Esileht

Eesti rahvusooper Lätis (ja vastupidi) – reisikiri

26.02.2018 / Ülla Veerg

blogi

2. märts 2018

Oleme õnnelikult koduteatris Estonias tagasi. 150 estoonlast, kes eile Riias viimast külalisetendust “Cardillac” tegid, jõudsid kolme Lux Expressi bussiga Tallinnasse kell 2.15 öösel. Lavajõud jäid veel öötööle, et asjad kokku pakkida, ning saabusid täna hommikul. Oleme õnnelikud, et saime kolmel külmal päeval Läti Ooperi- ja balletiteatris rõõmustada ja soojendada südant rohkem kui 2700 inimesel. Aitäh hea publik ja kolleegid!
Täna aga Estonia laval juba “Balletiõhtu: Aeg. Libahunt”. Olete oodatud!

1. märts 2018 kell 8.00 /

Veebruarikuu viimane päev siin Riias ooperimajas algas gala proovidega. Kavas olid nii ooperi- kui ka balletietteasted dirigent Vello Pähna juhatusel. Ja tõepoolsest uskumatu, aga gala kokkupanija ja vahetekstide lausuja Mart Mikk oli kõik tekstid pannud kokku läti keelde ja esitas need ka õhtul soravalt publikule. „Sõjaväes käies kunagi õppisin,“ nagu ta ise mainis. Rahvas saalis naeris ja pühkis pisaraid. Meie, eestlased, ei saanud aga muidugi midagi aru. Igatahes läks see publikule väga hinge. Kui nüüd tagasi korra veel päeva tegemiste juurde hüpata, siis proovi vaheajal käisid estoonlased söömas teatrimaja söögitoas. Kõik olid ääretult rahul mitmekülgse toiduvalikuga ja toiduvõtmise süsteemiga, samuti hinnaga. Võid kuhjata taldrikule just neid toite, mida sa tahad, ja nii palju, kui sa tahad, asetad selle taldrikuga koos kaalule ja saad teada hinna. Olenevalt kaalust läheb korralik praad maksma 2-5 eurot. Tõesti maitsev ka. Põnev vahejuhtum leidis aset gala proovi lõpus. Saalis lendas ringi tuvi! Oli kuskilt teatrimajja külma eest sooja pugenud. Gala proovi lõppedes ja publiku saabudes tegeleti tema püüdmisega. Oli see tuvi siis nüüd rahu ja igavese sõpruse märgiks või mitte, aga kätte ta kenasti saadi ja õue saadeti. Galal oli publiku hulgas palju eestlas, kohalikke, kes Lätis elavad. Tore, et nad oli võtnud vaevaks estoonlaste kontserti nautima tulla. Pärast lisaloo esitamist olid meie suurepärased lavajõud rahul, publiku tänu aplausi ja braavo-hüüete näol andis lavale rohkelt positiivset energiat. Õhtul oli Läti ooperiteater kutsunud estoonlased tänubanketile, saime pai oma kõhule ja hingele. 23:00 suundus osa rahvast bussiga kodu poole teele, lavameistrid aga hakkasid ette valmistama ooperit „Cardillac“, millega täna õhtul Rahvusooper Estonia lõpetab oma ringreisi Lätis.

