Uudised

Jüri Alperten 16. VI 1957 – 26. VIII 2020

26.08.2020 / Marion Leppik

juri_alperten-3

Täna lahkus pärast pikka ja rasket haigust Rahvusooperi Estonia kauaaegne dirigent Jüri Alperten.

Ta oli Rahvusooperi dirigent aastast 1985, peadirigent aastail 2002–2004, muusikaakadeemia sümfooniaorkestri peadirigent aastail 1994–2000 ning Pärnu Linnaorkestri peadirigent aastatel 1998–2019. Jüri Alperten oli ka pikaaegne ning väga armastatud õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias – tema käe all õppisid tudengid sümfooniaorkestri dirigeerimist 1993. aastast alates.

Maestro dirigeeris oma elu jooksul rohkem kui 50 lavateost – nii oopereid, ballette kui ka operette – ning tõi muusikajuhina lavale arvukalt teoseid eri žanreis. Tema viimaseks tööks Rahvusooperi laval jäi üks tema lemmikteoseid, Rimski-Korsakovi ooper „Tsaari mõrsja“.

Jüri Alperten uskus, et dirigendiks sünnitakse – tema elulugu oli selle kinnituseks. Küllap oli ette määratud, et temast sai muusik perekonnas, kus ema oli pianist ja isa viiuldaja. Unistust dirigendiametist kandis ta eneses juba pisikese poisina. Lapsest peale oli ta haaratud orkestri kõlast ja helivärvide mitmekesisusest. Aga kuna kuueaastaselt veel dirigeerimist õppida ei saanud, siis alustas ta klaveriõpingutega. Nii sai Jüri Alpertenist mitmekülgne muusik – meisterlik dirigent, kes võis vahel enesele lubada ka seda, et mõnel kontserdil esines ta nii dirigendi kui ka pianistina.

Jüri Alperteni üliõpilased ja kolleegid jäävad teda mäletama kui suurt kunstnikku, kes oli ühtaegu oma ala professionaal, aga samas ka väga hea õpetaja.

Rahvusooper Estonia
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia
Eesti Teatriliit
ERP
Pärnu Linnaorkester
Pärnu Linnavalitsus
Kultuuriministeerium

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.