Risto Joost

risto_joost

2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aasta Nikolai Malko nimelise dirigentide konkursi laureaat Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest on ta Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent, alates hooajast 2012/13 Tallinna Kammerorkestri peadirigent ning hooajast 2015/16 MDR Leipzig raadiokoori kunstiline juht ning 2016. aasta kevadest Tallinna Filharmoonia ning Birgitta Festivali kunstiline juht.

Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, MDRi sümfooniaorkester Leipzigis, Philharmonie der Nationen, Stuttgarti Kammerorkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Maria teatri orkester (Peterburi), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepāja Sümfooniaorkester, Jyväskylä Sinfonia, Kesk-Pohjanmaa Kammerorkester, Turu Filharmoonikud, Belgia Barokkorkester B’Rock jt. Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent aastatel 2011–2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Rahvusooper Estonias kuuluvad Risto Joosti repertuaari Donizetti „Armujook“, Verdi „La traviata“, Puccini „Boheem“ ja „Tosca“, Bizet’ „Carmen“, Gounod’ „Faust“, Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“, Erkki-Sven Tüüri „Wallenberg“ , Tõnu Kõrvitsa „Liblikas“ ning ballettidest Tšaikovski „Luikede järv“ ja „Pähklipureja“, Minkuse „Bajadeer“, MacMillani „Manon“, Eduri/Aintsi „Modigliani – neetud kunstnik“.

2018/2019 hooajal ootavad Risto Joosti uued väljakutsed Wuppertali Sümfooniaorkestri, Helsingi Linnaorkestri, Lausanne’i Kammerorkestri, Liepaja Sümfooniaorkestri ning Hoferi Sümfooniaorkestri ees. Teist hooaega jätkub koostöö ka Janáček Filharmoonia Ostravaga, kellega koos antakse Poolas kokku kuus kontserti. Kavas on Dvořáki Viiulikontsert, “Kaval rebaseke” ja “Sinfonietta” ning Smetana avamäng ooperile “Müüdud mõrsja”. Leipzigis avab Joost hooaja MDR raadiokoori ning orkestriga, juhatades Mahleri võimast Ülestõusmissümfooniat. Sama teos kantakse MDR raadiokooriga ette ka detsembris koos Berliini Filharmoonikutega. Hooaja teiseks suurteoseks on aga Igor Stravinski “Oidipus Rex”. Sophoklese samanimelisel värsstragöödial põhinev ooper-oratoorium kantakse ette nii Leipzigis Gewandhausis kui ka Erfurtis. Hooaja lõpetab Tõnu Kõrvitsa uudisteose maailmaesiettekande salvestus Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

Risto Joost on ka kaasaegset muusikateatrit edendava loomingulise ühenduse KAMBER üks asutaja ja kunstiline juht. Koos Itaalia vokaalpedagoog Paolo De Napoliga juhib ta ka laulustuudiot Baltic Studio Lirico, mis tegeleb noorte ooperilauljate koolitamisega itaalia bel canto stiilis.

Risto Joost on õppinud orkestri ja koori dirigeerimist ning laulmist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, täiendanud end Viini Muusika ja Kaunite Kunstide Ülikoolis ning lõpetanud magistrantuuri Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis prof. Jorma Panula klassis.

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2018 dirigent Risto Joosti kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas. 2016. aastal pälvis JoostEesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2011. aastal Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.