Risto Joost

risto_joost

2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aasta Nikolai Malko nimelise dirigentide konkursi laureaat Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest on ta Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent, alates hooajast 2012/13 Tallinna Kammerorkestri peadirigent ning hooajast 2015/16 MDR Leipzig raadiokoori kunstiline juht ning 2016. aasta kevadest Tallinna Filharmoonia ning Birgitta Festivali kunstiline juht.

Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Stuttgarti Kammerorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Maria teatri orkester (Peterburi), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Turu Filharmoonikud, Belgia Barokkorkester B’Rock jt. Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent aastatel 2011–2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Rahvusooper Estonias kuuluvad Risto Joosti repertuaari Donizetti „Armujook“, Verdi „La traviata“, Puccini „Boheem“ ja „Tosca“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“, Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“, Erkki-Sven Tüüri „Wallenberg“ , Tõnu Kõrvitsa „Liblikas“ ning ballettidest Tšaikovski „Luikede järv“ ja „Pähklipureja“, Minkuse „Bajadeer“, MacMillani „Manon“, Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“.

Hooajal 2016/2017 ootavad Risto Joosti ees uued väljakutsed Strasbourg’i Filharmoonikute, Odense Sümfooniaorkestri, Fenice Filharmoonikute, Tampere Filharmooniaorkestri ning Württembergi Kammerorkestri ees, samuti jätkab ta tööd Madalmaade Kammerorkestri, SWR Vokalensemble/SWR Symphony Stuttgarti, Turu Filharmoonikute ja teistega. Lisaks leiab aset Hiina kontserttuur Tallinna Kammerorkestri ning Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Rahvusooperis Estonia juhatab Risto Joost algaval hooajal Verdi oopereid „La traviata“ ning „Aida“, Gounod’ooperit „Faust“ ning on ühtlasi rahvusooperis esietenduva uuslavastuse „Figaro pulm“ muusikajuht. Alanud hooaeg on ka esimeseks aastaks, mil Risto Joost asub ametisse Birgitta Festivali loovjuhi ning Tallinna Filharmoonia juhina.

Risto Joost on ka kaasaegset muusikateatrit edendava loomingulise ühenduse KAMBER üks asutaja ja kunstiline juht. Koos Itaalia vokaalpedagoog Paolo De Napoliga juhib ta ka laulustuudiot Baltic Studio Lirico, mis tegeleb noorte ooperilauljate koolitamisega itaalia bel canto stiilis.

Risto Joost on õppinud orkestri ja koori dirigeerimist ning laulmist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, täiendanud end Viini Muusika ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning lõpetanud magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis prof. Jorma Panula klassis.

2011. aastal pälvis Risto Joost Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia ning aastal 2016 on ta Eesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.