ning kohati igavast lauluetendusest. Võibolla olen ma liiga noor ja rumal, et ooperi võlu mõista, kuid midagi sarnast oma ettekujutusele ma ka kogesin.

Ooperil polnud iseenesest midagi viga, lavakujunduse pool oli hästi tehtud, see oli küll minimalistlik, kuid töötas. Väga hästi kasutati ära pöördlava ning laval asuvad esemed andsid hästi edasi koha miljöö. Eriti jäi mulle silma palgamõrvari maja üks ,,seinadest’’, mis oli tegelikult kardin. Kui vaatajad pidid nägema maja sisse, tõmmati kardin eest ära ja kui ei pidanud, jäeti kardin ette.

Ka lauljad olid tasemel, mina küll eriti muusikaline inimene pole, kuid sain aru, et lauljad võtsid oma tööd tõsiselt ja laulsid hästi. Saan uhkelt öelda, et isegi mina, täielik uustulnuk ooperimaailmas, tundsin ära ühe ooperis esitatud lauludest nimega ,,La donna e mobile’’.

Kindlasti polnud ma ainuke, kes selle ära tundis, kuna ilmselt on ka teised telekast seda aegumatut pitsareklaami näinud. Kuna ooperis lauldi itaalia keeles, oli veidi raske jälgida lavalist tegevust ning samal ajal eesti keelset tõlget lugeda, sain kõvasti oma rööprähklemise oskust harjutada. Lisaks panin ka tähele, et vahepeal erines inglise keelne tõlge eesti keelsest väiksel määral, aga üldiselt oli siiski kõigest aru saada.

Kõige rohkem meeldisid mulle Rigoletto aariad, kuna ta suutis oma emotsioone laulu ja liikumisega väga hästi edasi anda. Lisaks meedisid mulle ka Rigoletto ja Gilda duetid, sest laulust on aru saada, kuidas tegelased teineteisest hoolivad. Ühtlasti sobisid ka nende hääled hästi kokku.

Kuigi suudan välja tuua nii mõndagi head, oli ooper siiski mulle enamjaolt igav. Mina arvan, et probleem on selles, et süžee ei köitnud mind. Isa, kes proovib oma tütart iga hinnaga kurja maailma eest kaitsta- pole päris minu teema. Lisaks jäi mulle ooper veidi aeglaseks, eriti esimeses vaatuses. Kes teab, äkki võib mõne teise süžeeliiniga ooper mulle suisa meeldida. Vabatahtlikult ma seda ooperit enam vaatama ei läheks, kuid vähemalt on mul üks uus kogemus juures.

Kommenteeri