Esileht

José Cura: Ma olin tõeline mässaja!

10.08.2018 / Stina Vürmer

jose_cura_estonia

Sügisel jõuab Rahvusooper Estonia lavale Puccini ooper „Tütarlaps kuldsest läänest“, mille lavastab José Cura. Mehe sõnul ei oleks ta täna see, kes ta on, kui tema kõrval poleks abikaasa Silviat. Silvia on valinud koduperenaise ja ema rolli, et püha liidu teine pool saaks enda unistusi suurtel maailma lavadel ellu viia.

Tekst: Riina Jussila

Sa reisid väga palju. Kas äraolemine kodutunnet ja juuri ei hävita?

Vaata, sekvoia võib kasvada mitmesaja meetri kõrguseks, kuid tema juured on ikka maas. Kui juured eemaldatakse, siis ta sureb. Sama lugu on inimesega — sa võid käia kaugel, näha, kogemusi saada, kuid kui juured ehk perekond on tugev, püsime me püsti. Argentina on mu kodumaa. Mu ema, vend ja sõbrad elavad seal. Mina olen viimased 30 aastat elanud Euroopas, kuid oma juuri pole ma kaotanud. Ja mul on ka uued juured — Madridis. Kui neid poleks, siis piinaksin ennast. Igatseksin ja see kõik oleks liiga valus. Mul on mu Silvia, kellega täitub varsti neljakümnes ühine aasta. Mul on mu kolm last — vanem poeg on alustamas oma näitlejakarjääri, tütar on fotograaf ja noorem poiss õpib ülikoolis füüsikat ja matemaatikat ning on professionaalne ragbimängija. Kõik nad on väga erinevad ja väga tublid.

Kui palju sa oma lapsi suunanud oled?

Ma olen neid suunanud nii, et nad pole sellest aru saanud. (Naerab.) Kui ütled lapsele, et sa pead seda raamatut lugema, siis ta ju ei tee seda. Raamat tuleb salaja kuskile poetada…Mu poeg, kes on näitleja, tegi oma esimese lavaesinemise koos minuga. Ühes ooperis oli vaja rolli pisikest poissi. Kutsusin oma tollal kaheksa-aastase lapse, kes sobis, ja sealt sai tema huvi alguse. Usun, et see võis tema hilisemaid valikuid mõjutada.

Sul endalgi on lisaks muusikale mitu kirge. Tegeled fotograafiaga ja kuuldavasti oled ka kõva remondimees.

Fotograafia on hea harrastus — õpib vaatlema, asju kõrvalt nägema. Aga mis haamri kättevõtmisse puutub — vaat sellega peab ettevaatlik olema. Kui näpu pihta virutan, siis tükk aega ei istu ma klaveri taha. Argentinas on vahva ütlus: „Isegi vuntsid pole vabandus.“ Ükskõik kui peen härra sa poleks, elus on lihtsaid toredaid asju, millega tegelemist ei peaks pelgama. Me kõik oleme ju inimesed. Kõik mu Madridis asuvas kodus on minu disainitud või ehitatud. Tõsi, mitte küll maja ise. Vahel ma vaatan mõnda enda tehtud asja — nojah… see ei pruugi olla kuigi kvaliteetne, kuid sel on teine väärtus.

Sa näid olevat lihtne inimene.

Ma olengi. Mis mõte on nina püsti ringi käia? Varem või hiljem surub elu selle alla. Mu professionaalne nina on siiski üleval ja seda mitte arrogantsuse tõttu, vaid aastatepikkuse kogemuse ja enesekindluse pärast ja neid omadusi hindan ma kõikide juures, kellega koos töötan.Olen täna omadega sealmaal, kus tean, mis töötab ja mis mitte. Näen juba alguses ära, kui vastutav inimene ei ole kogemustega ja palub teha asju, mis pole head. See viib aega, raha, energiat. Ta tunnistab kaks päeva enne esietendust endale, et plaan oli vale ja kõik tuleb ümber mängida. Üheski ametis pole vaja tõestada, et sa tead kõike, kui tegelikult ei tea! Oma tiimi usaldamine on kõige tähtsam, ükskõik mis vallas tegutsed.

Kingid publikule elamusi, emotsioone. Mida sa ise vastu saad?

Saan sedasama energiat, head emotsiooni. Ma näen oma sõitudel kahetsusväärselt vähe. Näen teatrit, lava, suurepäraseid inimesi ja orkestrit – kõik! Õhtul näen hotellituba ja voodit. Veedan iga päev kaksteist-kolmteist tundi majaseinte vahel.

Seega pole vahet, kus viibid – on pillid, on muusikud.

Nii on! Oled selle kõige keskel, harjutad ja esined. Ja kui see kõik läbi on, siis ma üldjuhul ei lähe turistina linna avastama. Ooperilaulja elu on kaaviar ja šampanja ainult Hollywoodi filmides! Päris elu on see, et lähed hotellituppa ja kuna sa pole jõudnud päeval süüa, siis pistad minibaari sisu pintslisse ja kukud magama.

Maailm on suur, kuid sina tuled ikka ja jälle Eestisse. Miks?

