Blogi uudis

Estoonlased külas Moskva Suurel Teatril

12.01.2019 / Liina Viru

moskva_blogi21

Estonia korrespondent Lisanna Männilaan Moskvas:

Доброе утро из Mосквы!

Tänane hommik oli rahulikum, kell 12 olid kõik Moskvas olevad estoonlased hotelli vastuvõtulauas ning andsid oma Moskva kodu võtme ära. Bussid ootasid meid juba hotelli ees ning tee teatrisse oli täna kuidagi kurblikum kui kõigil eelmistel kordadel. See on viimane kord, kui teatrisse sõidame! Täna ootab meid ees ooperigala, kus kohtuvad laval nii rahvusooperi solistid kui ka Suure teatri solistid.

Proov algas paar minutit tagasi ning praegu kõlab Mozarti ooperi “Figaro pulm” avamäng. Kohe hakkab kõlama ooperigala lavastaja ning konferensjee Mart Miku mahedalt sametine hääl.

Pärast proovi saame veel Moskva peal veidi jalutada ning viimased matrioškad ja Aljona šokolaadid ära osta.

Õhtuni!

Tänane õhtu on kuidagi väga piduliku, võib öelda, et isegi pühaliku hõnguga. Enne galakontserdi algust on lavatagune suurt melu täis, nagu ikka. Kus on mu noodimapp!? Millal me peame minema publiku sekka saali? Kas ma laulan dirigendist paremal või vasakul? Kas keegi teab, kuhu kadus orkestrandi valge särk koos lipsuga? Võõrale inimesele võib tunduda, et tegemist on kaosega, kuid tegelikkuses on noodimapp juba puldil valmis, dirigendist jääb solist selle loo ajal vasakule ning orkestrandi valge särk ja lips ripuvad tal kapis. Tööd teevad usinalt riietajad, grimeerijad ning kogu lavatagune personal. Ja siis teatab etenduse juht Riina Airenne, et on taas aeg minna lavale.

Ma ei taha end korrata, kuid just lõppes lillede duett Delibes’i ooperist “Lakmé” Kristel Pärtna ja Helen Lokuta esituses ning publik aplodeerib ning hüüab braavo! Ja see ei ole esimene number, millele nõnda reageeritakse.

Estonia annab väga võimsa lõppakordi oma külalisetendustele Moskvas ning ühtlasi ka Eesti Vabariik 100 tuurile.

Aitäh, et jälgisite ning elasite kaasa!

Nüüd on vaid kiirelt bussile minek, mis viib meid lennukitele ja rongidele.

Kohtume juba Tallinnas!

Fotod: Tanel Meos

 

11. jaanuar Moksvas

Algab päev, algab päev, algab päev!

Algab ooperi päev! Täna hommikul saabus rongiga Moskvasse auväärt koor, inspitsient, lavastuse assistent ja paljud teised estoonlased. Kõik ikka selleks, et anda võimas “Tosca” etendus. Tulek oli natuke pingeline, sest kahe lennu vahel oli vaid 35 minutit, kuid fortuuna oli täna fortuuna meie poolt ning kõik läks planeeritust paremini. Enne proovi said estoonlased tutvuda Moskva vaatamisväärsustega (достопримечательности – sõna, mida miskipärast teab kogu Eesti, kuid päriselt kasutanud vaid vene keele tunnis, sarnaselt lätikeelse “saldejumsiga”).

Proov Bolshoi laval võttis aga hoopis teise mõõtme. Esimese pildi alguses selgus, et Cavaradossi osaline, tenor Luc Robert pole teatrisse veel jõudnud. Ülehelikiirusel toodi Luc hotellist puhkamast teatrisse ja kõik said naerda. Proov jätkus viperusteta. Spetsiaalselt tänaseks etenduseks oli kohale sõitnud ka 2005. aastal “Tosca” lavastanud Raimundas Banionis, kes laval artistidele veel viimaseid näpunäiteid andis. Tundub, et kõik on valmis!

