Balletiõhtu

Vaikivad monoloogid

Koreograaf-lavastaja ja kunstnik: Toomas Edur
Muusika: Heino Eller, Artur Kapp, Artur Lemba, Eduard Oja, Arvo Pärt, Peeter Süda
Valgus: Malle Valli
Maailmaesietendus 30. juunil 2009 Londoni Püha Pauli katedraalis

Lavastuse muusika CD-lt.

Kolmele tantsijatepaarile loodud ühevaatuseline teos räägib vaikimisest sisemises üksinduses, inimsuhete tõusudest ja mõõnadest, eneseotsingutest suhetes, jagatud õnnest ja kurbusest. Elame lootuses, et meid mõistetakse, kuid alati on midagi, milleni me teises inimeses ei jõua ning alati ei ole kõike võimalik sõnadesse panna…

„Vaikivad monoloogid“ jõudis esmakordselt vaatajateni 2009. aasta Londoni kultuurifestivali (City of London Festival) programmi raames, mille teemaks oli 60º põhjalaiusel asuvad merelinnad Tallinn, Helsingi, Stockholm, Oslo, Peterburg, Kirkwall ja London.

Boléro
Koreograaf-lavastaja: Tiit Härm
Muusika: Maurice Ravel
Lavastaja assistendid: Irina Härm
Kunstnik: Kustav-Agu Püüman
Valgus: Tiit Urvik

Osades:
Naine: Marta Navasardyan või Elisabetta Formento
Mehed: Anatoli Arhangelski, Benjamin Thomas, Jevgeni Grib, Caspar Stadler, Ali Urata, Carlos Garcia, Vadim Mjagkov, David Ekman, Adam Ashcroft, Michael Pontius, François Adrien Aulibe, Mihhail Jekimov, Alexandre Konarev, Oliver Jahelka, William Simmons, Hanno Opperman

Koreograaf Tiit Härm on inspiratsiooni saanud Maurice Raveli värvikast ja kaasahaaravast muusikast, mis avaldub kirglikus tantsus. Raveli üks tuntumaid teoseid „Boléro“ on kirjutatud spetsiaalselt kuulsale vene tantsijale Ida Rubinsteinile 1928. aastal. Selle teose loomiseks leidis Ravel inspiratsiooni kahest vastandlikust allikast: Maroko rahvamuusikast ja pisut harjumatust kohast – vabrikust. Heliloojat köitis liikuvate lintide, vilede ja vasaralöökide motoorika, mille ta oma teoses oskuslikult ühendas Maroko sensuaalsete rahvusmeloodiatega.

Vaheaeg

Roosivaim
Koreograafia: Mihhail Fokin
Muusika: Hector Berliozi orkestratsioon Carl Maria von Weberi klaveripalast „Kutse tantsule“
Kunstnik: Marja-Liisa Pihlak
Lavale seadnud: Viesturs Jansons
Valgus: Malle Valli
Maailmaesietendus 19. aprillil 1911 Djagilevi Vene Balletis Monte Carlo teatris

Osades:
Roosivaim: Eneko Amorós või Zachary Rogers
Tütarlaps: Luana Georg või Nanae Maruyama

„Roosivaim“ on pas de deux, mille Mihhail Fokin lõi legendaarsele Sergei Djagilevi trupi tantsijatepaarile Vatslav Nižinskile ja Tamara Karsavinale. Jean-Louis Vaudoyer libreto aluseks on Théophile Gautier’ luuletus „Roosivaim“. See jutustab noorest tüdrukust, kes naaseb oma esimeselt ballilt. Ta unistab sellest, kuidas tantsib roosiga, mis talle ballil kingiti. Roosi vaimu kehastas Nižinski, kelle esinemist antud rollis peeti sensatsiooniliseks. Publikut vapustas tantsija erakordne inimvõimete piire kompav hüpe, mis oli Nižinski leivanumber. „Roosivaim“ on kuldne klassika, mis püsib tänaseni menukana teatrite repertuaaris.

 

Loe veel

Video

  • Kestus 1 t 15 min, üks vaheaeg

Soovitame

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, kui soovid teatri tegemistega kursis olla.

Värske info ning heade pakkumistega uudiskiri saadetakse reeglina välja kord kuus.

Vaata Youtube kanalit