Blogi uudis

Tramm nimega Iha

25.10.2017 / Liina Viru

tunnuspilt

Täna otsiti õigeid nüansse kujutamaks Stella ja Stanley tormilist suhet läbi tülide ja leppimiste ning pandi paika veel mitu olulist misanstseeni.
Proovis Nancy Meckler (lavastaja), Kealan McLaughlin (Stanley), Ana Maria Gergely (Stella), Anatoli Arhangelski (Stanley), Daniel Kirspuu (repetiitor)
Vaata ka tantsija Jevgeni Gribi fotoblogi Instagramis!

Fotod: Liina Viru

Täna vaatame töökodadesse. Kunstnik Niki Turner on tulnud kohale, et seletada kostüümide kontseptsiooni ning jälgida kostüümiproove. Alena Shkatula proovib, kleiti, milles peategelane Blanche astub lavale I vaatuses. Michael Pontius proovib selga Mitchi kostüümi. Kes on aga need kaks tegelast?

Blanche DuBois
Tennessee Williamsi näidendi alguses on Blanche ühiskonna silmis juba allakäinud naine. Tema perekonna varandus ja valdused on läinud võlgade katteks, tema abikaasa sooritas enesetapu ja naise himur seksuaalne käitumine on teinud temast sotsiaalselt tõrjutu. Lisaks on Blanche’il alkoholiprobleemid, mida ta halvasti varjab. Välise snobismi ja ebasündsa käitumise taga on aga õrn naine, kes on sisemiselt ebakindel ja ei suuda leida oma kohta elus. Ta loodab abielluda ja pääseda ühe hoobiga vaesusest ning teda saatvast halvast mainest. Tema ihade objektiks on eranditult väga noored mehed – ühest küljest meenutavad nad talle tema abikaasa Allanit ja teisest küljest aitavad tal end noorena tunda.

Harold (Mitch) Mitchell
Mitch elab oma emaga, kes on peagi suremas. Seetõttu on ta tundlikum ja tähelepanelikum kui teised Stanley sõbrad. Ta loodab abielluda, et võiks emale veel enne tema surma oma kaasat tutvustada. Kindlasti ei ole temas raasugi džentelmenist, kellest unistab Blanche, kuid neid tõmbab teineteise poole kummagi vajadus inimliku seltskonna ja toe järele, mis paneks neid unustama mineviku traagilisi sündmusi. Nende loomus ja taust on kardinaalselt erinev – Mitch on pärit vaesest töölisklassi perekonnast, ta on kohmakas ja teda huvitab kulturism; Blanche on pärit kõrgemast seltskonnast, kus ei puudunud mugavused ja rafineeritud kombed. Ometi on Mitch peale Stella ainus, kes mõistab Blanche’i hullumise põhjustanud tragöödia olemust.
Vaata ka tantsija Jevgeni Gribi fotoblogi Instagramis!

Fotod: Liina Viru

Estonia lavale on jõudmas Tennessee Williamsi Pulitzeri auhinnaga pärjatud näidendi „Tramm nimega Iha“ (1947) balletiversioon. Koreograaf Annabelle Lopez Ochoa ning lavastaja ja režissöör Nancy Meckler lõid võimsa dramaturgiaga tantsukeeles jutustatud loo Šoti Balletile aastal 2012. Tänaseks on see saanud lavaküpseks ka Eesti Rahvusballetis.

Psühholoogiliselt põnevat ja keerulist lavalugu on jutustamas draamalavastaja Nancy Meckler ja koreograaf Annabelle Lopez Ochoa. Nende sõnul aitab koreograafi ja draamalavastaja koostöö treenida tantsijaid füüsiliselt väljendusrikkamaks. Ja nõnda võibki näha tantsijaid proovisaalis tegelemas näitlemisharjutustega ning otsimas õigeid värve tegelaste emotsioonide kujutamiseks.
ANNABELLE: Kehakeel on midagi, mida me kõik iga päev kasutame. Me uurisime koos Nancyga, kuidas tegelastevahelised emotsioonid ja psühholoogia võiksid kehade ruumilise asetuse kaudu väljenduda. Enne tantsusammude loomist pidid tantsijad juba teadma, milles stseen seisneb ja mis on nende kavatsus.
NANCY: Tegime tantsijatega mitmeid näitlemisharjutusi, et aidata neil ammutada noid samu jõudusid, mis kannustavad meie karaktereid.
Küsimusele, kuidas erineb näidend ja ballett teineteisest, vastas lavastaja Nancy Meckler: „Võtsime Williamsi näidendi lähtekohaks ning ammutasime sellest inspiratsiooni. Williamsi näidendi tantsukeeles jutustamine on pakkunud meile võimaluse minna tegelaste mõtetesse ja väljendada nende sügavaimaid kirgi, unistusi ja hirme. Blanche’i siseelu pulbitseb fantaasiast ja karmidest mälestustest, mida näidendis välja ei mängita, kuid balletis on see kõik teie ees ning leiab kajastamist läbi tantsu.“

Proovis Alena Shkatula (Blanche), Jevgeni Grib (Alan), Konstantin Belakhvostik (ajalehepoiss), Carlos Campo Vecino (Jeff), Ketlin Oja (noor Blanche), Andrea Fabbri (Mitch)

Vaata ka tantsija Jevgeni Gribi fotoblogi Instagramis!

Fotod: Liina Viru

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.