Hea teada

Lapsevanem, kingi oma lapsele elamus!

Tihti küsitakse meilt, millal on lapsel õige aeg tulla üht või teist etendust vaatama. Lapsed on erinevad. Mõni pisike kardab pimedust ja valju orkestrimuusikat ning nõuab juba avasekunditel saalist välja, teised ei taha veel koju minna, kui on kolmetunnise etenduse ära vaadanud. Siit leiad meie soovitused, mida ja millises eas vaadata, kuid lõpliku otsuse teed ikkagi Sina, sest tunned oma last kõige paremini. Kui tervet ei jõua, vaata pool. Kindlasti räägi enne lapsele, kuhu minnakse, mida vaadatakse (vaata ka kodulehelt pilte ja videoid) ja räägi, kuidas teatris käitutakse.

Koos lapsega leiad ka Sina uuesti tee teatrisse (juhul kui oled selle vahepeal kogemata kaotanud). Estonia-elamused on väärt meenutamist veel kaua-kaua!

Hea õpetaja, aita luua sild klassitoa ja ooperimaja vahel!

Eelmisel aastal külastas Estonia haridusprojekte ja ekskursioone üle 7300 lapse ja noore vanuses 0–18. Ühe teatrihooaja jooksul on osalejaid pea 80 erinevast koolist ja lasteaiast, tagasisidena laekub üle 500 essee ja joonistuse, millest parimad leiavad oma koha kevadisel näitusel.

Sügisest kevadeni toimuvad Estonias haridusprojektid, mille eesmärgiks on lastele ooperi- ja balletimaailma lähemalt tutvustada.

Nii muusika-, ajaloo-, kirjanduse- kui ka keeletunnid mööduvad teatrimajas hoopis meeldejäädavamalt ja vabamalt kui klassiruumis. Kingi endale ja oma õpilastele tahe, oskus ja rõõm näha asju erinevate nurkade alt. Õpilased meenutavad Sind taas hea sõnaga, kui nad ükskord oma lastega Estonia uksest sisse astuvad.

Mida vaadata?

Ooperi või balleti nautimiseks ei pea olema muusik, tantsija või muusikateadlane – piisab, kui armastad ilusat muusikat ja põnevaid lugusid. Kuid mida ikkagi valida esmaseks tutvumiseks muusikateatriga?

Siit lehelt leiad sobiva etenduse või haridusprogrammi erinevas vanuses lastele ja noortele, mis sobib ka esmaseks tutvumiseks muusikateatriga. Alustada võib päris algusest: lapsi vanuses 0–3 ootame koos vanematega beebikontsertidele, kus Ooper-Kvarteti esituses kuuleb klassikalise muusika pärle, mis sobivad hästi nii beebidele esimese kontserdielamuse saamiseks kui ka lapsevanematele nautimiseks. Vaata lähemalt siit.

Soovitusi või täpsustavaid küsimusi võib teatrist küsida iga päev kell 11–18 (välja arvatud riigipühadel), tel 683 1210.

Kuidas osta piletit?

Meie kodulehel saab tutvuda saaliplaani ja piletihindadega, soodustusi on nii koolieelikutele, õpilastele kui ka üliõpilastele. Samuti tasub uurida pühapäevaste pereetenduste soodustusi. Või soovid pileteid pikemalt ette broneerida? Vaata siia http://www.opera.ee/estonia-teater/

Piletid on müügil Estonia kassas, Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades ning internetis www.piletimaailm.com ja www.piletilevi.ee.

Kui etendus on välja müüdud või sinu soovitud koad pole hetkel saadaval, siis tasub mõne päeva pärast või etenduse toimumise päeval uuesti proovida – võib juhtuda, et kohad on broneeringu alt vabanenud.

Kas mu laps näeb laval toimuvat?

Lastele vanuses kuni 6 aastat saab päevastele suure saali etendustele osta sülepileti. Garderoobides on saadaval piiratud koguses istmepatju, mida saab tasuta laenutada. Samuti on võimalik laenutada teatribinoklit. (http://www.opera.ee/estonia-teater/hea-teada/).

Mida selga panna?

Teatrikülastus annab võimaluse kinkida endale ja lapsele meeldejääv ning eriline sündmus, mille juurde võiks kuuluda ka veidi pidulikum riietus (oluline on siiski, et end hästi tunneksite!). Kas olete märganud piduliku riietusega kaasnevat kerget elevust, sirgemat hoiakut ja pidulikku tunnet? Kindlasti ei pea selleks olema sametkleit või smoking, kuid teksad ja spordijalanõud võiksid jääda teiste ürituste tarbeks.

Mida võiks enne esimest teatrikülastust rääkida?

Kindlasti võiks rääkida sellest, et Rahvusooper Estonia näol on tegemist muusikateatriga, kus üheks oluliseks osaks elamusest on muusika. Tavapärase kõne asemel väljendutakse lauldes või tantsides. Kui muusikalavastuse kõik komponendid omavahel hästi sobivad, võib laulu, tantsu, muusika ja lavakujunduse sündida eriliselt meeldejääv ning liigutav elamus.

Oopereid esitatakse enamasti itaalia keeles. Selleks, et toimuvast aru saada, näidatakse lava kohal eestikeelseid tiitreid. Tiitreid ei pea siiski kogu aeg lugema, sest enamasti korratakse lauldes sama mõtet mitu korda ning lava kohal võtab tekst selle palju lühemalt kokku. Et siiski rohkem aega jääks laval toimuvale keskendumiseks, võiks enne etendust lugeda kava lehest sisu kokkuvõtet. Operette esitatakse reegline eesti keeles.

