Don Carlo

Giuseppe Verdi ooper kahes vaatuses ühe vaheajaga

Esietendus 4. märtsil 2016 Leedu Rahvuslikus Ooperi- ja Balletiteatris

2016. aastal Leedu Rahvuslikus Ooperi- ja Balletiteatris esietendunud Giuseppe Verdi ooper „Don Carlo“ osutus koheselt üheks kõige märkimisväärsemaks teatrilavastuseks, ja sellest kerkinud vägagi erisugused arvamused ainult tõestavad, et see versioon Verdi suurteosest tekitab vaatajates tugeva mulje. Ning kuidas saakski see teisiti olla? „Don Carlo“ (mida tuntakse kui grand opéra žanri esindajat) ei ole ülev kunstiteos mitte ainult oma võrratu muusikalise materjali poolest vaid ka muljetavaldavate ajalooliste karakterite ja dramaatilise süžee poolest. Praeguse lavastuse loominguline meeskond esitas oma versiooni, keeldudes kõiksugustest teatraalsetest ilustustest ning keskendudes selle asemel muusikasse ja teksti peidetud sügavaimate tähenduslike kihtide paljastamisele. Selle uue „Don Carlo“ lavastuse loojateks olid kuulus saksa visionäär-lavastaja Günter Krämer, silmapaistev dirigent Pierre Vallet, ning dekoratsioonikunstnik ja näitekirjanik Herbert Schäfer.
Verdi „Don Carlot“ esitati esimest korda publikule 1867. aastal Pariisis. Ooper ise oli kirjutatud Friedrich Schilleri näidendi järgi. Viimane sisaldas kõike, mida Verdi otsis: jätnud maha pinnapealse dramaatilise teatraalsuse ning romantiliste kirgedega täidetud libretod, keskendus ta teostele, milles avaldus tubli annus varjatud tragöödiat. Nendes teostes ei olnud enam välist ülerõhutatud tegevust – neis pulbitsesid hoopiski sisemised tormid, tõeliste inimväärtuste otsingud ja igatsus inimsuse järele.
Krämeri lavastus on täis ootamatuid teatraalseid lahendusi ning huvitavaid seoseid. Teda mõjutas ja inspireeris rokitäht David Bowie’ imetabane hüvastijätusõnum – tema viimane album „Blackstar“. Kuna üks põhilisi stseene „Don Carlos“ puudutab Hispaania inkvisitsiooni poolt korraldatud autodafeed, on albumi nimiloo „Blackstar“ videoesteetika saanud lavastuse üheks eristuvaks lähtepunktiks.

Lavastusmeeskond

 • Muusikaline juht ja dirigent: Pierre Vallet (Prantsusmaa)
 • Dirigent: Martynas Staškus
 • Lavastaja: Günter Krämer (Saksamaa)
 • Dekoratsioonikunstnik ja dramaturg: Herbert Schäfer (Saksamaa)
 • Kostüümikunstnik: Isabel Ines Glathar (Saksamaa)
 • Lavastaja assistent: Jūratė Sodytė
 • Koormeister: Česlovas Radžiūnas
 • Kestus 2 h 30 min, üks vaheaeg

Toimumise ajad

 • N, 7. juuni 2018 / 19:00

  I-hind. 22-38 €. Leedu Rahvusliku Ooperi- ja Balletiteatri külalisetendus!

Veel

Osatäitjad

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.