Uudised

Ükskord on Eesti riik!

25.02.2018 / Ülla Veerg

palju-onne_vaba_eesti

Kui käputäis raekoja teenreid ja Tallinna käsitöölisi 1865. aastal asutasid „laulo ja mängo“ seltsi „Esthonia“, ei osanud nad uneski arvata, et sellest seltsist kasvab välja kutseline Estonia teater ja 1913. aastal avatakse uhke teatri- ja kontserdimaja.

Uue kunstitempli ehitamise toetuseks pakutud Juhan Liivi pintsak kuulub pigem legendide valda, kuid tema luuleread:

„Ükskord – kui terve mõte –
ükskord on Eesti riik!”

on tänaseni trükisõnana meie silmade ees. Kunagi peeti ka neid mõtteid prohvetliku luuletaja hämaraks sonimiseks.
Vene kuberner Korostovets võis küll teatri nurgakivi panemisel eestikeelsed kõned ära keelata ja Estonia seltsi eestseisusele öelda „Tunneme teid, separatistid! Ehitate turu peale Eesti parlamenti, sinna vastu Eesti panka“, kuid temagi ähvardus läks täide. Just pangamajas kuulutati 1918. aastal välja Eesti Vabariik ja Estonia kontserdisaalis tuli 1919. aastal kokku Asutav Kogu – esimene Eesti parlament.

Nende ajalooliste sündmusteni jõudmiseks oli oluline, et seltsi juhatusse valiti mitmed ärksameelsed inimesed, kellest tuntumad on kindlasti Eesti Päästekomitee tulevased liikmed Konstantin Päts, Jüri Vilms ja Konstantin Konik. Ja kultuuriürituste kõrval hakati Estonia kõige kõrgemal korrusel asunud nn Haritlaste Klubi poolsalajastel õhtutel paika panema tulevase vabariigi alustalasid.

Voldemar Päts on oma mälestustes kirja pannud vähetuntud fakti, et 22. veebruari õhtul „Jõime koos sinasõprust. Andsime üksteisele lubaduse teha kõik, et iseseisvuse manifest saaks välja kuulutatud Tallinnas pühapäeval, 24. veebruaril „Estonia“ teatri saalis.“ Millistel põhjustel see leidis aset Eesti Panga hoones, pole õnnestunud välja selgitada. Oluline on, et Eesti Vabariigi sünnitunnistus sai välja antud ajaloo kõige soodsamal ajahetkel ning meie riigi 100. sünnipäeva pidustuste raames kõlavad Estonias nende julgete otsustajate auks eesti muusika parimad palad.

Elagu Eesti Vabariik!

Arne Mikk
Rahvusooper Estonia nõukogu esimees

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.