Tannhäuser

Richard Wagneri romantiline ooper kolmes vaatuses
Maailmaesietendus Dresdeni Hoftheateris 19. oktoobril 1845
Esietendus Rahvusooper Estonias 14. märtsil 2013

Lavastus pälvis Eesti teatriaasta auhindade jagamisel 2014 parima lavastuse auhinna. Auhinnad said ka lavastuses osalenud Mati Turi ja Ain Anger.

„Tannhäuser“ kuulub koos „Lendava hollandlase“ ja „Lohengriniga“ Wagneri romantilisema helikeelega loominguperioodi. Jutustades inimlikest püüdlustest oma unistuste poole, põimib „Tannhäuser“ ajaloolise lahutamatult müütilisega, moodustades Wagneri ooperitele iseloomuliku maagilisrealistliku maailma. Ooper põhineb legendidel, mis jutustavad minnesinger Tannhäuserist ja Wartburgis toimunud lauljate võistlusest. Wagner seob Tannhäuseri ajaloolise isiku müüdiga Veenuse naudinguterohkest armumaailmast, vastandades sellele Elisabethi puhta ja lunastava armastuse. Tänaseks on „Tannhäuseri“ tuntumad numbrid Wolframi „Ehatähe laul“ ja meeskooride püsirepertuaari kuuluv palverändurite koor III vaatusest.

2013. aastal tähistatati ülemaailmselt Richard Wagneri 200. sünniaastapäeva. Sel puhul tõi „Tannhäuseri“ Estonia lavale rahvusvaheliselt tunnustatud briti lavastaja Daniel Slater, kelle töid iseloomustavad originaalsus, inimlikkus, intelligentsus ja kaasaegsus. Slateri mitmeid auhindu pälvinud lavastusi on menukalt esitatud Suurbritannias, Saksamaal, Prantsusmaal, Šveitsis, Rootsis, Norras, Hispaanias, USAs ja Uus-Meremaal.

Sisu kokkuvõte:

Wartburgi lossi õukonnast tüliga lahkunud rüütel ja minnesinger Tannhäuser on langenud Veenuse võlude ohvriks ja elab jumalanna juures Veenusemäel (Venusberg). Aasta pärast tüdineb ta jumalikest naudingutest ja palub Veenusel end oma kütkeist vabastada. Jumalanna neab meest ja ennustab, et Tannhäuser pöördub ülima meeleheite tunnil tema juurde tagasi. Tannhäuser leiab end Wartburgi lossi juurest, kus ta kohtub oma endiste sõpradega, kes meenutavad talle teda jäägitult armastanud Tüüringi maakrahv Hermanni vennatütart Elisabethi. Liigutatuna neiu kiindumusest liitub Tannhäuser taas õukonnaga ja palub Elisabethilt andestust. Maakrahv kuulutab välja lauluvõistluse, mille võitjale annab autasu üle Elisabeth. Tannhäuseri parim sõber Wolfram on salaja Elisabethi armunud ja ülistab lauluga tõelise armastuse puhtust. Vihane Tannhäuser katkestab teda väitega, et tõeline armastus pole mitte puhas, vaid kirglik ja laulab ülistuslaulu Veenusele. Taibates, kus Tannhäuser oma kadumise ajal on viibinud, tahab õukond meest tema häbitu käitumise pärast rünnata, kuid Elisabeth palub neilt halastust. Maakrahv saadab Tannhäuseri koos teiste palveränduritega palverännakule paavsti juurde, et ta oma patud andeks paluks. Poole aasta pärast naasevad palverändurid, kuid Tannhäuserit pole nende seas. Elisabeth palvetab Neitsi Maarja poole, et ta võiks surra ja seeläbi Tannhäuseri patud lunastada. Metsas hulkuv Wolfram kohtab kurnatud Tannhäuserit, kes jutustab, et paavst keeldus talle armu andmast, lausudes: „Sul on sama suur võimalus andeks saada kui minu saual õide puhkeda.“ Meeleheite sunnil läheb Tannhäuser tagasi Veenusemäele. Wolfram püüab takistada Tannhäuserit Veenuse võlude kütkesse sattumast, meenutades talle teda ikka veel armastavat Elisabethi. Neist möödub rongkäik, kes leinab äsja surnud Elisabethi. Ülimas hingepiinas hüüab Tannhäuser Elisabethi nime ja Veenus kaob. Tannhäuser sureb ja tema viimasteks sõnadeks jäävad: „Püha Elisabeth, palveta mu eest!“ Korraga läbib leinavat rahvahulka uudis paavsti õide puhkenud sauast! Tannhäuseri patud on lunastatud.

Lavastusmeeskond

 • Dirigendid: Vello Pähn, Jüri Alperten
 • Lavastaja: Daniel Slater (Inglismaa / England)
 • Kunstnik: Leslie Travers (Inglismaa / England)
 • Valguskunstnik: Anton Kulagin
 • Liikumisjuht: Kati Kivitar

Video

  • Saksa keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega
  • Kestus 3 t 40 min, kaks vaheaega
  • NB! Etendused jäävad hooaja lõpuni ära. Piletid vahetatakse ümber. 
  • Täpsem info tööpäeviti 9–17 telefonil 683 1210

Toimumise ajad

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.