  • Etenduse algus

Teatrisse soovitame tulla piisava ajavaruga, et rahulikult üleriided garderoobi jätta, kava osta, veidi teatri peal ringi vaadata ja kiirustamata oma istekoht leida. Etenduse peatsest algusest annavad märku publikutsungid – esimest korda kõlab kutsung 10 minutit enne etenduse algust, et kõigil oleks aega istekohad leida. Kui kohad on rea keskel, ei tasu saali sisenemist päris viimaseks hetkeks jätta. Kui see siiski juhtub, tõusevad viisakad inimesed püsti, et viimase hetke sisenejatel oleks hõlpsam neist mööduda. Siis on sobilik ka nende vastu viisakust üles näidata ja neid möödudes tänada. Juba igiammustest aegadest näeb teatrietikett ette, et oma kohale liikudes ei tehta seda seljaga inimeste poole, vaid ikka kenasti näoga püsti seisjate poole.

Kui kõik on etenduseks valmis, läheb saalis pimedaks ja dirigent võib tulla orkestri ette, et alustada etendusega. Dirigenti tervitatakse aplausiga ning seejärel alustab orkester dirigendi märguande peale avamänguga. Kuigi eesriie veel ei avane, ei tähenda see seda, et võiks kõva häälega juttu ajada, mobiiliga sõnumeid saata või kommipaberitega krabistada. Avamäng on oluline osa etendusest, mis häälestab publikut laval toimuvaks.

  • Hilinemine

Hilinejaid saali ei lubata. Etenduse ajal saalist väljunud pääsevad oma kohale tagasi pärast vaheaega.

  • Mobiiltelefonid ja muud nutiseadmed…

…tuleb etenduse ajaks välja lülitada. Vibreeriv telefon võib kotis surisedes samuti kellegi elamuse rikkuda. Isegi siis, kui laval toimuv ei tundu kõige põnevam, ei ole sobiv telefoniga mängima hakata – helendav valgus pimedas saalis tõmbab kohe tähelepanu, ega lase keskenduda elamusele, mida teater oma publikule pakkuda püüab. Kiireid asjatoimetusi saab õiendada vaheajal.

  • Söök ja jook

Ooperi- või balletiõhtu muudab täiuslikuks meeldivalt sisustatud vaheaeg, maitsvad söögid-joogid ja hea teenindus. Estonias saab vaheajaks tellida meelepäraseid suupisteid ja jooke ning kinni panna laud. Sellegipoolest ei lubada söögi ja joogiga saali, seepärast tasub teha vaheajatellimus meie kodulehel või enne etendust teatri kohvikutes koha peal. Nii saad mugavalt ja sabas seismata kooki ja jooki nautida! Vaata siia http://www.opera.ee/tellimused/vaheajatellimus/

Kui oled pisut külmetunud ja sul on kaasas köhakommid, tasub need enne etendust või vaheajal paberist lahti harutada ning käekotti või taskusse valmis panna, sest paberikrabin kandub hea akustikaga saalis mitu korda kaugemale kui mõnes muus ruumis.

  • Millal aplodeerida?

Kui sulle meeldib see, mida laval näed, tahaksid kindlasti esinejaid ilusa elamuse eest tänada. Kõige siiram tänu esinejatele on loomulikult aplaus! Kuid millal aplodeerida? Ballettide puhul plaksutatakse enamasti suurte tantsunumbrite järel – soolode (üks tantsija) või pas de deux’de (kaks tantsijat) järel. Mõnikord plaksutatakse ka tantsunumbri keskel, näiteks kui tantsija suudab järjest palju pöördeid teha (32 fueteed) või eriti kõrgeid ja lennukaid hüppeid sooritada. Ooperite puhul on pisut keerulisem – plaksutatakse suuremate soololaulude (aaria) või duettide järel, mõnikord on aga aarial mitu osa ja ei pruugi päris täpselt aru saada, millal see lõppeb. Siis tasub oodata, millal ka ülejäänud publik saalis plaksutama hakkab. Kui kellegi esitus eriti sügava mulje jättis, võib talle ka „Braavo!“ hüüda. Päris kindlasti võib plaksutada vaatuste lõpus, kui sulgub eesriie. Kui etendus publikule väga-väga meeldis, tõustakse etenduse lõpus püsti ja aplodeeritakse seistes.

  • Tahaks balletist ja ooperist rohkem teada?

Teatri kassas ja suveniiriletis on müügil „Ooperivihik“ ja „Balletivihik“, mis küllaldase pildimaterjaliga tutvustavad ooperi- ja balletižanri ajalugu ning pisut ka teatri lavatagust võlumaailma. Iga uuslavastuse puhul on võimalik tasuta külastada infotundi, kus lavastusmeeskonna liikmed räägivad lavastuse sünnist. Külalisteks on nii lavastajad, lavastajate assistendid, koreograafid, repetiitorid, lauljad, tantsijad, kostüümikunstnikud, etenduse juhid kui ka paljud teised põnevate elukutsete esindajad (vaata siit http://www.opera.ee/estonia-teater/hea-teada/).

Või sooviksid hoopis ise näha kõiki neid põnevaid lavataguseid ruume, kus ärkab ellu teatrimaagia? Sellisel juhul ootame sind ekskursioonidele, mis toimuvad igal reedel enne etenduse kell 17.30 eesti keeles. Vaata lähemalt siit http://www.opera.ee/lavastus/ekskursioon-teatrimajas-2/

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.