Esseekonkursi töö: Vaimustav balletikogemus

Miriam Tamm, 16 13.01.2015 0

Mina sain tantsuõhtust „Symbiont(s). Petruška“ külastusest väga tugeva emotsiooniga kogemuse. Kuigi ma pole ise tantsuga väga tihedalt seotud, olen ma sellest siiski väga huvitatud. Kuigi ma olen ka varem balletiteatrit külastanud, siis oli see esimene kord, kui ma olen näinud modernset balletti.

Esimese teatritüki nimega Symbiont(s) kohta tekkis mul päris mitmeid mõtteid. Esimesena märkasin ma, kui hästi oli varjude ja valgusega mängitud. See andis etendusele väga võimsa effekti. Lisaks sellele oli muusika minu jaoks väga ootamatu, kuid kindlasti mitte pettumust valmistav. Etenduse muusika oli väga kaasahaarav ning emotsionaalne. Symbiont(s)’i lugu seisnes minu arvates selles, kuidas erinevad kooslused teineteisega võistlevad ning üksteisele väljakutseid esitavad. Tantsijad olid väga oskuslikud ning iga liigutus oli välja toodud ja väga emotsionaalselt väja mängitud. Minu jaoks oli see rohkem võimalus tutvuda balleti tehnilise poolega. Ma olen väga rahul selle kogemusega ning olen õnnelik, et sain tutvuda nii lähedalt erinevate balleti tehnikatega.

Teise etenduse, Petruška, loo kohta on mul veidi selgem arusaam. Minu arvamuse järgi rääkis lugu sellest, kuidas peategelane otsib armastust ilusa neiu juurest, kuid neiu ei pööra talle üldse tähelepanu, kuna on armunud teise noormehesse. Petruška, otsides armastust, kuid tundes üksildust, langeb masendusse. Ta näeb, kuidas kõik tema ümber on armunud ning ta tunneb ennast veelgi rohkem üksikuna. Teda kimbutavad hirmuhood ja ta kogeb pidevalt meeleheidet. Lõpuks ta lihtsalt purustatakse pinge poolt. Tagaplaanil olevad silmad sümboliseerisid minu arvates tema tunnet, et kõigi silmad on temal ning seda, kuidas kõik tema üksildust pilkavad. Tantsutehnika ei olnud selles etenduses nii väga välja toodud, kui esimeses, kuid see-eest oli selgemini näha etenduse mõte ja poeetiline lugu. Muusika oli samuti klassikalisem, kui esimeses etenduses. Seetõttu suutsin ma selle etendusega rohkem ühestuda. Minu jaoks oli see väga emotsionaalne lugu elust enesest, inimeste tunnetest ja mõtetest.

Need kaks balletti erinesid teineteisest tunduvalt ning neid oleks raske võrrelda, kuid ma tõesti nautisin neid mõlemaid. Nad mõlemad esindasid suurepäraselt modernset balletti ning olid nauditavad. Mõlemas oli parasjagu mõistatust, mis pööras tähelepanu ainuüksi etendusele ja tänu sellele olid need mõlemad teatrietendused väga köitvad ja tähelepanu tõmbavad. Neid oli sellesmõttes ideaalne koos vaadata, et ühes oli selgelt esiletõsetud tantsu tehniline pool ning teises oli rõhutatud tantsu emotsionaalset poolt.

Mul on väga hea meel, et ma sain kogeda nii suurepärast tantsuelamust. Ma ei ole küll tantsu osas ekspert, kuid see tegi minu arvates elamuse veel imelisemaks, kuna kõik tundus nii ebareaalne ja uskumatu. Ma arvan, et tänu sellele kogemusele olen ma saanud palju uusi teadmisi balletist ning külastan tänu sellele ka edaspidi balletiteatrit. Ma sain ka uue kogemuse seoses tantsumaailmaga ning loodan väga, et saan selle kohta veel midagi juurde õppida.

Kommenteeri