William Relton

ReltonCasual clip

Lavastaja

William Relton alustas näitlejana 1971. aastal West Endil etendunud Rattigani lavastuses „Winslow’de poiss“. Ta jätkas televisioonitöö ja näitlemisega. Tema rollide hulka kuuluvad Cherubin (Beaumarchais’ „Figaro pulm“), Bernsteini Candide („Candide“) ja Tony („West Side Story“), Gilberti/Sullivani Marco („Gondoljeerid“) ja Ralph Rackstraw („HMS Pinafore“), Hamlet (Shakespeare’i „Hamlet“), Wilfred Owen mononäidendis „Kõik piinamise kunstid“, Kenneth (Berlini „Öelge mulle madam“) jt. Tema ooperirollide hulka kuuluvad Mozarti Don Ottavio („Don Giovanni“), Basilio („Figaro pulm“) ja Ferrando („Così fan tutte“), samuti Tisbe (Rossini „Tuhkatriinu“, lavastus, milles õekeste rolle laulsid mehed). Viimati esitas ta majahoidja rolli R. Straussi ooperis „Ariadne Naxoselt“ (Glyndebourne’i festival ja Frankfurdi Ooper). Ta on esinenud mitmetes telenäidendites, seriaalides ja filmides, sh „Kaunitar ja koletis“, „Suur Gatsby“ ja „Rentslimiljonär“.

1991. aastal liitus ta ooperitrupiga Music Theatre London, mis kasutab oma lavastustes hea lauluhäälega näitlejaid, mitte klassikalise laulukooliga ooperilauljaid. Ta on töötanud trupi peaprodutsendina, korraldades reise Austriasse, Saksamaale, Hollandisse ja Suurbritannia erinevatesse regioonidesse. Aastatel 1994–97 oli ta Opera Northi ja aastatel 1998–2001 Inglise Rahvusooperi peadirektori asetäitja. William Relton on aastaid teinud koostööd Co-Ooperiteatriga, korraldades ringreise ja haridusprojekte. Praegu on ta Opera Forge’i kunstiline juht ja toob järgmise kolme aasta jooksul lavale Wagneri „Sõrmuse“-tsükli.

Lavastajana debüteeris ta 1993. aastal, tuues lavale Mozarti „Così fan tutte“. Sellest alates on ta lavastanud mitmel pool Suurbritannias ja mujal Euroopas: Inglise Rahvusooper, Nice’i Ooper, Dorseti Ooper, Kongelige Teater Kopenhaagenis, Oslo Ooperimajas, Drottingholms Slottstheateris, Darmstadti Linnateatris jm. Tema viimatiste lavastuste hulka kuuluvad Wagneri „Nibelungi sõrmus“ (2013), Mozarti „Don Giovanni“, „Võluflööt“ ja „Armastuse pärast aednikuneiu“ (kõik 2012), Pergolesi „Teenija-käskijanna“ (2012), Bizet’ „Carmen“ ja Humperdincki „Hansuke ja Greteke“ (mõlemad 2011), Rossini „Varastaja harakas“ (2010), Puccini „Boheem“, Leoncavallo „Pajatsid“, Mascagni „Talupoja au“, Offenbachi „Hoffmanni lood“ ja Händeli „Alessandro“ (kõik 2009), Bizet’ „Pärlipüüdjad“, Stravinski „Elupõletaja tähelend“, Haydni „Elu kuul“, Britteni „Lucretia teotamine“ (kõik 2008) jpt.

William Relton on aastaid lavastanud ja õpetanud Suurbritannia ja Skandinaavia maade koolides. Suurbritannias on ta lavastanud kõigis peamistes ooperiõpet pakkuvates koolides: Šoti Kuninglikus konservatooriumis Glasgows, Kuninglikus Muusikaakadeemias, Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis ja Ooperistuudios ning Walesi Kuninglikus Muusika- ja Draamakolledžis Cardiffis. Skandinaavia maades on ta töötanud Kopenhaageni Kuningliku Teatri Ooperiakadeemias, Stockholmi Ooperikõrgkoolis, Göteborgi Ooperikoolis ja KHIOs Oslos.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.