Uudised

Estonia tähistab Eino Tambergi 90. sünniaastapäeva lühikontserdi ja ooperietendusega

27.05.2020 / Leenu Nigu

tambergeinovaldurvahi

Täna, 27. mail möödub 90 aastat ühe eesti viljakama helilooja Eino Tambergi sünnist. Rahvusooper Estonia tähistab eesti muusika grand old man’i sünniaastapäeva virtuaalse lühikontserdi ja ooperietendusega.

Maestro sünniaastapäeval, 27. mail kell 19 toob rahvusooper oma kodulehel ja Facebooki kanalis publikuni kontserdi Jubilate – Eino Tamberg 90“. Kontserdil esitavad Tambergi loomingut sopran Kristel Pärtna, metsosopran Helen Lokuta, tenor Mehis Tiits, baritonid Rauno Elp ja Jassi Zahharov ning Olev Ainomäe oboel, Edmunds Altmanis klarnetil, Marius Järvi tšellol ja Tarmo Eespere klaveril.

Laupäeval, 30. mail kell 19 näitab Estonia oma Facebooki lehel selle hooaja viimase ülekandena tõelist arhiivipärlit – Eino Tambergi ooperit „Cyrano de Bergerac“. Ooper valmis Eino Tambergi ja libretist Jaan Krossi koostöös 1974. aastal ning see on üks kaunimaid ja tuntumaid eesti oopereid. Teose esietendus toimus Estonia teatris 1976. aastal, selle lavastas Udo Väljaots, dirigendipuldis oli Eri Klas. Ooperietendus on salvestatud 1980. aastal, nimirollis laulab Teo Maiste, teistes osades Anu Kaal, Hendrik Krumm, Ervin Kärvet, Urve Tauts jpt.

Eino Tamberg (1930–2010) on rohkem kui poolesaja aasta jooksul kinkinud publikule ridamisi väärtteoseid. Erakordselt mitmekülgse inimesena on Eino Tamberg töötanud Tallinna Draamateatri muusikaala juhatajana, Eesti Raadio helirežissöörina, Eesti Heliloojate Liidu konsultandina ja aastast 1968 EMTA-s kompositsiooniõppejõuna. Tamberg on kirjutanud üle 130 heliteose, mida on esitatud paljudes Euroopa maades ja ka Põhja-Ameerikas. Esitajateks on peale Eesti orkestrite olnud ka New Yorgi Filharmoonia orkester, Stockholmi Kuninglikud Filharmoonikud, Göteborgi sümfooniaorkester, Helsingi Linnaorkester jpt. Tema käe all on õppinud mh Raimo Kangro, Peeter Vähi, Mari Vihmand, Toivo Tulev, Alo Mattiisen, Mart Siimer jt.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.