Aile Asszonyi

Aile_Asszonyi

Aile Asszonyi lõpetas 2002. aastal magistrantuuri lauluerialal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (prof. Matti Pelo ja Helin Kapteni kl.). Ta jätkas õpinguid 2002–2004 Madalmaade Ooperistuudios ning täiendas end Itaalias Carlo Bergonzi eraakadeemias. Alates 2010. aastast on ta Rahvusooper Estonia solist. Tema rollide hulka kuuluvad Wagneri Senta („Lendav hollandlane“) ning Elisabeth ja Veenus („Tannhäuser“), Armida (Haydni „Armida“), nimiosa Verdi „Aidas“, Margarete (Gounod’ „Faust“), Despina ja Fiordiligi (Mozarti „Così fan tutte“), donna Anna ja donna Elvira (Mozarti „Don Giovanni“), Leonora (Beethoveni „Fidelio“), Adina (Donizetti „Armujook“), Verdi rollidest Violetta („La traviata“), Giovanna („Giovanna d’Arco“) ja Amelia („Maskiball“); Puccini rollidest Mimì („Boheem“), Manon („Manon Lescaut“) ja Angelica („Õde Angelica“), Miss Jessel (Britteni „Kruvipööre“), Zora ja Mina (Žebeljani „Zora D“, maailmaesiettekanne), Naine (Tüüri „Wallenberg“), Rosalinda (J. Straussi „Nahkhiir“), Zora ja Mina (Žebeljani „Zora D“, maailmaesiettekanne), Naine (Tüüri „Wallenberg“) jpt.

Hooajal 2019–2020 debüteeris Aile Asszonyi kolmanda Norni ja Gutrunena Wagneri „Jumalate hukus“ (Oldenburgi Riigiteatri esietendus 28. septembril 2019), debüteerib Fata Morganana Prokofjevi „Armastuses kolme apelsini vastu“ (Koblenzi teatri esietendus 7. märtsil 2020) ja Leonorena Beethoveni „Fidelios“ (Braunschweigi Riigiteatri esietendus 2. mail 2020). Hooajal 2020–2021 debüteerib Asszonyi Berliini Deutsche Operis ja Tel Avivi Ooperis Wagneri „Nibelungi sõrmuse“ uuslavastuses.

Ta on laulnud ooperirolle ka Viini kammerooperi ja Nargen Opera lavastustes jm ning olnud tegev oratooriumisolisti ja kammerlauljana. Ta on andnud kontserte mitmel pool maailmas, sh Amsterdami Concertgebouw’s, Newporti muusikafestivalil USA-s jm ning on esinenud ka eesti nüüdismuusika esiettekannetel. Aile Asszonyi pälvis Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia 2007, Eesti teatri aastaauhinna 2009 ja 2012 ning SEB publikupreemia 2012.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.