Kell 18.00 algas rahvusooperi neljas etendus Bolshoi Teatri laval, mis oli välja müüdud. Isegi omad inimesed vaatasid etendust lava kõrvalt ja oli tunda, et õhk on ärevusest paks! Etenduse juht Riina Airenne teatab etenduse puldist teatrirahvale kolmes keeles, et mõne minuti pärast algab Bolshoi laval etendus, lugupeetud koor, orkester ning solistid, palume teid lavale. Pärast kolme vaatust sulgus esiriie, kuid aplaus ei tahtnud ega tahtnud lakata. Lisaks aplausile oli kuulda braavo-hüüdeid. Suurepärane!

Mul on au raporteerida teile, et ooper on teatepulga balletilt üle võtnud ning hoiab Estonia lippu väga kõrgel!

Nüüd oleme kõik ära teeninud ühe magusa ampsu hotellis ning pika ja kosutava une.

Side lõpp ja homseni!

Fotod: Tanel Meos

 

10.jaanuar kell 19:30
Hetkel seisan lava kõrval, II vaatuse avamäng algas kaks sekundit tagasi. Esiriie pole veel etenduse juhi Anton Osuli käsul avanenud. Veel paar sekundit! Pauh! Nüüd, Anton vajutab nuppu! Kardin avaneb ja lilleneiud lähevad lillesülemitega lavale. Neid vaadates tundub mulle, et nad ei tahaks praegu mitte kusagil mujal olla, kui just siin laval. Ja millised viiulisoolod tulid orkestriaugust kontsertmeister Andrus Haavalt! Me tõesti ei tee mitte ühelgi rindel hinnaalandust! Ma ei kujuta ette, mis toimub praegu “Modigliani” lavastaja-koreograafi ja Eesti Rahvusballeti kunstilise juhi Toomas Eduri hinges. Ilmselt on seal ulgumere torm! Aga tundub, et lava peal on kõik hästi ja sujuv. Vaheajal andis peadirektor Mäe Ringvaatele pika ja põhjaliku ülevaate, mida Estonia siin teeb ja miks. Hoolimate veidi tõrkuvast internetiühendusest, toimus meeleolukas intervjuu. Saatejuht Marko Reikop ütles, et vahepeal oli näha vaid peadirektori nina, kuid pole vahet, sest Ringvaate ankuri sõnul on tegemist ühe kauni ninaga. Teise vaatuse lõpus kogunesid artistid lava taha, et valmistuda kummardamiseks. Selleks, kuidas saal meid vastu võttis, ei olnud valmis ei meie ega ka nemad. Valja müüdud saalis aplodeeriti Eesti balletile püsti ning kõlasid bravohüüded. Kui esiriie sulgus, oli lava taga nii pisaraid kui naeratusi, kallistusi ja õlale patsutusi. Me saime sellega hakkama! Me saime sellega suurepäraselt hakkama! Viimased pildid laval, seejärel suunduti garderoobidesse, kus haarati juba kokkupakitud kohvrid ning kotid ja kiire sammuga suunduti bussi, et õigeks ajaks rongile jõuda. Balletile kolm korda elagu! On aeg anda teatepulk üle ooperile.

Fotod: Tanel Meos

 

Estonia korrespondent Lisanna Männilaan Moskvas:

10. jaanuar kell 12.30

Tere hommikust päikselisest Moskvast!

Tänane hommik on olnud kõigile estoonlastele veidi rahulikum kui eelmised. Saime ilusti välja magada, rahulikult ärgata ja sammud taas teatrisse seada. Kõndides teatri poole uurisime eile saabunud orkestrantidelt, kuidas neil eilsed etendused sujusid – mängivad nad ju ikkagi Bolshois! Alati muhe ja asjalik tšellorühma kontsertmeister Mart Laas kinnitas, et nii hästi kui eile, pole Estonia orkester Kocsaki balletimuusikat veel mänginud. Lisaks rääkis hr. Laas, et tänu väga heale akustikale kuulevad muusikud üksteist fenomenaalselt hästi, mis teeb interpreteerimise lihtsaks ja veelgi nauditavamaks. Pealegi on siinne orkestrisüvend kordi suurem kui koduses Estonias.

