Uudised

Estonia orkester Vello Pähna juhendamisel annab 3. veebruaril kontserdi eesti sümfoonilisest muusikast

02.02.2018 / Ülla Veerg

vello_pähn_kodukale

3. veebruaril annab Rahvusooper Estonia orkester Vello Pähna juhendamisel eellöögi festivalile „Eesti teater „Estonias““. Estonia kontserdisaalis kõlab kontsert „Õnne, Eesti!“, kus esitamisele tulevad parimad lood Eesti sümfoonilise muusika kullavaramust. Kõlavad Heino Elleri „Koit“ ja „Kodumaine viis“, Eino Tambergi Esimene sümfoonia op. 57, Ester Mägi „Bukoolika“ ja Lepo Sumera Teine sümfoonia.

Heino Elleri sümfooniline poeem „Koit“ on saanud omamoodi eesti muusika sümboliks, olles küllap üks enimmängitud Eesti helilooja teoseid. „Kodumaine viis“ on laialt tuntud keelpilliorkestri variandis, kuigi oli algselt kirjutatud klaveripalana. Helilooja abikaasa Anna Elleri õpilane Heljo Sepp leidis 1950. aastate algul juhuslikult oma õpetaja käsikirjade hulgast pealkirjata pala. Heljo Sepa antud on ka loo nimi. Pala on liidetud tsüklisse „Viis pala keelpilliorkestrile“, kuid enamasti esitatakse seda iseseisvalt.

Lepo Sumera loomingu ilmekaim tunnus on romantilised kujundikontrastid – tema muusikas on vastamisi mäng ja kannatus, show ja draama, maskeraad ja piiritu tundesiirus. Sumera muusikat iseloomustab ka eriline tähelepanu kõla- ja tämbrivärvide vastu. Lepo Sumera on üks säravamaid eesti sümfoniste, kuue sümfoonia autor. Uue lehekülje eesti muusikas avas tema Esimene sümfoonia, milles helilooja ühendas minimalistlikud korduvstruktuurid sümfoonilise arendusega. 1984. aastal valminud Teises sümfoonias on kasutatud samasugust diatoonikat ja korduste tehnikat kui esimeses.

Ester Mägi sümfooniline miniatuur „Bukoolika” ehk karjaselaulud valmis 1983. aastal Eesti Riikliku Akadeemilise Meeskoori peadirigendi Olev Oja tellimusel. Selles põimuvad Eesti karjaselaulud, loodushääled ja linnulaul ning helilooja enda värviküllane helikeel.

Eino Tamberg on teatraalse stiiliga looja – romantik ja eesti muusika armastuse laulik. Tema loomingus on kesksel kohal orkestri- ja lavamuusika. Ta on nelja sümfoonia, üheksa instrumentaalkontserdi ja mitmete lavateoste autor. Esimese sümfoonia kirjutas ta alles neljakümne kaheksa aastaselt. Sümfoonia on pühendatud Voldemar Pansole, kes suri enne teose valmimist. Sümfoonia finaalis kasutas Tamberg Pansole meeldinud rahvaviisi „Suure tamme laul“. Selle lõpp oli algselt plaanitud kelmika ja mänglevana, kuid valmis lõpuks mõistagi traagilisena.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.