Manon’i ilu ja hiilgus

Liisa Sakerman, 8. klass 16.04.2013 0

Käisin klassiga vaatamas balletti „Manon“. Olin kuulnud, et tegemist on ühe menukaima balletiga maailmas, seega olid ootused suured. Muusika oli selles balletis suurepärane, tantsijad säravad ja lavakujundus moodustas hea terviku.
„Manon“  ei olnudki nagu tavaline ballett, vaid rohkem etendus, mis nõudis tantsijatelt ka näitlemisoskust. Loodi pilt 18.sajandi elust ja erinevatest ühiskonnakihtidest. Lugu rääkis Pariisi ühest ihaldatuimast naisest Manonist, kes langes ühiskonna tipust eluheidikute sekka. Ta pidi valima rikkuse ja lõbu ning armastuse vahel.

Minu arvates kõge olulisem oli balleti juures muusika. Muusika järgi olid tehtud tantsud, mis koos sellega andsid edasi tantsijate emotsioonid ja tegevuse. Kuna tundeid ei väljendatud sõnadega, pidi kõik vaatajatele liigutuste ja muusukaga selgeks tegema. Heliteosed olid väga väljendusrikkad ja edastasid hästi karakterite iseloome. See tegi balleti vaatamise meeldivaks ja huvitavaks.

Tantsijad tantsisid oma osi väga oskuslikult. Arvan,et Manoni rolli oli üpriski  keeriline mängida, sest rahvale pidi arusaadavaks tegema neiu lõhestatuse raha ja armastuse vahel. See tantsija sai sellega väga veenvalt hakkama, sest nii miimika kui ka tehnika olid tasemel. Lõppvaatuses oli näha, kuidas rahvas tundis Manonile kaasa, kuigi tema käitumise tõttu ei oleks seda oodanud. Ka tantsijad olid imelised. Kõik olid hingega tantsu juures ja teadsid, mida teevad. Üldmulje oli tõetruu ja väga veenev.

Lavaline kujundus ja kostüümid olid need, mis tegid balletist terviku. Juba enne etendust oli eesriie imeilus. See oli just nagu etenduse osa ja valmistas balleti vaatamiseks ette. Lavakujundus oli minimalistlik, aga etenduse juurde sobis suurepäraselt. Kostüümid olid huvitavad ja värvikirevad. Igal tantsijal olid just tema karakterile sobivad rõivad. Riided tõid iga tegelase iseloomu esile. Näiteks olid  Manoni kleidid alati õrnad ja naiselikud, samas kurtisaanide omad väljakutsuvamad. Kogu lava ja taust andsid balleti üldmuljele ääretult palju juurde.

„Manon“ oli üks parimatest ballettidest, mida ma olen näinud. Kõik pisemadki detailid olid hoolikalt läbi mõeldud ja tantsijad oskasid ka näidelda. Etendus andis mulle väga hea elamuse ja usun, et läheksin seda teine kordki vaatama.

 

Kommenteeri