Täna õhtul ootab oma järge Toomas Eduri ja Tauno Aintsi ballett “Modigliani – neetud kunstnik”, mille peaosades on Anatoli Arhangelski ja Alena Shkatula. Hommikune balletiproov toimus ajaloolises proovisaalis, kus tantsijad tundsid end väga hästi. Kohe algab “Modigliani” proov laval ning pärast seda on aega grimmiks, riietumiseks, kolm korda sisse-välja hingamiseks ning siis on aeg anda suurepärane etendus 1865 inimesele saalis.

Hoiame pöidlaid! TOI-TOI-TOI!

 

9. jaanuar

Tervitused pakaselisest Moskvast!

Täna on see päev! Rahvusooper Estonia esineb Moskva Suures Teatris. Päev algas vara, nii mõndagi balletiartisti võis hommikusöögilauas näha kell 7. Kõik ikka selleks, et laval parimas vormis olla. Täna saabus ka meie orkester koos peadirektor Aivar Mäega, keda tervitasid juba Moskvas olevad estoonlased ning Bolshoi teater soojalt!

Esimese etenduse eel oli nii lavatagune kui ka esine saginat täis. Kui aukartust äratavas saalis ringi vaadata, pidime rõõmuga tõdema, et ühtki vaba kohta me ei silmanud. Lava taga käisid aga jutud, et kuna Moskva publik on nõnda balletiteadlik, tuleb end väga kokku võtta, sest kes teab, äkki vilistatakse välja. Balletiartistid andsid endast 101 % ning seda nägi ja tunnetas ka kriitilise silmaga publik. Seda kinnitab kas või see, et teise vaatuse lõpus seisid emad-isad, lapsed, vanaemad ja vanaisad kõik püsti ning aplodeerisid.

 

Kiire lõunapaus ning siis juba uuesti uuel lemmiklaval! Teise etenduse eel oli juba aru saada, kes tegi juba hommikuse etenduse ning kes sai suure teatri lavale täiskostüümis esimest korda. “Närv publiku ees tuleb alati kasuks! See hoiab vormis,” ütles Võõrasema osatäitja Marita Weinrank paar minutit enne etenduse algust. Just, Marita, see närv tuli tõesti kasuks, sest täna näitas ta laval tõelist klassi.

Peale etendust on Moskva Suur Teater korraldanud estoonlastele vastuvõtu Beethoveni saalis. Meil on au ja rõõm!

Moskva on meid tõepoolest väga väga hästi vastu võtnud, aga tark ei torma ega hõiska enne õhtut! Homme on veel ees ballett “Modigliani – neetud kunstnik”, reedel Puccini ooper “Tosca” ning juba laupäeval saavad Moskva Suure Teatri laval kokku Estonia ning Bolshoi solistid suurejoonelisel galakontserdil.

Homseni ja side lõpp!

 

8. jaanuar kell 21:00

Just lõppes Moskva Suure Teatri laval “Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi” peaproov. Võibolla ainult tundus nii, kuid nii balletiartistid, valgustajad, lavamehed ja kogu ülejäänud tehniline meeskond nägid rohkem vaeva kui kunagi varem. Seda näitas ka see, et proov lõppes tervelt 45 minutit varem planeeritust. Kui küsisime homse Lumivalgekese Heidi Kopti käest, mis tunne on Bolshoi laval esineda, vastas ta: “Mul on nii suur au ja privileeg siin olla! Ma tegelikult siiani ei usu seda, ilmselt hakkan alles uskuma homme kell 18.00, kui etendus algab. Ma olen väga närvis! Mitte isegi sellepärast, et lava on suurem ja me saame vaid ühe proovi, vaid sellepärast, et kõigil neil kohtadel siin saalis istuvad balletikriitikud. Moskvalased ja venelased üleüldse armastavad balletti ning nad on tõelised eksperdid. Mis meil muud üle jääb, kui et anname endast 110 % laval. Vähemaga me ei lepi!”

Nüüd on veel vaid õhtune jalutuskäik hotelli, pikk uni ning üsna pea on Estonia balletikad Moskva Suure Teatri laval rambivalguses.

TOI-TOI-TOI!

