Robertas Šervenikas

robertas_servenikas

Pärast M. K. Čiurlionise nimelise kunstikooli lõpetamist omandas Robertas Šervenikas koorijuhi ja ooperidirigendi diplomi Rimski-Korsakovi nimelisest Peterburi Riiklikust Konservatooriumist. Tema rahvusvaheline karjäär algas 1997. aastal, kui Mstislav Rostropovitš kutsus teda Evian Festivalile Prokofjevi balleti „Romeo ja Julia“ abidirigendiks. Alates 1998. aastast on mõlemad esinenud maailma suurimate kontserdisaalide lavadel. Šervenikas on juhatanud mitmeid orkestreid kõikjal Euroopas, samuti Jaapanis, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Brasiilias, Iisraelis ja Venemaal. Märkimisväärsed on tema esinemised Moskva Konservatooriumi kontserdisaalis, Amsterdami Concertgebouw’s, Madridi Auditorium de nationales, Frankfurdi Alte Operis, Londoni Cadogan Hallis, Berliini kontserdimajas, Osaka Hallis, Suntori Hallis ja Metropolitan Art Space’is Tokyos, samuti Kölni, Hamburgi ja Peterburi filharmooniates.

Ta on teinud koostööd tšellistide Mstislav Rostropovitši, David Geringase ja Miša Maiskiga, trompetisti Maurice André, pianistide Denis Matsujevi, Arcadi Volodose, Mihhail Pletnjovi ja Freddy Kempfiga, viiuldajate Sarah Changi, Maksim Fedotovi ja Julian Rachliniga, vioolamängijate Wolfram Christi ja Juri Bašmetiga.

Alates 2000. aastast on Šervenikas Leedu Riikliku Sümfooniaorkestri dirigent. Tunnustuseks tema saavutuste eest, autasustati teda Leedu Riikliku Kunsti- ja Kultuuriauhinnaga (2005). 2008. aastast on Šervenikas Leedu Ooperi- ja Balletiteatri muusikajuht. Seal on tema käe all jõudnud lavale järgmised ooperid: Mussorgski „Boriss Godunov“, Verdi „La traviata“, Bizet’ „Carmen“, Tamulionise „Väike Lingonberry“, Ponchielli „Leedukad“, Tšaikovski „Jevgeni Onegin“, Wagneri „Lohengrin“, Narbutaitė „Cornet“, Puccini „Boheem“; balletid: Šenderovase „Desdemona“, Delibes’i „Coppélia“ ja Kuprevičiuse „Čiurlionis“. Hetkel juhatab ta samas ballette „Luikede järv“, „Punane Giselle“, „Giselle“ jt. Alates 2008. aastast on ta ka Baieri Riigiooperi külalisdirigent.

2016. aastal andis Leedu kultuuriministeerium Šervenikasele kuldse aumärgi „Kanna oma valgust ja usu“ tema panuse eest leedu kultuuri ja kunsti, tema ühiskondliku initsiatiivi ja innustuse eest positiivsetele tegudele, tema isikliku missioonitunde eest kultuurse ja vaimse keskkonna loomisel.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.