Kirjandikonkurss: Prahihoovist kuningakotta – õnn või õnnetus?

Heidy Mustkivi, 18 a. 06.03.2013 0

Kes meist poleks soovinud, et temast endast prints või printsess saaks? Mina isegi olen unistanud, mida kõike ma teeks, kui mina printsess oleks. Selle üle mõtiskles ka Tom Canty Mark Twaini teoses „Prints ja kerjus“, luues väljamõeldud õukonna, kus ta oli printsi osatäitjaks. Kuid nagu mõnikord ette tuleb, ei ole rikkus õnne aluseks. Seda ei osanud ta aga ette näha, et printsi elu ei ole ainult lust ja lillepidu. Samas soovis Edward Tudor kogeda ka vabamat elu, mis sai teoks tänu Tomile, kellega nad kohad vahetasid. Tomil oli suur soov printsiks saada, mis ka täitus. Kuid kas prahihoovist kuningakotta pääsemine toob kaasa õnne või õnnetust?

Kuningakoda on kujutatud sajandite jooksul parima kohana maamuna peal. Väljast vaatlejale tundubki see kõige-kõigem, kuna iga ruutmillimeeteron kaetud paksu kullakihi ja teemantitega. Igal sammul kappavad sinu järel tuhanded teenrid, kes elavad selle nimel, et iga sinu pisemgi soov täita. Rojaalses aias paisuvad vikerkaarevärvides ubinad, mida Aadam ja Eeva käivad salaja näksimas. Kuninglikus laudas munevad rubiinpunaste silmadega valgest kullast kuninglikud kaagutajad kuldmune, lillelõhnalistes latrites kepsutavad ringi rääkivad kabjalised, kellel kukub kõneledes kalliskive suust, kirjudelt-mirjudelt lehmadelt lüpstakse lausa valget rummi ja koorelikööri, koplis aga on agarad lambad kuldlõnga ketramisega ametis. Selle kohta ei saagi midagi halba öelda, ega isegi ei ütleks ju ära mõnest kuldmunakesest või värvilisest elukindlustusest kalliskivi näol. Selle põhjal saan ma aga väita, et kuningakoda on tõesti väärt elupaik, ja no olgem ausad, kes ei tahaks kasvõi tunnikest selles külluslikkusest pungil olevas unelmas veeta…

Samas, iga hea asjaga kaasneb ka midagi süngemamaigulist. Kuningakoja kuninglikud elanikud vaid võivad unistada vabadusest, mida lihtsurelikud endale lubada saavad. Printsidele pole antud võimalust turnida puude otsas, ilma et nende saatja koguaeg järel käiks. Nendelt on ära võetud privileegid minna kalale siis, kui nad ise seda soovivad, kasvõi selleks, et vähemalt hetkekski pääseda saatjate ahistavatest pilkudest. Võib öelda, et väikesed printsid-printsessid on justkui vangid suures palees. Nendele on mõnes mõttes kõik lubatud, nad saavad endale kõike, mida vaid üks nooruke hing ihkab. Samas ei saa nad endale lubada üksi olemist, kui keegi igat nende sammu ei jälgi. Need rusuvad pilgud võivad tekitada tahtmise minna „tavaliste“ lastega mängima, nähes kui lõbus neil kõigil koos on. See aga keelatakse kuninglikel troonipärijatel ära, sest see ei vasta nende tasemele, pärast saavad lihtinimestelt veel mõne haiguse või isegi kirbud, kuna nad ei oska ennast kasidagi ning elavad koos sigadega ühes mudamülkas.

Kuningakotta pääsemisel võib olla õnnetu tagajärg ka lihtsatel inimestel. Kujutage ette, kui tänasest oleks teil käes piiramatu võim. Saaksite muuta seaduseid endale meelepärasteks, panna inimesi piinlema rangete karistuste käes samal ajal, kui inglid teile viinamarju suhu asetavad. Alles olite te üks nende hulgast, kuid juba olete inimestele selja pööranud. Nemad ometi lootsid teie peale, et te neid aitate ning elujärge püüate parandada. See aga muudabki lihtsama inimese meele mõruks, kui ta näeb, kuidas võim ja raha võivad inimese mõne hetkega muuta julmaks ja enesekeskseks.

Kogu elu vaesuses ning kuivanud leivakoorikuid näsivale homo sapiensile võib tunduda kuninglikust soost persoonide elu kordades parem ning nendele omakorda tundub vaeste elu meeltmööda ning etem. Kuid peale teist liiki elust maitse saamist meeldib vana maitse ikka rohkem, kummaski on miskit mesiselt magusat ning samas leidub ka paar tilgakest tõrva. Siingi maal leidub mett, mis on segatud tõrvaga. See ei ole küll nii magus, kuid tervisele kasulik on tõrvane mesi raudpoltkindlalt. Seega, prahihoovist kuningakotta pääsemine võib olla nii õnn kui õnnetus. See aga sõltub juba inimesest endast, kuidas ta kuningakoja suhtes häälestatud on. Rojaalse elu hakul tundub kindlasti kõik perfektne ning on igati meelt mööda, kuid aja kiirel sammul hakkab pidev ninnu-nännutamine tüütuks muutuma. Nagu alati, ei ole halba ilma heata.

 

Kommenteeri