8. jaanuar kell 16:00

Saatkonnas võttis meid vastu südamlik seltskond, kes hoolitses meie eest suurepäraselt. Pakuti nii söögi- kui joogipoolist ning kõik estoonlased tundsid end nagu kodus. Peagi saime teada, et oleme esimesed külalised Eesti Suursaatkonnas Moskvas pärast maja restaureerimist. Kõne, mis ei jätnud külmaks mitte kedagi, pidas suursaadik Margus Laidre. “Te teete ajalugu! Te olete Moskva Suure Teatri laval peaaegu et terve nädal ning need kõik etendused on välja müüdud! … See maja on eestlasi vastu võtnud juba 1920. aastast, ma tean, et siin on üsna mitmest rahvusest artiste koos, kuid siin ja praegu olete te kõik eestlased!”

Aitäh!

 

8. jaanuar kell 15.15

Taas kihab Balti jaama perroon estoonlastest. Moskva poole asuvad teele teatrijuht Aivar Mäe, rahvusooperi nõukogu esimees Arne Mikk ja teatri orkester. Trompetimängijad Priit Aimla ja Mart Kivi võtavad pillidel üles Georg Otsa poolt tuntuks lauldud „Õhtud Moskva lähistel“ ning temaatilise loo saatel asuvad muusikud kupeedesse jagunema. See on omaette ülesanne, sest igal muusikul on kaasas ka sõber – tema pill, mis tuleb samuti kupeesse ära mahutada… ja nii, et pillilgi mugav oleks (tundub, et mõni tšello on saanud isegi voodikoha!). Estoonlasi on ära saatmas ka Aktuaalse kaamera ja TV 3 reporterid ning operaatorid. Milliste mõtetega teele asutakse saate vaadata juba kummagi kanali kultuuriuudistest.

Kell 16.00 – kõik reisijad on peal ja rong väljub Tallinnast. Head teed!

8. jaanuar kell 10:15

Estonia korrespondent Moskvas, Lisanna Männilaan jagab uudiseid:

Täna hommikul jõudsime Moskvasse. Kupeedest väljusid väga unised estoonlased, kuid säde nende silmis polnud kustunud. Moskva rongijaama oli meile vastu tulnud alati heatujuline produtsent Veljo ning Moskva Suure Teatri produtsent Ljubov Kirsanova, keda hüüame Russian superstariks, sest tema võime kõike kohe korraldada teeb silmad ette nii mõnelegi.

Rongijaamast hotelli viisid meid mugavad bussid, hotellis koha peal juhtus nii mõnigi apsakas, sest tõsi, meid saabus pea 100 inimest korraga. Õnneks said kõik topeltbroneeringud korda aetud ning estoonlased seadsid end sisse oma uues elupaigas, mis on nende koduks terveks nädalaks.

Peagi on estoonlastel vastuvõtt Eesti Saatkonnas Moskvas, mille järel saavad vägagi särasilmsed balletiartistid Bolshoi lavale proovi tegema!
7. jaanuar kell 18.45, Balti jaam

Balti jaama I perroon kihab inimestest ja õhus on elevust. Esimene rong kolmest on valmis peale võtma Rahvusooper Estonia töötajaid, et peagi alustada sõitu Moskva poole, kus ootab Suur Teater ning viis külalisetendust. Teatridirektor Aivar Mäe on isiklikult tulnud teele saatma Eesti Rahvusballeti tantsijaid, kostümeerijaid, grimeerijaid, lavamehi, valgustajaid ja teisi lavataguseid jõude, kellel on oluline roll etenduste õnnestumisel. Kõik saavad kaasa sooja kallistuse!

Korraga muutub sagimine organiseerituks, leitakse õiged vagunid ja hakatakse kupeedesse jagunema. Usin produtsent Veljo Poom, koos juristist abilise Maike Maistega on igale kupeele kleepinud sildi õigete nimedega ja tundub, et kõik laabub, sest kupeedesse sisse piiludes on näha vaid rõõmsate nägudega estoonlasi.

Kell 19.58. Piiril esitamiseks vajalikud dokumendid on täidetud ning sõit kulgeb halli-oranži-kirjutes (mitte helesinistes) vagunites ülendatud meeleolus. Balletiartistide peas vasardab vist ainult üks mõte: juba homme on mul võimalus astuda Moskva Suure Teatri lavale!

Kindlasti ei suuda nii mõnigi uinuda või vastupidi… uinub just mõtetega suurel laval esinemisest…

Fotod: Tanel Meos

 

 

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.