Neeme Järvi

neeme järvi

Suure muusikute dünastia pea Neeme Järvi on üks tänapäeva hinnatumaid dirigente. Ta juhatab maailma tipporkestreid, teeb koostööd parimate solistidega ning tema kui ühe enim plaadistava dirigendi diskograafiasse kuulub ligi 500 plaati.

Oma pika ja ülieduka karjääri jooksul on Neeme Järvi olnud seotud maailma erinevate orkestritega. Möödunud hooajal alustas ta kunstilise ja muusikalise juhina tööd Orchestre de la Suisse Romande’iga ning alates hooajast 2010/11 on ta Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kunstiline juht ja peadirigent. Lisaks on ta Haagi Residentie-orkestri, Detroiti sümfooniaorkestri ja Göteborgi sümfooniaorkestri emeriit-peadirigent ning Šoti Kuningliku Rahvusorkestri audirigent.

Neeme Järvi hiljutiste ja tulevaste hooaegade plaanides on koostöö selliste orkestritega nagu Berliini Filharmoonikud, Kuninglik Concertgebouw-orkester, Baieri Raadio sümfooniaorkester, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Tšehhi Filharmooniaorkester, Viini Sümfoonikud, samuti paljud olulised Ameerika Ühendriikide orkestrid, NHK sümfooniaorkester Tokyos ja Singapuri sümfooniaorkester. Jätkub ka tema koostöö Bergeni ja Göteborgi sümfooniaorkestrite ning Šoti Kuningliku Rahvusorkestriga.

Neeme Järvi muljetavaldavat diskograafiat ehivad Prokofjevi, Šostakovitši, R. Straussi, Mahleri, Dvořáki, Glazunovi, Griegi, Sibeliuse, Nielseni ja Brahmsi kõigi sümfooniate paljukiidetud salvestused. Lisaks on ta kuulajaile tutvustanud ka selliste veel vähemtuntud heliloojate nagu Wilhelm Stenhammari, Hugo Alfvéni, Niels Gade, Franz Berwaldi, Johann Svendseni ja Johann Halvorseni loomingut, samuti Eesti heliloojate Rudolf Tobiase, Artur Kapi ja Eduard Tubina teoseid. Neeme Järvi on salvestanud muusikat firmadele Chandos, Deutsche Grammophon, BIS, EMI jpt. Koostöös Chandosega on peagi ilmumas Tšaikovski kogu balletimuusika ning Šveitsi helilooja Joachim Raffi sümfooniline muusika, järge on ootamas Massenet’, Chabrier’, Saint-Saënsi, Suppé, Atterbergi, Scharwenka ja teiste heliloojate looming.

Neeme Järvit on tunnustatud paljude preemiate, aunimetuste ja tiitlitega, nende hulgas Rootsi Kuningriigi kõrgeim autasu Põhjatähe orden (1990) ja Eesti Vabariigi Riigivapi teenetemärk (III klass; 1996), värskeim on Eesti Muusikanõukogu 2012. aasta interpretatsioonipreemia. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Göteborgi ülikooli, Aberdeeni ülikooli, Detroiti Wayne State University, Rootsi Kuningliku Muusikaakadeemia ja Michigani ülikooli audoktor, samuti esimene Tallinna Vapimärgi ordeni kavaler, Michigani osariigi ning Göteborgi linna aukodanik jne. Neeme Järvi kuulub ka 1999. aastal valitud 20. sajandi Eesti saja suurkuju hulka.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.