Ain Anger

Ain_Ainger_3

Bass (Kammersänger)

Ain Anger õppis laulmist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (1992–1996) Ivo Kuuse, Virgilijus Noreika ja Matti Pelo juures. Aastail 1993–2001 laulis Anger Rahvusooper Estonias ning 2001–2004 oli ta Leipzigi ooperi solist. Alates aastast 2004 on Anger Viini Riigiooperi solist ning lisaks Viinile sagedane külaline maailma teisteski tähtsamates ooperimajades ja kontserdilavadel. Regulaarselt esineb ta Berliinis, Münchenis, Milanos, Pariisis, Tokyos, New Yorgis, San Franciscos, Sydneys jm. Ain Anger on laulnud ka ooperifestivalidel Bayreuthis, Helsingis, Bergenis, Luzernis, Savonlinnas jm. Debüüdi USAs tegi ta 2002. aastal maailmaesiettekandele tulnud Štšedrini ooperi „Võlutud rändur“ peaosas (New Yorgi Filharmoonikud, dir. Lorin Maazel). Hooajal 2012/2013 debüteeris ta Milano La Scalas Dalandina Wagneri „Lendavas Hollandlases“ (dir. Hartmut Haenchen) ja Barcelona Gran Teatre del Liceu’s (dir. Josep Pons). Peale rollide Viini Riigiooperis laulis ta ka Berliini Deutsche Operis (dir. Ulf Schirmer), Baieri Riigiooperis Münchenis (dir. Kent Nagano), Frankfurdi Ooperis (dir. Sebastian Weigle), Madalmaade Ooperis (dir. Marc Albrecht), Pariisi Théâtre des Champs-Élysées’s (dir. Jean-Christophe Spinosi) ja Tokyo Nomori ooperiteatris.

Angeri ooperi- ja kontserdirepertuaar on väga lai. Viini Riigiooperi solistina on tal ooperirolle kogunenud enam kui nelikümmend, nende seas Philippe II ja Suurinkvisiitor (Verdi „Don Carlos“), Sarastro (Mozarti „Võluflööt“), Gremin (Tšaikovski „Jevgeni Onegin“), Pimen (Mussorgski „Boriss Godunov“) ja Fiesco (Verdi „Simon Boccanegra“), Wagneri ooperites Pogner („Nürnbergi meisterlauljad“), Daland („Lendav hollandlane“), kuningas Heinrich („Lohengrin“), Hermann („Tannhäuser“), Hunding („Valküür“), Titurel („Parsifal“) jpt.

Viimati tegi Anger debüüdi Berliini Deutsche Operis ühes oma unistuste rollidest, astudes lavale Mussorgski ooperi „Boriss Godunov“ nimiosas ning Kanada Ooperis debüteeris laulja Hagenina Wagneri „Jumalate hukus“, pälvides oma esitustega kiitvaid arvustusi. Käesoleval hooajal naaseb ta Viini Riigiooperi lavale Dosifeina (Mussorgski „Hovanštšina, dir Michael Güttler), Baieri Riigiooperisse Fafneri ja Hundingina (dir Kirill Petrenko), Berliini Deutsche Operisse kuningas Heinrichina (dir Donald Runnicles) ja Opéra National de Paris’sse Pimenina (dir Vladimir Jurowski). Samuti ootab ees debüüt Chicago Lyric Opera laval David Poutney „Valküüri“ lavastuses (dir Sir Andrew Davis).

Kontsertlauljana on tema viimaste hooaegade kavas olnud San Francisco Sümfooniaorkestriga Beethoveni „Missa solemnis“ (dir. Michael Tilson Thomas) ja Verdi Reekviem (dir. James Conlon), Philadelphia orkestriga Straussi „Elektra“ (dir. Charles Dutoit) ning Baieri Raadioorkestri (dir. Mariss Jansons) ja Frankfurdi HR Sümfooniaorkestriga (dir. Paavo Järvi) Mahleri 8. sümfoonia. Ta on esinenud veel New Yorgi, Clevelandi, Saint Louisi, Stockholmi ja Tokyo sümfooniaorkestritega ning teinud koostööd paljude tuntud dirigentidega, nagu Lorin Maazel, Christian Thielemann, Seiji Ozawa, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Esa-Pekka Salonen ja Franz Welser-Möst. Ain Anger on Eesti teatri aastaauhinna laureaat 2013 ning samal aastal tunnustas Eesti Vabariigi president teda Valgetähe III klassi ordeniga. 12. juunil 2020 tunnustas Austria riik esimese eestlasena bass Ain Angerit Kammersängeri tiitliga. Kammersängeri tiitel (tõlkes „kammerlaulja“) on kõrgeim tunnustus Austrias ja Saksamaal, mis ooperilauljale osaks võib saada.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.