Uudised

15. märtsil toimus Estonias balleti “Katariina I” maailmaesietendus

15.03.2018 / Ülla Veerg

katariina_305

15. märtsil tõi Eesti Rahvusballett publiku ette Toomas Eduri uue balleti „Katariina I“, millele on muusika kirjutanud Tauno Aints. Ballett on pühendatud Eesti Vabariigi ja Estonia balleti 100. sünnipäevale. Lavastuse libreto autor on Irina Müllerson, kujunduse on teinud Liina Keevallik. Esietendusel tantsisid peaosades Alena Shkatula ja Anatoli Arhangelski, dirigeeris Jüri Alperten.

„“Katariina I“ on ehtne tuhkatriinulugu, see viib vaatajad reaalsesse muinasjutumaailma ning räägib lihtsa Eesti naise ja Venemaa karismaatilise keisri Peeter I imepärasest armastusloost,“ ütles koreograafia autor, Eesti Rahvusballeti kunstiline juht Toomas Edur. „Otsisime Tauno Aintsiga lugu, mida sobiks kinkida Eesti Vabariigile sünnipäevaks. Tõestisündinud lugu Rõngu Martast, kes suutis Peeter I iga tuju kontrollida ja kellest hiljem sai suure impeeriumi keisrinna, tundus just see õige.“

Katariina I sündis Marta Elena Skavronska nime all ilmselt Lätis Latgale või Kuramaa alal, ent võimalik, et hoopis Leedus. On spekuleeritud ka tema eesti päritolu üle. Nooruses oli ta teenijannaks luteri kirikuõpetaja ja haritlase Ernst Glücki juures, kelle lesele Peeter I kinkis Eestis asuva Ahja mõisa. 1724. aastal kroonis Peeter naise Venemaa keisrinnaks ja aasta hiljem, pärast Peetri surma sai temast Venemaa esimene valitsev keisrinna kuni surmani (1727).

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.