Uudised

4. novembril jõuab publiku ette ballett “Tramm nimega Iha”

04.11.2017 / Ülla Veerg

tramm_alena-shkatula

4. novembril jõuab Eesti Rahvusballeti esituses vaatajate ette Nancy Meckleri ja Annabelle Lopez Ochoa ballett „Tramm nimega Iha“. Esietendusel tantsivad peaosades Alena Shkatula, Kealan McLaughlin, Ana Maria Gergely, Sergei Upkin ja Jevgeni Grib. Dirigeerib Kaspar Mänd.

Tennessee Williamsi Pulitzeri auhinnaga pärjatud näidendi „Tramm nimega Iha“ (1947) 65. ilmumisaastapäevaks valmis Šoti Balletil teosest särav balletiversioon. Võimsa dramaturgia ja tantsujoonisega loo tõid lavale rahvusvaheliselt tunnustatud koreograaf Annabelle Lopez Ochoa ning lavastaja ja filmirežissöör Nancy Meckler. Eesti Rahvusballetil on au olla selle teose teine esitaja maailmas.

Nancy Meckleri sõnul inspireeris teda ja koreograafi Tennessee Williamsi esialgne mõte anda oma näidendile nimeks „Ööliblikas“, mis viitab õrnale olendile, keda peibutab leegi kuumus. „Nii sündis kujutluspilt haavatavast ärksast noorest naisest, kes püüab puudutada pea kohal rippuvat lambipirni – tapva iha ning valguse sümbolit. Kui näidendis avanevad Blanche’i saatuse tagamaad alles lõpus, siis ballett annab võimaluse jutustada ka tema minevikust,“ ütles Nancy Meckler. „Blanche’i siseelu pulbitseb fantaasiast ja karmidest mälestustest, mida näidendis välja ei mängita, kuid balletis on see kõik teie ees ning leiab kajastamist läbi tantsu.“

Balletile „Tramm nimega Iha“ on muusika kirjutanud Peter Salem, lavakujunduse on loonud Niki Turner ja valguskujunduse Tim Michell. Esietendusele järgnevatel kuupäevadel saab peaosades näha ka Luana Georgi, Anatoli Arhangelskit jt.

Balletti „Tramm nimega Iha“ tutvustab Georg Otsa tänaval seisev kampaaniatramm, kus saab uudistada mannekeene ajastu rõivastes, tutvuda näitusega ja kuulata teose muusikat. Iga päev kell 12 on trammis lühike programm, mis tutvustab balletti väga erinevatest külgedest. Trammiprogramm on tasuta, samal ajal on trammis avatud pirukakohvik.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.