Esseekonkursi töö: Minu tantsuelamus

Margaret Rooste, 16 13.01.2015 0

Olen tegelenud tantsimisega, kaudselt seotud trennidega ning praegu käin ka ise tantsimas, kuid need kaks etendust andsid mulle tõelise elamuse ning samuti avardasid mu silmaringi.
Esimesena nägin ma ,,Symbiont(s)i“. See oli äärmiselt paeluv, kuna tavaliselt ei arvaks ma, et balletil võib ka selline külg olla. Kõige rohkem meeldis mulle tantsija, kes oli laval esimesena ning ainukesena, ta suutis hoida tähelepanu endal ning mul polnud hetkekski igav. See oli pingeline ning kaasahaarav. Kuigi olen ise tantsija, siis arvan ma, et mu tantsukogemus on veel liialt väike, et tantsukunsti täielikult mõista, kuid samas leian, et iga inimene mõistabki seda erinevalt. See jutustas minu arvates ajast: kuidas aeg võib mõnikord mööduda nii kiirelt, kuid teinekord jällegi aeglasemalt. Tantsijad olid minu arvates inimesed, kes olid ajast mõjutatud. Selle etenduse puhul kiidaksin ma kindlasti muusikavalikut, kuna see mängis väga olulist rolli, aeg hakkas mööduma aina kiiremine ning minule kui vaatajale tundus kõik minevat aina pingelisemaks. See oli üks mu lemmik tantsuetendustest, mida olen näinud. Arvan, et paari aasta pärast tahaksin seda uuesti vaadata, sest arvan, et selleks ajaks mõistan tantsu kui kunsti paremini kui praegu.

,,Petruška“ oli klassikalisem ballet. Kuigi see oli ulmeline, siis suudan ma seostada seda tänapäevaga. Kui on näiteks tüdruk, kes vaatab peeglise ning ta pole rahul sellega, mida ta näeb ja mida aeg edasi, siis peegelpilt temast endast muutub nii jubedaks ja kohutavaks, et ta peaaegu kaotabki reaalsustaju ning sama oli ka etenduses. Mulle meeldis, et see etendus oli kuidagi vaheldusrikkam, see tekitas minus vaheldusrikkamaid emotsioone. Imetlesin tantsijate graatsilisust ja ilu ning värvirikkust läbi etenduse, mis pani naeratama, aga samas tundsin kurbust ja seda emotsiooni, mida tantsija imehästi edasi andis.

Selles etenduses jäin ootama püanti, kuid seda ei tulnudki, lõpp oli kuidagi ettearvatav. Ma arvan, et ilma sellise lõputa, poleks olnud selle etenduse mõte terviklik.

Võin öelda, et see oli üks parimatest tantselamustest üle pika aja. Soovitaksin seda ka kindlasti oma sõpradele, kes arvavad, et ballet on üksluine. Usun, et tants on kunst ning seda võik väärtustada igaüks.

Kommenteeri