Paika ei loo suured majad, vaid inimesed, kes selles on. Kuni on ägedaid inimesi, kel silm särab, seni ma lähen ja teen. Ja Eestis neid inimesi on! Miks sa arvad, et Viinis või New Yorgis on kuidagi parem? Seal on tihtilugu nii, et kõik on juba kõigega harjunud, miski ei üllata. Saad aru, mida mõtlen? Teie rahvusooperil pole teiste suurte ooperimajadega võrreldes midagi kahetseda – siin on professionaalsed inimesed, orkester, koor. Nad on tõesti briljantsed!

Sa oled helilooja, koorijuht, lavastaja, kunstnik, laulja. Olid mitmel rindel tegutseja juba lapsena?

Ma olin tõeline mässaja! Tekitasin peavalu ja jamasid, kuid samas olin väga viisakas. Minus on alati olnud protestivaim – mulle meeldis kõigele ja kõigile vastu vaielda. Sain oma emalt enda 40. sünnipäeval väga laheda kingituse. Mu õpetaja oli siis, kui olin 9 aastane, andnud talle kirja, mille olemasolust mul aimugi polnud. Seal seisis: „Kallis José ema, tahan teile öelda, et väike José on väga temperamentne poiss, kes juhib alati kõiki ja kõike. Kui on mingi probleem, on tema alati esimene. Kui on midagi head toimunud, on tema esimene.“ Õpetaja lõpetas kirja lausega: „Ma kujutan ette, et Josést saab täiskasvanuna suur inimene.“ See oli nii südantliigutav kiri.

Ja oledki suur inimene, kellele unistuste teel on nelikümmend aastat kaasa kõndinud abikaasa Silvia.

Me kohtusime 1979. aastal ja varsti tähistamegi seda.

Mis on ühe hea pika suhte saladus?

Kannatlikkus ja oskus ning soov kuulata. Igapäevaelus oleme me naisega võrdsed, kuid voodisse minnes on tema naine ja mina mees. Ma avan talle uksi, aitan mantli selga, toon lilli. Kui olen haige, toob tema mulle tee voodisse ja aitab jalule. Meie kodus teevad kõik kõike. Ma võin pesta sokke, teha süüa, kuid kui tuleb hetk, et on vaja oma pere ja naise eest seista, siis ma teen seda. Mehena, isana. Ma ei tee seda sellepärast, et Silvia nõrk oleks — ei! See on mul veres, et ma soovin oma naist kaitsta.

Praegu räägitakse palju võrdõiguslikkusest. Mida sina sellest arvad?

Seda teemat arutatakse valesti ja kasutatakse poliitiliselt ära. Selge on see, et kõigil peavad olema võrdsed võimalused. See on inimõigus. Kuid olgem ausad — mees on mees ja naine on naine ja nii võiks ja peaks see jääma. See imeline õrn suhe kahe sugupoole vahel on ju oivaline! Miks seda hävitada? Ma tahan naisi kohelda naistena, kuid kui vaatame asja töö tasandil, tahan ma, et meid vaadataks ühel pulgal — kui ta on minust parem, siis ta peab saama paremat palka. Mul on palju edukaid naistuttavaid, kes on haritud, kenad ja tugevad, kuid nad on üksinda. Seda põhjusel, et nad ei leia endale meest, kes sobituks nende maailmaga. Nad ütlevad, et eelistavad rumala mehega koos olemise asemel olla pigem üksinda. Sotsiaalselt võime ja peame me võrdsed olema, kuid palun lubage mul ka edaspidi lilli tuua, uksi avada, komplimente teha. Ärge võtke seda meestelt ära! Tahan teid, naisi, teenindada kui kuningannasid.

Su päevad mööduvad sadade silmapaaride ees prožektorite valguses. On sul olnud hetki, kus lavale astumine on mentaalselt või füüsiliselt võimatu?

Mul oli poolteist aastat tagasi tõsine läbipõlemine. Olin kolmkümmend aastat järjest iga päev töötanud, iga päev ülimalt aktiivne olnud ja mu keha lihtsalt ütles — nüüd on paus! Ma ei taha detailidesse laskuda, kuid see oli hea õppetund. Oli aega asjade üle järele mõelda. Olin aastaid teiste eest hoolt kandnud, aga iseenda eest mitte. Ma ei taha homme enda lohakuse pärast infarkti surra. See oleks egoistlik — kannatajateks oleksid mu lähedased. Ennast tuleb hoida ja armastada.

Sa tood sügisel rahvusooperi Estonia lavale Puccini ooperi…

„Tütarlaps kuldsest läänest“ on üks mu absoluutseid lemmikuid! Ütle, mis saab olla võimsam privileeg, kui sind oodatakse tipp-ooperimajja looma, tegema seda, mida armastad kõige rohkem! Kas see, mida ma teen, on töö või hobi? Tahaks öelda, et viimane, kuid ma saan ju selle eest raha. Varem muretsesin ma, mida üks või teine kriitik hiljem kirjutab, kuid täna ma sellele enam ei mõtle. Kui saan ukse enda järel sulgeda nii, et südames on rahulolu, siis see on parim. Kõikidele ei saa meeldida ja kõiki ei saa iial õnnelikuks teha, kuid ise tuleb rahulolu tunda ja õnnelik olla!

Intervjuu ilmus ajakirja Kroonika märtsikuu numbris.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.