Uudised

SEB publikupreemia laureaadid on ooperisolistid Helen Lokuta ja Rauno Elp

03.04.2019 / Alisson Kruusmaa

_02a3275

Rahvusooper Estonia kuldsponsor SEB pank andis tänavu üheksandat korda välja publikupreemiad nais- ja meessolistile, kelle valisid välja ooperikülastajad. Publiku lemmikuteks osutusid sel aastal Helen Lokuta ja Rauno Elp. Laureaadid pälvisid rahalise preemia 2000 euro väärtuses, mis anti üle 3. aprillil ooperi „Tsaari mõrsja“ etenduse eel. Helen Lokuta on võitnud SEB publikupreemia ka aastatel 2011 ja 2015.

„SEB-l ja Rahvusooperil Estonia on tugev ja pikaajaline koostöösuhe. Nii meie töötajad kui kliendid armastavad Estonia teatrit, võimalusel vaatame ära kõik etendused. Paljudel teatrikülastajatel on tekkinud juba oma lemmikud, keda käiakse  kuulamas ja kellele elatakse täna õhtul eriliselt kaasa!“ ütles SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik.

„Artisti kõige suuremaks kiituseks on publiku tunnustus ning mul on väga hea meel, et meie pikaaegne toetaja SEB pank on võimaldanud publiku tänu ja tunnustust artistidele edasi anda,“ ütles teatrijuht Aivar Mäe. „SEB panga publikupreemiat antakse välja üheksandat korda, mis on märk teatri ja panga suurepärasest koostööst, mis kestab veel mitmeid aastat,“ lisas Mäe.

Estonia koosseisuliste ooperisolistide seast selgusid võitjad vaatajahääletuse tulemusena. Ühtekokku hääletas märtsikuu jooksul oma lemmiksolisti poolt üle 2000 teatrikülastaja. Kõikide ankeedi täitjate vahel loosib Rahvusooper Estonia välja kümme 20-eurost kinkepiletit. Võitjatega võetakse ühendust hiljemalt 4. aprillil.

Helen Lokuta lõpetas 2002. aastal Eesti Muusikaakadeemia lauluerialal (Pille Lille ja prof Tamara Novitšenko juhendamisel). Ta on õppinud ka Karlsruhe Muusikakõrgkkoolis (2000) ning Karlsruhe ooperikõrgkoolis (2001) prof Maria Venuti juures. Lokuta on Rahvusooper Estonia vabakutseline solist alates aastast 2001 ja koosseisuline solist alates aastast 2006.

Tema rollide hulka kuuluvad Ema Ell (Puuri „Pilvede värvid“), Carmen (Bizet’ „Carmen“), Angelina (Rossini „Tuhkatriinu“), Fedora Palinska (Kálmáni „Tsirkusprintsess“), Händeli Kleopatra („Julius Caesar“) ja Almirena („Rinaldo“), Puccini Musetta („Boheem“) ja Wowkle („Tütarlaps kuldsest läänest“, lav. José Cura), Erna/Ophelia (T. Kõrvitsa „Liblikas“), Siébel (Gounod’ „Faust“), Ljubaša (Rimski-Korsakovi „Tsaari mõrsja“) jpt.

Helen Lokuta osalenud solistina mitmete vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel, osalenud Nargen Opera projektides ja esinenud soololauljana ka väljaspool Eestit. 2007 debüteeris Helen Lokuta Läti Rahvusooperis Polina rolliga Tšaikovski „Padaemandas“. 2005. aastal pälvis Helen Lokuta Pille Lille Muusikute Fondi patrooni Lord Carlisle’i nimelise preemia „Noor muusik“ ning 2007. aastal Eesti Teatriliidu aastaauhinna nimirolli eest Rossini „Tuhkatriinus“ ja Õpetaja ning Ingli rolli eest Tõnu Kõrvitsa ooperites „Tuleaed“ ja „Mu luiged, mu mõtted“ ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia 2007 kaalukate lavarollide loomise eest.

Rauno Elp on Rahvusooper Estonia solist aastast 1992. Ta on hinnatud laulja, kelle repertuaaris on palju eriilmelisi baritonirolle nii eesti kui maailma ooperiliteratuurist.

Tema repertuaari kuuluvad Mozarti don Giovanni („Don Giovanni“), krahv Almaviva („Figaro pulm“) ja Guglielmo („Così fan tutte“), Dulcamara ja Belcore (Donizetti „Armujook“), Verdi Rigoletto („Rigoletto“), Renato („Maskiball“), Germont („La traviata“), Rodrigo („Don Carlo“), Jago („Othello“) ja Amonasro („Aida“); nimiosa Hindemithi „Cardillacis“, Grigori Grjaznoi (Rimski-Korsakovi „Tsaari mõrsja“), Valentin (Gounod’ „Faust“), Argante (Händeli „Rinaldo“), Puccini Jack Rance („Tütarlaps kuldsest läänest“, lav. José Cura), Scarpia („Tosca“), Marcello („Boheem“), Wagneri Hollandlane („Lendav hollandlane“), Wolfram („Tannhäuser“), Weps (Zelleri „Linnukaupleja“) jt.

Ooperite kontsertettekannetel on ta laulnud Riccardo Forthi (Bellini „Puritaanid“), Wilhelm Telli (Rossini „Wilhelm Tell“) ja Zurga (Bizet’ „Pärlipüüdjad“) partiisid.

Eesti muusika esitustest tõusevad esile Cyrano (Tambergi „Cyrano de Bergerac“), Isa Kaarel (Puuri „Pilvede värvid“), Wallenbergi (Tüüri „Wallenberg“), Doktori (Kangro „Süda“), Jürgeni (Tubina „Barbara von Tisenhusen“), Theodori/Hamleti (T. Kõrvitsa „Liblikas“) ja Meelise (V. Kapi „Lembitu“) osad.

Elp on suure menuga kaasa teinud ka vokaalsümfooniliste suurvormide esitustel (Tobiase „Joonase lähetamine“, Mahleri 8. sümfoonia, Brahmsi „Saksa reekviem“, Rahmaninovi „Kellad“, Gubaidulina „Über Liebe und Hass“ ja Sibeliuse „Kullervo“).

2007. aastal pälvis ta Georg Otsa nimelise auhinna muusikaliselt ja näitlejameisterlikkuselt kõrgtasemel esitatud ooperiosade ja kontserditegevuse eest. Rauno Elp on Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiaat 2006 ja Eesti teatri aastaauhinna 2016 laureaat ooperi „Cardillac“ nimiosalise rolli jõulise ja veenva lahendamise eest.

Foto: Ardo Kaljuvee

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.