Rahvusooperi sümfooniaorkestri kontsert

Peeter Lilje 70
17. oktoobril 2020 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suur saal

Peeter Lilje (1950–1993) oli üks säravamaid dirigendiisiksusi eesti muusikaelus. „Tajudes tundlikult teose nüansse, oli ta valmis neid lõputult viimistlema, et kõik ka publikuni jõuaks. Samal ajal oli selgelt kuulda muusika katkematu kulg, otsekui võlvkaar kõikide üksikasjade kohal: näis, et helitöö kestab igavesti, kuni ükskord võis taibata, et see on siiski lõppemas ja et lõpp tuleb täpselt õigel ajal ja õigel viisil. Selline tervikutaju on omane vähestele“, kirjutab Merike Vaitmaa artiklis „Unustamatu Peeter Lilje“, 21.09.2018, Sirp.
Tema poolt antud kontsertide ja ooperietenduste arvukus on tõestuseks viljakast kunstnikust, kes pühendas oma elu muusikale. Peeter Lilje ja Rahvusooper Estonia koostöö kestis 21 aastat: aastatel 1972–1975 koormeistrina ja dirigendi assistendina ning alates 1975. aastast dirigendina. Sel perioodil jõudis Peeter Lilje dirigendina publiku ette tuua üle 20 ooperi, nende hulgas Tubina „Barbara von Tisenhusen“, Donizetti „Lucia di Lammermoor“ ja „Rügemendi tütar“, Verdi „La traviata“, „Attila“ ja „Maskiball“, Mozarti „Don Giovanni“ ja „Võluflööt“, Tambergi „Cyrano de Bergerac“ ja „Lend“, Stravinski „Elupõletaja tähelend“, Prokofjevi „Kihlus kloostris“, Bizet’ „Carmen“, Puccini „Madama Butterfly“. Viimaseks jäi 1993. aasta septembris lavale jõudnud „Albert Herring“.
1980–1990 oli ta ERSO peadirigent, juhatades siis ja ka hiljem paljusid Nõukogude Liidu ja välisorkestreid.
Aastast 1990 kuni surmani oktoobris 1993 töötas Peeter Lilje Oulu Linnaorkestri peadirigendina. Ta juhatas ka ooperietendusi Oulu Linnateatris ning oli 1990–1992 Kuopio Linnaorkestri esimene külalisdirigent.

Peeter Lilje mälestusele pühendatud kontserdil tuleb ettekandele W. A. Mozarti üks tuntumaid sümfooniaid nr 31, D-duur, K 297/300a, alapealkirjaga „Pariisi sümfoonia“, Eduard Tubina Süit balletist „Kratt“ ning Ivari Ilja soleerimisel Frédéric Chopini klaverikontsert nr 1, e-moll, op. 11.

Lavastusmeeskond

  • Solist: Ivari Ilja (klaver)
  • Dirigent: Arvo Volmer
  • Rahvusooper Estonia naiskoor

Toimumise ajad

  • L, 17. oktoober 2020 / 19:00

    25 €. EMTA suures saalis!

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.