Esileht

Festival, kus saab eestluse üle mõelda ja naerda

22.01.2018 / Stina Vürmer

festival_blogi

Veebruaris võtab 100. sünnipäeva puhul õnnitlusi vastu Eesti Vabariik. Rahvusooper Estonial on juubilarile mitmeid kaunilt kõlavaid ja ainukordseid kingitusi. 10.–22. veebruarini toimuval festivalil „Eesti teater „Estonias““, kantakse ette valik Eesti autorite oopereid, ballette ja muusikale. Festival kulmineerub 15. veebruaril kontsertlavastusega „Eesti pidu“, millesse on kaasatud terve Estonia maja.

Estonia Seltsi esimehe ja „Eesti peo“ kavandaja Mart Mikuga vestles Anu Põrk

Eesti 100. sünnipäeva raames toimub väga palju pidustusi. Miks peaksid inimesed veebruaris just Estonia teatrisse Eesti-teemalisele festivalile tulema?
Vastuse võti peitub küsimuses endas, rõhuga sõnal „miks“. Pidulikult öeldes on see lihtsalt eestlaste privileeg. Me oleme aastaid just seda veebruari oodanud, ja uhkusega oodanud. Nüüd on käes teatrite kohus juubelit väärikalt tähistada ja publiku kohus on kõigest sellest osa saada. Estonia ütleb eestlasele 1000 korda rohkem kui ükskõik mis teine maja, Estonia ja Eesti Vabariigi vahele võib panna rahumeeli võrdusmärgi. Lugu sai alguse juba Estonia Seltsi loomisega aastal 1865, kaugelt varem, kui keegi üldse iseseisva riigi peale mõelda julges. Estonia teatrimajas on toimunud lugematu arv riigi ajalooga seotud tähtsündmusi, nii et ka riigi 100. sünnipäeva tähistamiseks on see ainuõige koht.

Räägi palun festivali kavas olevast „Eesti peost“, mis selle eriliseks teeb?
„Eesti pidu“ on kindlasti festivali kulminatsioon. See ei ole lihtsalt pidulik kontsertaktus, vaid spetsiaalselt üheks õhtuks kirjutatud kiirkursus meie riigi ajaloost. Lavastatuna ühtseks tervikuks baseerub selle muusikaline pool eesti muusika hittidel läbi sajandite.
Kui mulle tehti ettepanek selle kava muusikanumbrid välja valida, siis minu kõige suurem hirm oli, et ma midagi tähtsat välja ei unustaks. Teine hirm oli see, et kuidas omavahel klapitada kokku sellised viisid nagu „Igal majakal oma tuli“ ja „Kõik roosid ma kingiksin sulle“ … Just sellistest lugudest see etendus koosnebki, loomulikult kõlavad ka Elleri „Kodumaine viis“, Kulli „Kodumaa“ ja Ernesaksa kõrtsistseen ooperist „Tormide rand“.

Kontsertlavastus tuleb humoorikas võtmes. Miks?
Huumor omaette ei pea olema eesmärk, aga julgus enda üle narda on võti, kuidas vabaneda palju räägitud orjapõlve süngusest ja vahest publik seda sellelt õhtult ootabki. Pigem on kava kontrastiderohke ja isegi kui on oht väikeseks paatoseks, on väga ülev, kui õige tunne tekib inimestes endis.

Lisaks on sel õhtul ka teistmoodi vaheaeg?
Kuna juba pealkirjas kajastub sõna pidu, siis mõtlesime pikalt, kuidas reaalses elus seda lahendada. Oleks olnud liiga ootuspärane korraldada kontserdi järel pikkade laudadega pidu. Jõudsime lahenduseni, et pidu toimub kahe vaatuse vahel. Ja pidu sõna otseses mõttes: koos sooja ning kosutava söögiga, külma joogiga ning ehteestilikult kuuma tantsumuusikaga. Publik saab õige häälestuse juba kodus riidekapi ees – eeldame, et iga inimene paneb selga kui mitte just rahvariided, siis kindlasti mõne toreda elemendi meie etnograafiast: sõlg, rahvuslik vöö, pastlad või labakindad. Ja veel – et soojus jääks kauemaks hinge, siis on soovitus peole tulla autota …

Festivali „Eesti teater „Estonias““ programm
10.–22. veebruaril 2018

10. II Tambergi ooper CYRANO DE BERGERAC
11. II Eduri/Aintsi ballett MODIGLIANI – NEETUD KUNSTNIK
12. II Kontsert KODUMAINE VIIS – EESTI VABARIIK 100 Rahvusooper Estonia kammersaalis
14. II Wagneri ooper LENDAV HOLLANDLANE Külalisena Ain Anger
15. II Kontsertlavastus EESTI PIDU tantsu, sooja söögi ja kange joogiga Estonia teatris. Külalisena Ain Anger
16. II Wagneri ooper LENDAV HOLLANDLANE Külalisena Ain Anger
17. II kell 12.00 Raudmäe/Vinteri muusikal PIPI PIKKSUKK
17. II kell 19.00 Puuri ooper PILVEDE VÄRVID
18. II Tubina ballett KRATT
20. II Lindgreni/Wimbergi/Aintsi muusikal KARLSSON KATUSELT
21. II MIMi ooper EESTI AJALUGU. EHMATUSEST SÜNDINUD RAHVAS
22. II Tubina ballett KRATT

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.