Röövimine serailist

Wolfgang Amadeus Mozarti ooper
Libreto: Gottlieb Stephanie, Christoph Friedrich Bretzneri näidendi „Belmont ja Constanze“ järgi
Peterburi Kammerooperi külalisetendus 13. novembril 2018 Rahvusooperis Estonia

 

„Lavastuse keerulises labürindis näeb austatud vaataja mitte ainult kaasahaaravat ja lõbusat lugu noorte armunute seiklustest muinasjutulises ja ettearvamatus XVII sajandi Türgis, aga ka lüürilist jutustust Mozarti keerulistest suhetest oma naise Constanzega.“

Juri Aleksandrov, lavastaja

„Röövimine serailist“ ehk „Haaremirööv“ on esimene rahvuslik laulumängu traditsioone järgiv ooper, mida peetakse vanimaks saksakeelseks ooperiks. Singspiel ehk laulumäng on lõbus muusikaline näidend, see oli väga levinud XVIII sajandi lõpu ja XIX sajandi alguse Saksamaal ja Austrias. Kõik stseenid on jutustava tekstiga, muusikaliste numbrite kaudu aga väljendavad kangelased oma tundeid. Kõrvuti austria ja saksa rahvaviisidega kõlavad veiderdavad joodeldused, virtuoossed rulaadid koos väljendusrikka ja intonatsiooniliselt tõese retsitatiiviga.

Mozarti töö ooperiga langes ajaliselt kokku helilooja abiellumisega Constanze Weberiga. Mozarti isa oli selle abielu vastu, ka pruudi vanemad püüdsid igati takistada Constanze valikut. Olukord lahenes kiiresti: Mozart röövis Constanze tema isakodust. Abielu laulatati kolm nädalat hiljem, pärast ooperi esietendust. See oli Mozarti elus kõige õnnelikum periood, mis kajastus ka tema muusikas. Peale selle oli ka ooperi peategelane sama nimega, kui Mozarti tulevane abikaasa.

Nii veidralt, kui see ka ei tunduks, on see lõbus ooper meie muusikateatrites suhteliselt harv külaline. „Röövimine serailist“ on tõeline šedööver, mis on täis kauneid aariaid, teravmeelseid ansambleid ning värvikalt eksootilist „türgi muusikat“.

 

Lavastusmeeskond

  • Lavastaja: Juri Aleksandrov
  • Dirigent: Maksim Valkov
  • Kunstnik-lavastaja: Vjatšeslav Okunjov
  • Eesti- ja venekeelsete tiitritega
  • Retsitatiive esitatakse ooperis vene keeles, aariad on saksa keeles.
  • Kestus: 3 h
  • Soovituslik vanus: 12+
  • Korraldaja: Antrakt OÜ
  • Pileteid  tagastada ega vahetada ei saa.

Toimumise ajad

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.