Rokikontsert ooperilaval

27.11.2012 / Ülla Veerg

Esme Kassak / Postimees 27.11.12// Võiks arvata, et The Suni hittlugude põhjal valminud rokkmuusikal «Kuu on päike» on The Suni järjekordne šedööver kõiksugu põnevate projektide pikas reas. Eks omamoodi olegi, ent Estonia kammersaalis esietendunud tüki ja bändi (elu)loo vahel on ainus kindel seos muusika. Ülejäänud paralleelid on vähem või rohkem meelevaldsed.

Eelkõige jutustab tükk staariks saamise ja olemise telgitagustest, idee pärineb Estonialt endalt, põhilisteks mootoriteks Aapo Ilves ja Juss Haasma.

Tunniajases muusikalis kõlab täies pikkuses seitse Aapo Ilvese sõnadele kirjutatud lugu The Suni albumitelt alates 2005. aastast, neist põnevaimad esitused on ooperivõtmes «Tee midagi» ning Rosanna Lintsi džässi ja psühhedeelse roki vahelistel radadel uitav «Võta aega» ülivinge esitus. Rääkimata rokkivatest paladest Juss Haasma veenvas esituses kõigi tulede ja viledega ehk päris bändi ja eheda rokikontserdi valgustusega.

Haasma pole küll Tanel Padar, kuid iga tema esitatud laul sai vähemalt esietendusel aplausi osaliseks saalilt, kes neil hetkil kehastub tahes-tahtmata ümber rokipublikuks kuskil Põlvas, lauluväljakul, firmaüritusel …

Ehkki tegu on omaette looga – peategelase nimi on Taavi Päike (Juss Haasma) ja mitte Tanel Padar –, kipuvad ikka ja jälle pähe võrdlused. Näiteks küsitakse rokkstaarilt, kas vaikus uut­e plaatide osas (need sõnad on pistetud mõistagi ajakirjaniku suhu!) tähendab, et on oodata midagi suurt või on pillid kotti pandud. Seda võiks küsida küll.

Staarielu alguses kõlav «Armastusega on nii» pärineb The Suni viima(ti)selt albumilt «Ring» (2010). Ringi kujundi leiab etendusest ka tervikuna: enese tõestamine, kellekski saamine ja tuntuse saavutamine teatud reegleid järgides ning kedagi teist kuulates, seejärel aga taas iseenda üles otsimine ja selle tegemine, mis tegelikult hingelähedane ja millest kõik alguse sai. Ja siis jälle uue staari «tegemine», kõik otsast pihta.

Mis peamine, selle ringi võib üle tuua mis tahes valdkonda. «Elada vaid, et käia tööl, töötada või, et lahti saab lasta vöö,» kõlab etenduse nimiloos. Juss Haasma kehastatud töösse uppunud Taavi unistuste tipuna joonistub välja kalal käimine. «Ma pole kaheksa aastat kalal käinud!» taipab ta, kuid midagi peale iseenda kaotamise karmi mänedžeri taktikepi all ei juhtu.

«Ava silmad, mõtle peaga, küll sa näed, leiad rõõmu elus olemise väest!» on sõnad, mida võiks endale ka ilma etendust vaatamata või The Suni kuulamatagi aeg-ajalt meelde tuletada. Ahjaa, The Suni mänedžeri kohta olen vaid häid sõnu kuulnud – see jäi kripeldama, meelevaldsetest seostest rääkides.

Estonia ooperiteater on saanud hakkama julge tükiga, mis kannab kaugemat eesmärki: harida noort publikut ja tekitada harjumus ka teatri tõsisema repertuaari vastu huvi tunda.

«Kuu on päike»

Rokkmuusikal Tanel Padar &

The Suni muusikale

Esietendus 22. novembril Estonia kammersaalis

Dramaturg ja libretist Aapo Ilves, lavastaja ja kunstnik Juss Haasma, muusikaline juht Feliks Kütt (Endla), valguskunstnik Rasmus Rembel

Peaosalised: Juss Haasma, Rosanna Lints

Kaasa teevad Kadri Kipper või Kati Jaanimäe, Rauno Elp või Aare Saal (Estonia)

Bänd: Robert Vaigla, Jaanus Salm, Tarvi Kull, Feliks Kütt

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.