„Manon“

Katarina Kala, 8. klass 16.04.2013 0

Käisin klassiga vaatamas Kenneth MacMillani balletti „Manon“, mis tutvustas 18.sajandi Prantsusmaa erinevate ühiskonnakihtide elu läbi Manoni ja des Grieuxi traagilise armastuse. Ballett jutustas loo Pariisi ihaldatuimast kurtisaanist Manonist, kellest sai põnevate ja dramaatiliste sündmuste tõttu Louisianas põgenik ja tagaotsitav.

Manon oli kütkestav ja kaunis naine, kes hindas üle kõige rikkust ja hiilgust. Ta oli väga kena naine ja kõik mehed olid temast võlutud. Ka Manoni vend kasutas naise ilu ära ja küsis ühelt rikkalt vanamehelt raha, et teda oma õega tutvustada. Samal ajal, kui Manoni vend sõlmis vanahärraga kokkulepet, kohtus Manon oma tõelise armastuse des Grieuxiga. Kuigi noormees oli vaene, armastas Manon teda üle kõige ja nende armastus pidas kõikidele katsumustele vastu. Ka siis, kui Manon saadeti Louisianast välja, ei jätnud des Grieux teda maha ja läks oma armastatud naisega New Orleansisse. Kuid neiu oli raskest põgenemisest väsinud ja nõrkenud ning jõudes New Orleansisse Manon suri.

Nagu juba mainitud, leidis ballett aset 18.sajandi Prantsusmaal. Etenduse kunstnik oli oskuslikult väheste lavadekoratsioonidega loonud ajastule vastava õhustiku. Dekoratsioone oli kasutatud küll vähe, kuid neel olid kaunid ning huvitavad. Juba balleti alguses paistis silma lava eesriie. Kangal olid ilusad illustratsioonid ja tekkis juba tahtmine näha balletti. Ka tantsijate kostüümid olid ilusad ning silmapaistvad. Igal karakteril oli talle omane kostüüm. Eriti meeldisid mulle Manoni kostüümid, mis väljendasid tema õrnust ning naiselikkust.

Baleriinid olid väga graatsilised ning tantsisid oma osasid hästi. Kuigi balletis ei räägitud, sai toimuvast tänu tantsijate emotsioonidele ja žestidele aru. Lisaks sellele oli baleriinidel hea näitlemisoskus. Eriti paistis silma sellega Manoni osatäitja, kellel oli väga raske osa, kuid ta sai selle mängimisega hästi hakkama. Ta oskas olla õrn ja armastav. Samas mängis ta välja ka peategelase teise mina, mis hindas materiaalseid väärtusi: raha ja rikkust.

Lavalise tegevuse mõistmisele aitas hästi kaasa ka muusika. Balletietendusel on muusikal väga suur roll, sest rääkimist ei toimu ja seega peab muusika kooskõlas tantsuga edastama tundeid, emotsioone ja süžeed. Selles etenduses toetasid muusika ja tants teineteist laval toimuva mõistmisel. Muusika oli kaunis ja emotsionaalne.

Mulle meeldis ballett „Manon“ väga. Dekoratsioonid ja kostüümid olid ilusad, baleriinid tantsisid väga hästi ning muusika oli väljendusrikas. Balletti vaadates tekkis ka endal soov olla baleriin ja tantsida laval.

 

Kommenteeri