Uudised

Ooperimaja asukoha leidmiseks on valmimas uus analüüs

25.01.2018 / Ülla Veerg

maja2

Rahvusooper Estonia ja Eesti Arhitektide Liit (EAL) on lõpule viimas analüüsi kohtadest, kuhu võiks Tallinnas rajada uue ooperiteatri hoone, peamiselt on vaatluse all mereäärsed krundid.

“Teeme koostöös arhitektide liiduga linnaruumi mahulist analüüsi, millised oleksid need krundid, kuhu üldse oleks võimalik ooperimaja ehitada,” ütles rahvusooperi peadirektor Aivar Mäe BNS-ile. Ta rõhutas, et analüüsitakse ainult neid krunte, mis kuuluvad riigile või Tallinna linnale. Analüüs peaks valmima veebruaris.

Tööd uue ooperimaja võimaliku asukoha leidmiseks kinnitas ka Eesti Arhitektide Liidu president Katrin Koov, kes samas rõhutas, et analüüs on alles pooleli ja lõplikest otsustest veel rääkida ei saa.

“Praegu analüüsime peamiselt asukohta. Mahuline analüüs tähendab seda, et me joonistame läbi, katsetame mahtusid erinevate kohtade peale. Tuleb rõhutada, et töö käib ja variante alles kaalutakse,” rääkis Koov BNS-ile.

Nii Mäe kui Koov tunnistasid, et uue võimaliku asukohana on kõige tõenäolisemad Tallinna sadama territoorium või Linnahall.

“Meil on sõelale jäänud põhiliselt kaks piirkonda. Üks on Admiraliteedi basseini ümbrus sadama külje all ja teine on Linnahall,” rääkis Koov BNS-ile. Tema sõnul annab sadama piirkonda veel kõvasti hooneid juurde ehitada.

“Eesmärk ongi saavutada tihedat, niiöelda euroopalikku linnaruumi, et meil ei paikneks objektid hõredalt üle linna laiali. Tahame linnakeskust tugevdada, tihendada. Ja natukene ka mere poole venitada,” selgitas arhitektide liidu juht.

Kommenteerides Linnahalli kui võimalikku ooperiteatri uut asukohta, märkis Koov, et jutt käib kindlasti ümberehitusest ja seda kooskõlas muinsuskaitse piirangutega. “Püüame maksimaalselt olemasolevat ruumistruktuuri säilitada ja võimalusel seda saali jagada väiksemateks osadeks,” rääkis EAL president. “Küll on antud võimalus jäähalli osa ümber ehitada konverentsikeskuseks. Aga me räägime praegu ikka suurest saalist ja uutest sissepääsudest,” ütles Koov.

Teisipäeval riigikogu kultuurikomisjonis oma plaane tutvustamas käinud Aivar Mäe ütles, et komisjoni reaktsioon oli väga positiivne.

“Kui vaatame selles valguses, et riik kavandab järgmiseks perioodiks investeeringuid kultuuriobjektidesse, siis ikka lootust on. Meil on vaja uusi, moodsaid ruume,” lisas ka Koov vastuseks palvele hinnata plaanide elluviimise reaalsust.

Uue analüüsi vajadusest uue ooperiteatri tarvis rääkis Mäe juba eelmise aasta juunis, märkides, et eelmise analüüsi valmimisest möödunud viie aastaga on palju muutunud ja ligi 60% vabadest kruntidest on juba hõivatud uute hoonetega.

pealinn.ee

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.