Don Pasquale

Gaetano Donizetti koomiline ooper
Giovanni Ruffini libreto
Maailmaesietendus 3. jaanuaril 1843 Pariisi Théâtre-Italien
Esietendus Rahvusooperis Estonia 25. septembril 2020

Kui unistad abiellumise õnnest ja ärkad abielupõrgus…

Rikas vanapoiss don Pasquale vihastab, kui kuuleb, et tema vennapoeg Ernesto kavatseb abielluda lihtsa tüdruku Norinaga. Vanamees otsustab hoopis ise abielluda, pere luua ja Ernesto pärandusest ilma jätta. Ernesto ja Norina on meelt heitmas, kuid appi tõttab nende sõber doktor Malatesta, et ninakale Pasqualele õppetund anda. Plaan on järgmine: Norina maskeerib end ja Malatesta esitleb teda don Pasqualele kui oma õde – alandlikku, kuulekat ja vägagi sobivat pruuti. Pasquale on vaimustuses! Abielu sõlmitakse silmapilkselt valenotari valvsa pilgu all. Peagi tuleb don Pasqualel oma tormakat otsust kibedalt kahetseda – vaevalt on abielu sõlmitud, kui taltsast neiust saab saatan naise kehas … Kuidas see kõik lõppeb, ei tea isegi ooperi peategelased!

Alates esietendusest, on „Don Pasquale“ nautinud publikumenu kõigis maailma teatrites. Ajal, mil peamiselt koomilistele tüüpkarakteritele (Pantaloone, Arlekiin, Pierrot jt) toetuv koomilise ooperi žanr tundus juba vanamoodne, suutis Donizetti luua läbinisti värske situatsioonikomöödia, psühholoogiliselt motiveeritud, vastuoluliste ja tundlike tegelastega. Giorgio Bongiovanni särav lavastus toob esile tegelaste ja loo vahetu emotsionaalsuse ning kaasaegsuse.

Lavastusmeeskond

  • Dirigendid: Arvo Volmer, Vello Pähn, Kaspar Mänd
  • Lavastaja: Giorgio Bongiovanni (Itaalia)
  • Dekoratsiooni- ja kostüümikunstnik: Maria Carla Ricotti (Itaalia)
  • Valguskunstnik: Claudio De Pace (Itaalia)

Video

  • Itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega
  • Kestus 2 h 15 min, üks vaheaeg
  • Nägemispuudega külastajal on võimalus ooperile laenutada punktkirjas tiitri- ja kavaraamat. Raamatud on saadaval laenutuseks enne etendust suveniiriletist.

Toimumise ajad

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.