Esileht

Teatrite aastalõpuballid on tulvil sära ja maagiat

11.12.2017 / Stina Vürmer

ball_blogi1

Sel aastal on Estonia ball pühendatud mitmetele juubelitele. Ootame kõiki koos tähistama meie vabariigi ja Eesti balleti sajandat ning Estonia balli veerandsajandat sünnipäeva! Juubeliteemadest inspireeritud ball toob teieni parima nii eestimaisest kui ka maailmamuusika varamust. Kõlavad Eino Tamberg, Eugen Kapp, Sigmund Romberg, Johann Strauss, Franz Lehár, Imre Kálmán. Esinevad rahvusooperi solistid, orkester ja koor ning Eesti Rahvusballett. Valges saalis musitseerib Urmas Lattikas, Sinises saalis Tanel Sakrits mandoliinil ja Peeter Priks kitarril. Kontserdisaalis teeb etteaste Estonian Dream Big Band ning solistidena astuvad üles Kaire Vilgats ja Kalle Sepp. Kohvik Colombina muutub üheks õhtuks diskoklubiks.

Tekst: Ülla Veerg, fotod: Tanel Meos

Aastalõpuball teatrimajas on traditsiooniks kujunenud paljudes maades

Valgevene Suure Ooperi- ja Balletiteatri asedirektori Svetlana Kaziulina sõnul on uusaastaball valgevenelaste ja pealinna külaliste jaoks muutunud osakeseks nende elust. Eriti meelepärane on ball neile, kes armastavad suursugust meelelahutust – ballile saabuvad uhketes õhtutualettides ja kohevates seelikutes daamid ning elegantsetes ülikondades härrad. „Traditsiooniliselt peame seda pidu vana kalendri järgi uusaastaööl ehk 13. jaanuari õhtul. 2018. aastal toimub ball juba üheksandat korda,“ ütles Svetlana Kaziulina. Tema sõnul on see „Suur ball Suures teatris“ – kleitide kahin, lõbus meeleolu, pokaalide kõlin, hea muusika ja erinevad tantsud valsist poloneesini. „Tõeliselt muinasjutuliseks teevad selle õhtu aga meie vapustavate balleti- ja ooperiartistide ning muusikute etteasted!“ lisas Kaziulina.

Valgevene Suure teatri ballile määravad lavastajad igal aastal uue teema. Näiteks oli ülemöödunud aasta uusaastaball pühendatud Vana-Kreekale ja külalisi tervitasid veetlevad muusad ning kuldjuukseline valgusejumal ja kunstide kaitsja Apollon. Möödunud aastal oli uusaastaballi publik külas Aleksandr Puškinil. Fuajees võtsid osalejaid vastu Vene luuletaja teoste kangelased, kes olid ooperi- ja balletilavastustes saanud teise elu. Valgevene Suure teatri fuajee muutub iga kord kõige erinevamate salongide kaleidoskoobiks – ühes saab näiteks kuulata Goran Bregovići muusikat, teises mängib viiulikvintett, kolmandas loetakse lemmikluulet, neljandas pakutakse mustkunstitrikke jne.

„Peamiseks on aga muidugi ballitantsud! Õhtu jooksul on tantsuplokke kolm: vene, vürsti ja Viini ball. Külalised on kolme kuu jooksul ballettmeistrite-repetiitorite käe all tantsutunde võtnud. „Õpilaseks“ on lihtne saada – tuleb vaid osta ballipilet, mis on ka vabapääse samas teatris oktoobrist novembrini toimuvate tantsutundide jaoks,“ jutustab Svetlana Kaziulina.

Traditsiooni kohaselt toimub teatri pealaval kell 23.00 lõbus kontsertüllatus koos Valgevene suure teatri tähtedega. Täpselt keskööl pakutakse kõigile külalistele vahuveini ja peale seda jätkub ball kuni neljani hommikul.

Iga aasta 13. jaanuari õhtul koguneb Valgevene Suurde Ooperi- ja Balletiteatrisse umbes 600 külalist, sealhulgas ka diplomaatilise korpuse ja ärivaldkonna esindajad. Ballikülalised võivad endale fuajeesse lauakoha tellida, kuid ka ettetellimiseta ei jää keegi nälga ning teatri puhvetid töötavad öö läbi. Muinasjutulist balliööd valmistab ette umbes 200 inimest.

Estonia ball toimub sel aastavahetusel 25. korda. Koos balli enda juubeliga tähistatakse Eesti 100. sünnipäeva

Balli produtsendi Mart Miku sõnul on lavastaja Margus Kasterpalu sel puhul pannud kokku pooletunnise eeskava, mis räägib siurulaste sündmustest Estonias ja selle ümber sada aastat tagasi. Pärast siurulaste juhtumisi, õhtusööki ja tantsu suure sümfooniaorkestri saatel on külalised palutud taas teatrisaali, kus saab kuulda ja näha armastatud noppeid erinevatest kümnenditest nii laulus kui tantsus. Külaliste ees on Estonia solistid, koor ja orkester ning laval on kogu Eesti Rahvusballett, kes samuti tähistab sel hooajal oma sajandat juubelit. Õhtujuhtide vastutusrikast ametit peavad tänavu metsosopran Juuli Lill ja bariton Rauno Elp.

„Soome Rahvusooperis toimub sarnaseid üritusi umbes iga kolme aasta tagant. Esmalt vaadatakse ära terve etendus, edasi on õhtusöök ja tants kuni muusikasse lavastatud ilutulestikuni südaööl,“ ütles Mart Mikk. „Kellelegi ei ole vast üllatuseks, et meie põhjanaabrid on meist oluliselt tantsulembelisemad, nii korraldatakse ooperimaja suures fuajees seeniorite tee- ja tantsuõhtuid hooaja jooksul lausa üheksal korral. Sissepääs on tasuta, tantsuorkestriga koos laulavad Soome tuntud ooperisolistid, kellele kergemat sorti repertuaar sugugi võõras ei ole.“

Estonia ball ootab külla eri vanuses ja erinevaid tantsustiile harrastavaid inimesi, ka neid, kes diskorütmidest lugu peavad. „Kõik välismaalased imestavad alati, mis nipiga on Eestis suudetud teatritesse meelitada märkimisväärne hulk noori inimesi, kes lisaks on veel šikilt riides. Hea teater peabki lisaks traditsioonide kandmisele olema alati kaasaegne ning otsima vahendeid igas vanuses publiku lummamiseks,“ tõdes Mart Mikk.

Estonia ball 31. detsembril kell 19.00

• Balli eeskava ja tantsupilet kokku 45–76 €, eraldi tantsupilet 25 €. Soodsa hinnaga tantsupilet võimaldab sissepääsu Estonia ballile, tantsida kontserdisaalis ja Club Colombinas, külastada kohvikuid ja baare.
• Pakume võimalust ette tellida külmad ja soojad suupisted, mis serveeritakse talveaias. Hind 55 €. Tellimuse saab esitada Estonia teatri kassas, tel 683 1210 ja e-mailil estonia@opera.ee.
• Sissepääs teatrimajja kell 17.45 ja esimene eeskava kell 20.15.
• Avatud baarid ja kohvikud.
• Töötavad portreekunstnik ja fotograaf.
• Riietus: tume ülikond.

Artikkel ilmus 24. novembril 2017 rahvusooperi ajakirjas Estoonlane. 

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.