Arvo Volmer

arvo_volmer

Aastatel 2004–2012 oli Volmer Rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent ning aastast 2004 on ta tegutsenud paralleelselt ka Adelaide’i Sümfooniaorkestri kunstilise juhi ja peadirigendina. 2019. aasta sügisest on ta taas rahvusooperi loominguline juht ja peadirigent.

Arvo Volmer on üks silmapaistvamaid Eesti dirigente, keda teatakse ja hinnatakse maailma paljudel kontserdilavadel ning muusikateatrites. Volmer on maailmas tunnustust leidnud Sibeliuse loomingu suurepärase tõlgendajana, samavõrd hinnatud on ka tema vene heliloojate loomingu ning nüüdismuusika esitused. Oma dirigendikarjääri alustas Arvo Volmer 1985. aastal Estonia teatris. Alates 1987. aastast oli ta samaaegselt seotud ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga, mille peadirigent ja kunstiline juht ta oli aastail 1993–2001. Lisaks mainituile on Volmer aktiivselt tegev ka Moskva Suures Teatris, Soome Rahvusooperis, Norra Rahvusooperis, Rootsi Kuninglikus Ooperis, Sydney Ooperiteatris jm.

1989. aastal Kopenhaagenis toimunud rahvusvahelisel Nikolai Malko nimelisel noorte dirigentide konkursil saatis teda edu ning järgnes rahvusvaheline tunnustus. Arvo Volmeri ulatuslik tegevus dirigendina hõlmab maailma mitut kontinenti. Ta on korduvalt juhatanud selliseid tuntud orkestreid nagu BBC Philharmonic (Manchester), City of Birmingham SO, Berliini Raadio SO, Sydney ja Melbourne’i sümfooniaorkestrid, Orchestre National de France jt.

Arvo Volmeri loometeed illustreerib mitmekülgne plaadistamistegevus, mis hõlmab suurel hulgal eesti ja välismaist muusikat minevikust tänapäevani. Olulisemad plaadistused on Leevi Madetoja kogu orkestriloomingu salvestus Oulu Linnaorkestriga (Alba Records, 1998–2000), Eduard Tubina kõigi sümfooniate plaadistus ERSO-ga (Alba Records, 1999–2003), mille eest pälvis 2002. aastal Eesti Vabariigi kultuuripreemia, Tubina balleti „Kratt“ esmaplaadistus ERSO-ga (Alba Records, 2005) ning Cyrillus Kreegi Reekviemi plaadistus (Alba Records, 2007), mis on teose 1927. aastal valminud eestikeelse originaalversiooni esmakordne salvestus.

Arvo Volmer on õppinud dirigeerimist Tallinna Riiklikus Konservatooriumis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) professorite Olev Oja ja Roman Matsovi juhendamisel (1980–1985) ning Peterburi Konservatooriumis professor Ravil Martõnovi juhendamisel (1985–1990). Lisaks sellele on ta täiendanud end USA-s Helmuth Rillingi meistrikursustel. Arvo Volmer sai Eesti Teatri aastaauhinna 2008 Rahvusooper Estonia repertuaari laiendamise ning Richard Wagneri ooperi „Tristan ja Isolde“ haarava muusikalise tõlgenduse eest.

2011. aasta augustis tõi Arvo Volmer Noblessneri valukojas Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 ja Nargenfestivali raames lavale Wagneri viimase ja ühe keerukama ooperi „Parsifal“, mille eest pälvis Eesti Vabariigi kultuuripreemia 2011.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.