Esileht

25. juubeliball Estonias

18.10.2017 / Lisanna Männilaan

ball_blogi

Vana-aastaõhtul ootab Rahvusooper Estonia kõiki glamuursele ballile. Üllatusterohket õhtut tutvustab Anu Merilale balli produtsent ja Estonia Seltsi juhataja Mart Mikk.

Rahvusooper Estonia aastalõpuball tähistab sel aastal 25. juubelit. Mis on särava juubeliballi teema, stiilipeo valitud aastakümme?
Teema ongi juubeliball! Lisaks veerandsajandile ballide ajaloos tähistame ju kogu riigi juubelit. Margus Kasterpalu on sel puhul pannud kokku pooletunnise eeskava, mis räägib siurulaste sündmustest Estonias ja selle ümber sada aastat tagasi.

Kes on seekordsed balli perenaine ja peremees?
Tänu kõlavatele häältele on Rahvusooperil võimalik igal aastal välja panna uus võluv paar. Tänavu peavad õhtujuhtide vastutusrikast ametit metsosopran Juuli Lill ja bariton Rauno Elp.

Milliste helide saatel toimub lavaline programm? Kes esinevad muusika- ja tantsunumbrites?
Pärast siurulaste juhtumisi, õhtusööki ja tantsu suure sümfooniaorkestri saatel on külalised palutud taas teatrisaali, kus saab kuulda ja näha armastatud noppeid erinevatest kümnenditest nii laulus kui ka tantsus. Ballil on kaastegev Rahvusooper Estonia ooperikoor, loomulikult hulk soliste ja orkester. Laval on kogu Eesti Rahvusballett, kes samuti tähistab sel hooajal oma sajandat juubelit.

Estonia aastalõpuballil on alati ka külaliste rõõmuks ja elevuse tekitamiseks ette valmistatud üllatused. Kas üllatusi on seekord veelgi juurde tulnud?
Üllatused ongi üllatused seetõttu, et nendest ette ei räägita!

Et Estonia maja kostitab külalisi väga mitmekülgse programmiga, muusikaklassika pärlitest diskoni, võib oletada, et ka ballikülalised on väga erinevas vanuses. Kas noortele meeldib ballil käia?
Kõik välismaalased imestavad alati, mis nipiga on Eestis suudetud teatritesse meelitada märkimisväärne hulk noori inimesi, kes on ka šikilt riides. Hea teater peab lisaks traditsioonide kandmisele olema alati kaasaegne ning otsima vahendeid igas vanuses publiku lummamiseks.

Mart Mikk, olete õppinud Sibeliuse Akadeemias. Kas oskate öelda, kas põhjanaabritel Soome Rahvusooperis on samuti kombeks glamuurseid aastalõpuballe korraldada?
Soome Rahvusooperis toimub sarnaseid üritusi umbes iga kolme aasta tagant. Esmalt vaadatakse ära terve etendus, edasi on õhtusöök ja tants kuni muusikasse lavastatud ilutulestikuni südaööl. Kellelegi ei ole vast üllatuseks, et meie põhjanaabrid on meist oluliselt tantsulembelisemad, nii korraldatakse ooperimaja suures fuajees seeniorite jaoks tee- ja tantsuõhtuid kuni kevadeni lausa üheksal korral! Sissepääs on tasuta ning ülekannet sellest saab samuti tasuta nautida. Tantsuorkestriga koos laulavad Soome tuntud ooperisolistid, kellele kergemat sorti repertuaar sugugi võõras ei ole.

Teie isa, Rahvusooperis Estonia alates 1952. aastast töötav Arne Mikk on valitud ka aasta isaks. Kas teie perel on kombeks aastavahetusi ballil vastu võtta?
Otseselt sellist traditsiooni meie perel ei ole, kuid kindlasti on seda ette tulnud päris mitmel korral. Samas on vaja vaheldust ja kuna suur osa minu igapäevasest elust ja tööst on olnud seotud suhtlemise, muusika ja meluga, siis olen uut aastat vastu võtnud väga väikses ringis keset Oandu metsa, kuhu ei kosta ühtegi raketipauku!

Mida soovite Estoniale Eesti 100. juubeli aastaks?
Estonia Seltsi juhatajana lasub mul kohustus seista selle eest, et väärtustataks, säilitataks ja edendataks meie rahvuskultuuri. Tänavu on seda väga lihtne teha, kuna suur hulk Estonia repertuaarist on pühendatud eesti muusikale. Seega soovin pigem publikule indu seda kõike endasse talletada ja vaadata ära kõik alanud hooaja uuslavastused ning kontserdid.

Artikkel ilmus Denim Dreami sügis-talv 2017 numbris.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.