Tsirkusprintsess

Imre Kálmáni operett kahes vaatuses
Julius Brammeri ja Alfred Grünwaldi libreto, Thomas Mittmanni dramatiseering
Laulutekstide tõlge: Peeter Volkonski
Maailmaesietendus 26. märtsil 1926 Theater an der Wienis

Esietendus 3. jaanuaril 2015 Rahvusooperis Estonia

Imre Kálmán on Franz Lehári kõrval üks tuntumaid operetiheliloojaid. Helilooja armastus ungari mustlasviiside ja Viini valsi vastu on andnud tema muusikale sügavalt isikupärase joone ning teinud kuulsaks nii „Silva“ (1915), „Krahvinna Mariza“ (1924) kui ka „Tsirkusprintsessi“ (1926).

Lavastaja Thomas Mittmann: „“Tsirkusprintsess““ on „opereti hõbeajastu“ meistriteos. Sellest sai Kálmáni üks enamesitatud operettidest, mis lõi laineid ka Broadwayl. Meisterlik ja värvikas orkestratsioon ning haarav süžee on just see, mida üheks lõõgastavaks õhtuks vaja. Muusika varieerub polkast aeglase valsini, peegeldades laia emotsioonidepaletti – armastus, vihkamine, uhkus, edevus, intriigid, segadus ja valestimõistmine, kuid lõpus… lepitakse ära.“

Tegevuse keskmes on romantiline intriig ja värvikas tsirkuseelu. Vürstinna Fedora Palinska tõrjutud kosilane palkab kättemaksuks salapärase tsirkuseartisti Mister X-i kehastama aadlikku ja paluma vürstinna kätt. Põnevate sündmuste keerises selgub, et Mister X on kadunud vürsti pärandusest ilma jäetud vennapoeg ja operett saab teenitult õnneliku lõpu.

Viimati lavastas „Tsirkusprintessi“ Estonias hooajal 1963/64 Georg Ots, kes laulis ühtlasi Mister X-i rolli.

Esitatakse OCTAVA MUSIC AUSTRALIA PTY LTD loal.

Lavastusmeeskond

Dirigendid: Lauri SirpJüri Alperten, Kaspar Mänd Lavastaja: Thomas Mittmann (Saksamaa) Kunstnik: Gilberto Giardini (Saksamaa) Valguskunstnik: Anton Kulagin Koormeister: Elmo Tiisvald Vene tantsu koreograaf: Marina Kesler

Video

  • Etendus toimub eesti keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega (subtiitrid Estonia teatrisaalis)
  • Kestus 2 t 35 min, üks vaheaeg
  • Kuula Mister X-i aariat Georg Otsa esituses
  • Ja siit on võimalik vaadata 1958. aastal Lenfilmis valminud mängufilmi "Mister X", mis on valminud "Tsirkusprintsessi" põhjal ja milles Georg Ots end kuulsaks laulis.

Toimumise ajad

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.