Estonia Selts

Estonia esimene maja Tartu mnt

 

1865. a sügisel asutas grupp Tallinna elanikke Viru tänaval asuvas kaupmees Trummeri majas laulu-ja mänguseltsi Estonia.

Kuigi seltsi esimesed protokollid kirjutati saksa keeles ja oli hetki, kus õllejoomine ning kaardimäng pidid venestamise õhkkonnas peaaegu lämmatama rahvusliku kultuuritegemise kõrged sihid, jõudis möödunud sajandi algusaastatel kätte see periood, mil Estonia Seltsi juhatuse liikmeteks said nii Konstantin Päts, Jüri Vilms kui Konstantin Konik. Kultuur ja poliitika hakkasid vaatama samasse suunda. 1906. aastal asutati Paul Pinna ja Theodor Altermanni eestvedamisel kutseline teater “Estonia” ning Estonia Selts hakkas aktiivselt tegutsema uue teatri-ja kontserdimaja ehitamisega. Armas Lindgreni ja Viwi Lönni poolt projekteeritud maja pidulik avamine toimus 24. augustil 1913. aastal.

Koos paljude teiste eestimeelsete organisatsioonidega sulges Nõukogude võim ka Estonia Seltsi. Oma tegevust alustati uuesti 27. märtsil 1990. aastal. Kuigi tänapäeval ei pea Estonia Selts enam hoolt kandma Estonia Teatri (nüüd juba rahvusooperi) hea käekäigu eest, on paljud seltsi ettevõtmised ikkagi toetanud meie ühiseid aateid.

Eesti kultuuritegelaste portreede galerii, Tiit Kuusiku, Naan Põllu ja Klaudia Maldutise fondid noorte kultuuriinimeste tegevuse toetuseks, mälestuskivi paigaldamine Metsakalmistule nende estoonlaste meelespidamiseks, kes hukati Nõukogude võimu poolt Siberis – kõik need seltsi initsiatiivil toimunud sammud on teatud määral aidanud väärtustada ka teatri minevikku. Üheks kõige õnnestunumaks ettevõtmiseks oli kindlasti nn katusekivi kampaania, mille käigus Estonia Selts aitas koguda 60 tuhat eurot Estonia Teatri- ja Kontserdimaja katusekivide muretsemiseks.

Koos Rahvusooper Estoniaga sai teoks vana ja uue teatrimaja lugu meenutav mälestusmärk Rävala puiesteel, millega seoses kasvas välja teenekate estoonlaste jalajälgi meenutavad plaadid teatrit ümbritsevatel tänavatel.

img_1873

Kaart estoonlaste jalajälgede asukohtadega

2001. aastal asutatud sihtasutus on lisanud hulganisti värve eesti rahvuskultuuri säilitamisele ja edendamisele: heategevuskontserdid Kuningas Arthuri Gala ning heategevuslikud motorännakud Kultuurne Motobande on kogunud ühtekokku üle 80 tuhande euro. Tänu Estonia Seltsi Fondile on saanud sepisväravad Peterburi Jaani kirik, restaureeritud on Tallinna ja Võru vanimad uksed, põranda on saanud alla Johan Laidoneri mõisa peasaali põrand, renoveeritud Rudolf Tobiase sünnikodu aknad ning palju muud ootamatut ja pöörast, millele kindlasti on järgnemas samaväärilisi ettevõtmisi ka tulevikus.

Täna on Estonia Seltsil 293 liiget Eestis, 15 liiget mujal riikides ning 7 auliiget: Neeme Järvi, Peep Lassmann, Asta Lepik, Arne Mikk, Roman Toi, Vive Tolli ja Jutta Zilliacus.
Uusi liikmeid hetkel vastu ei võeta.

Estonia Seltsi kodulehekülg: www.estoniaselts.ee
Estonia Selts Facebookis: www.facebook.com/estoniaselts

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.