28. veebruar 2018 kell 7.00 /

Kell on seitse hommikul ja taas on aeg Riias ärgata ja teatrimajja minna. Eile kadus 13 tundi Läti ooperiteatris linnutiivul. Beebid ja väikelapsed käitusid hommikusel kontserdil täpselt nii nagu lapsed käituma peavad – kes laulis, kes jooksis, kes pikutas, kes nuttis, kes üritas kõike oma käega järele katsuda. Oli väga vahva, nii tegijad kui ka Läti publik jäid rahule. Täna hommikul juba uus kontsert ja uued beebid. Põnev töö oli maja sildistamine keldrist katuseni, et tantsijad, orkester, lauljad ja tehniline teenistus teaksid, kus nende ruumid asuvad ja kuidas õigel hetkel kõige kiiremini lavapiirkonda jõuda. Kuigi president ütles eilse “Krati” etenduse eel, et eestlastel ja lätlastel on erinev huumorisoon ja pigem liidab meid ühine kultuur ja ajalugu, siis kinnitan, et ka huumorisoonel pole miskit viga (vt söögitoa silti). Need läti kolleegid, kes ei ole Eestisse sõitnud, aitavad meid meelsasti, päeva lõpuks ei saa ise ka enam aru, kas suhtleme eesti, läti, vene või inglise keeles, aga aetud kõik asjad saavad. Päeval tehti viimaseid lavaproove, meedia huvi oli meie tegemiste vastu suur. Õhtul oli saalis pea 900 teatrikülastajat, nende hulgas mõlema maa ooperiteatrite direktorid, vabariikide presidendid ja peaministrid, Eesti suursaadik Lätis ning hulgaliselt kõrgeid külalisi diplomaatide hulgast. Publik vaatas huviga meie Estonia-teemalist näitust, mille olime kenasti läti keelde tõlkinud ja kiitis väga sinimustvalgeid Kalevi komme, mida publikule vaheajal jagasime. Pärast “Krati” etendust sõitis suurem osa balletitrupist Eestisse tagasi, Lätti jõudsid koor ja ooperisolistid. Päeval saabus orkester. Täna on Rahvusooper Estonia valmis täismajale andma võimsa ooperi-ja balletigala. Termomeeter näitab küll tuulekülmaks 28 miinuskraadi, aga meil on ju kõigil soe süda, nii et tegudele!

27. veebruar 2018 kell 13.00 /

Täna startisid Tallinnast Estonia orkester ja teatrijuht Aivar Mäe, kelle kasutuses on selleks sõiduks Lexuse lipulaev LS500h. Nimelt on Lexus nii Eesti kui Läti rahvusooperi peasponsor ja otsustas uut mudelit teatridirektorite peal testida. Riiast tuleb sama marki autoga sealse teatri direktor Zigmars Liepins. Kokku liiguvad Tallinnast Riiga ja vastupidi ligi 500 inimest! Lexuste peale nad mõistagi ei mahu ja nii sõidutab suuri gruppe Lux Express, kel nende reiside puhul lisapeatus Estonia maja ees. Super mugavad bussid ja saab ka kino vaadata. Täna õhtul siis Riias “Kratt” ja Tallinnas “Sheherezade ja tema lood”. Tänast “Krati” etendust Riias austavad oma kohalolekuga Eesti ja Läti presidendid ja peaministrid, mängitakse hümne ja peetakse kõnesid. Õhtu lõpeb Riias asuva Eesti Saatkonna vastuvõtuga. Igati Eesti Vabariik 100 vääriline õhtu. Kõrgeid külalisi oodatakse järgmisel päeval Estonias, kui kavas on Läti Rahvusooperi gala. Soovitan lugeda ka Delfi reportaazhe, need sünnivad otse teekonnal kohapeal.

26. veebruar 2018 kell 18.55 /

Kuigi enamus estoonlastest alustab oma külalisreisi Läti Rahvusooperisse teisipäeval, 27. veebruaril, sõitis Eesti Rahvusballeti 40-ne trupp teele täna, et homme puhanud jalgadega eestlastele märgiline “Kratt” laval ette tantsida. Saali on oodata Eesti ja Läti Vabariigi presidente, peaministreid ja ligi 1000 naaberriigi balletihuvilist. On kurb tõdeda, et gripihooaeg on ka estoonlasteni jõudnud, mitmed tantsijad pidid viimasel hetkel reisist loobuma, sest palavik lihtsalt sai neist võitu. Kõik, kes terved, on aga rõõmsad ja rahul. Kui tavapärased ummikud teedel välja jätta, siis kulgeb meie teekond Tallinn-Pärnu-Riia mugava Lux Expressiga graafikujärgselt. Kell 22.00 oleme juba kindlasti 99aastases Lätis. Enne aga, kui homme õhtul Riias “Kratt” lavale jõuab, ootab kell 11 hommikul Läti ooperiteater külla beebisid. Estonia teater on kaasa toonud populaarse “Kontserdi kõige pisematele”, mille lisakontsertki kiiresti Riias välja müüdi. Kohapealsed ettevalmistused on lavameistritel kenasti tehtud. Isegi beebidele tekid roomamiseks maha laotatud ja lätikeelne näitus Estonia teatri tegemistest külastajatele üles pandud. Nüüd jääb üle vaid lahket publikut oodata.

Riiast saadab infot Anu Põrk, Tallinnas tegutseb Ülla Veerg. Fotod Andres Teiss, Tanel Meos.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.