Blogi uudis

Kui pilvedel on värvid

25.08.2017 / Liina Viru

tunnuspilt

Sa lahkud kodust teiste jumalate juurde,
sa loobud omaenda loomisloost.
Kõik, mis on sulle hoitud, heidad muuseas tuulde
ja ise selles tuules langed koost…

Proovid on jõudnud esimese vaatuse finaali, kus tegelastega liitub Vanaema, keda kehastavad Ita Ever ja Ester Pajusoo. Kas tõesti on Lagle, kes nii jõuliselt taasiseseisvumise eest väljas oli, otsustanud nüüd, mil vabadus käes, emigreeruda Rootsi? Mõtlemapanevas monoloogis jagab vanaema elukogemust ja maalib Lagle silme ette pildi sellest, mis teda võõral maal ees ootab.

Ei saa salata, et terve trupp elab Vanaema sõnadele tundeliselt kaasa ning nii mõnelgi põsel helgib vargne pisar.

Fotod: Liina Viru

Me lahkesti laulame lahti end maast,
sest rõõm on me südames siiras.
Ei tea, kust on pärit see kange kuraas,
mis selga meil kasvatab tiivad.
Nii lihtne on lennata teistega koos –
vist toidab meid taevane manna.
Mis sest, et on nimeks sel revolutsioon,
mis kõrguste poole meid kannab.

Täna proovitakse proovisaalis järgmist stseeni: toimub noorte laulupidu. Ema Ell ja Isa Kaarel otsivad tütar Laglet, kes lubas laulupeoks kodumaale tulla. Samal ajal üritab Lagle poja Maikiga lavale lähemale pääseda, nagu varemgi, kuid turvamees ei luba. Lagle ja tema vanemad taaskohtuvad. Ell ja Kaarel pole oma lapselast, Maiki, kaua näinud. Nad paluvad endale tere öelda. Poiss ei oska olukorras kuidagi käituda ning hakkab kõva häälega rootsi keeles laulma.

Proovis Mati Turi – Kalev, Juuli Lill – Maria, helilooja Rasmus Puur, Rauno Elp – Isa Kaarel, Triin Ella – Ema Ell, Kristel Pärtna/Janne Ševtšenko – Tütar Lagle, lavastaja Roman Baskin

Fotod: Liina Viru

Ma olen vaba, olen vaba, mul on voli,
ma teen, mis tahan siis, kui peale tuleb vaim.
Ma tahan unustada kõik, mis enne oli
ja sest, mis tuleb, on mul üksnes arglik aim.

Lagle vabaduseaaria, I vaatus. Laur Lomperi libreto

Selle hooaja esimese uuslavastuse idee põhineb Jaan Kruusvalli näidendil „Pilvede värvid“ (1983), mis käsitleb eestlaste põgenemist kodumaalt Teise maailmasõja sündmuste keerises. Aeg ei ole Eestist lahkumise puhul aga määrav. Ühe pere lugu peegeldab paljude Eesti perede lugusid aastatel 1985–1991.

Proovid on alanud ja lauljad koos lavastaja Roman Baskiniga otsivad läbi Rasmus Puuri muusika vastuseid olulistele küsimustele: Kelle jaoks vaba Eesti taastati, kui kõik nüüd välismaale ihkavad? Miks tundub vabadus meile nüüd nii iseenesest mõistatav, kui ta aastasadu seda üldse ei olnud? Kas selleks, et ühte hoida, on vaja reaalset või väljamõeldud vaenlast meie omade seast? Me pole kunagi ainult eestlastena sellel maal elanud – kas me seda üldse oskaksime? Miks kaovad aated nii kiiresti?

Ooperi maailmaesietendus toimub 22. septembril 2017. Loe lähemalt siit!

Proovis Mati Turi – Kalev, dirigent Lauri Sirp, helilooja Rasmus Puur, Rauno Elp/Jassi Zahharov – Isa Kaarel, Triin Ella – Ema Ell, Juuli Lill – Maria, lavastaja Roman Baskin, Mart Laur – Raivo

Fotod: Liina Viru

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.