Cast list

Program and cast subject to change!

SEPTEMBER 2017

Fri, September 22nd at 19.00 Premiére!
THE COLOURS OF CLOUDS Opera by Rasmus Puur
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Jassi Zahharov, Helen Lokuta, Janne Ševtšenko, Mati Turi, Juuli Lill, Priit Volmer, Ita Ever (Estonian Drama Theatre) etc

Sat, September 23rd at 19.00
GISELLE Ballet by Adam
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Luana Georg, Sergei Upkin, Marita Weinrank etc

Sun, September 24th at 17.00
THE COLOURS OF CLOUDS Opera by Rasmus Puur
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Rauno Elp, Triin Ella, Kristel Pärtna, Mati Turi, Aule Urb, Andres Köster, Ester Pajusoo (Estonian Drama Theatre) jt

Tue, September 26th at 12.00
KARLSSON ON THE ROOF Children’s musical by Lindgren/Wimberg/Aints
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Sepo Seeman, Kaarel Targo, Kaire Vilgats, Jassi Zahharov, Mart Madiste, Aare Saal etc

Wed, September 27th at 19.00
LA BAYADÈRE Ballet by Minkus
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Alena Shkatula, Kealan McLaughlin etc

Thu, September 28th at 19.00 Voldemar Kuslap 80!
DIE ZIRKUSPRINZESSIN Operetta by Kálmán
Conductor: Jüri Alperten
Cast: Janne Ševtšenko René Soom, Kadri Kipper, Urmas Põldma, Väino Puura, Mart Laur, Mart Madiste etc

Fri, September 29th at 19.00
GISELLE Ballet by Adam
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Luana Georg, Sergei Upkin, Marita Weinrank etc

Sat, September 30th at 19.00
THE COLOURS OF CLOUDS Opera by Rasmus Puur
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Rauno Elp, Helen Lokuta, Janne Ševtšenko, Mati Turi, Juuli Lill, Priit Volmer, Ita Ever (Estonian Drama Theatre) etc
OCTOBER 2017

Sun, October 1st at 12.00
KARLSSON ON THE ROOF Children’s musical by Lindgren/Wimberg/Aints
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: René Soom, Mikk Jürjens, Juuli Lill, Jassi Zahharov, Mart Madiste, Aare Saal etc.

Wed, October 4th at 19.00
BALL IM SAVOY Operetta by Ábrahám
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Janne Ševtšenko, Priit Volmer, Kadri Kipper, Urmas Põldma, Juuli Lill, Tõnu Kilgas etc.

Thu, October 5th at 19.00
THE GOBLIN Ballett by Tubin
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Patrick Foster, Jevgeni Grib, Marita Weinrank, Anatoli Arhangelski, Carlos Garcia, Carlos Campo Vecino etc.

Fri, October 6th at 19.00
RINALDO Opera by Händel
Conductor: Andres Mustonen
Cast: Monika-Evelin Liiv, Mati Turi, Helen Lokuta, Rauno Elp, Helen Lepalaan, Juuli Lill etc.

Sat, October 7th at 17.30
GUIDED TOUR
In English

Sat, October 7th at 19.00
ONEGIN Ballet by Cranko
Dirigent: Kaspar Mänd
Osades: Alena Shkatula, Kealan McLaughlin, Nanae Maruyama, Andrea Fabbri, Jevgeni Grib etc.

Wed, October 11th at 19.00
ONEGIN Ballet by Cranko
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Luana Georg, Anatoli Arhangelski, Eve Andre-Tuga, Sergei Upkin, Oliver Jahelka etc.

Thu, October 12th at 19.00 guest soloists Elisabeth Teige and Ivar Gilhuus!
THE FLYING DUTCHMAN Opera by Wagner
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Rauno Elp, Priit Volmer, Elisabeth Teige, Ivar Gilhuus, Helen Lokuta, Mart Madiste etc.

Fri, October 13th at 19.00
THE BIRD SELLER Operetta by Zeller
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Urmas Põldma, Kadri Kipper, Andres Köster, Janne Ševtšenko, Jassi Zahharov, Mart Madiste etc.

Sat, October 14th at 17.30
GUIDED TOUR
In English

Sat, October 14th at 19.00
LE NOZZE DI FIGARO Opera by Mozart
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Kristel Pärtna, René Soom, Heli Veskus, Aare Saal, Juuli Lill, Priit Volmer etc.

Sun, October 15th at 12.00
COPPÉLIA Ballet by Delibes
Conductor: Jüri Alperten
Cast: Marta Navasardyan, Patrick Foster, Vitali Nikolajev etc.

Wed, October 18th at 19.00
COPPÉLIA Ballet by Delibes
Conductor: Jüri Alperten
Cast: Eve Andre-Tuga, Sergei Upkin, Vitali Nikolajev etc.

Thu, October 19th at 19.00 guest soloist Mikheil Sheshaberidze!
AIDA Opera by Verdi
Conductor: Vello Pähn
Cast: Aile Asszonyi, Mikheil Sheshaberidze, Monika-Evelin Liiv, Jassi Zahharov, Priit Volmer, Märt Jakobson etc.

Fri, October 20th at 19.00
DIE ZIRKUSPRINZESSIN Operetta by Kálmán
Conductor: Jüri Alperten
Cast: Helen Lokuta, René Soom, Andero Ermel, Kadri Kipper, Väino Puura, Mart Laur etc.

Sat, October 21st at 12.00
KARLSSON ON THE ROOF Children’s musical by Lindgren/Wimberg/Aints
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Sepo Seeman, Kaarel Targo, Kaire Vilgats, Rauno Elp, Urmas Põldma, Aare Saal etc.

Sat, October 21th at 17.30
GUIDED TOUR
In English

Sat, October 21th at 19.00
LA BAYADÉRE Ballet by Minkus
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Alena Shkatula, Kealan McLaughlin, Ekaterina Oleynik etc.

Sun, October 22th at 17.00 guest soloist Mikheil Sheshaberidze!
AIDA opera by Verdi
Conductor: Vello Pähn
Cast: Aile Asszonyi, Mikheil Sheshaberidze, Monika-Evelin Liiv, Jassi Zahharov, Priit Volmer, Mart Laur etc.

Fri, October 27th at 19.00
BALL IM SAVOY Operetta by Ábrahám
Conductor: Kaspar Mänd
Cast: Janne Ševtšenko, René Soom, Kristina Vähi, Märt Avandi, Juuli Lill, Väino Puura etc.

Sat, October 28th at 17.30
GUIDED TOUR
In English

Sat, October 28th at 19.00
THE COLOURS OF CLOUDS Opera by Puur
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Jassi Zahharov, Triin Ella, Kristel Pärtna, Mati Turi, Aule Urb, Andres Köster, Ester Pajusoo etc.

Sun, October 29th at 17.00
THE GOBLIN Ballett by Tubin
Conductor: Lauri Sirp
Cast: Patrick Foster, Jevgeni Grib, Marita Weinrank, Anatoli Arhangelski, Carlos Garcia, Carlos Campo Vecino etc.

 

 

 

 

Coming soon