Uudised

1. mail on kauaaegse balletisolisti Inge Põdra 100. sünniaastapäev

30.04.2017 / Ülla Veerg

ingepoder-1

Inge Põder alustas karjääri tantsu-imelapsena Becki stuudios 1925. aastal. Juba 1930. aastatel tuli pikem ringreis Rootsi, Belgiasse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Saksamaale, Šveitsi ja Taani. Balletile lisandusid akrobaatika, stepptants ja džäss. Inge Põder oli neid õnnelikke, kes suutis lavalapsest kasvada arvestatavaks artistiks.

Eesti teatriellu astus ta 1936/37 hooajal Endlas. 1938. aastal alustas ta tööd Estonias, kuhu jäi veerandsajandiks. 40.- 50. aastatel kuulus ta balletisolistide juhtgruppi. Sündis üks meistritöö teise järel – Zarema, Robin, Messalina, Laurencia, Vanja, Tao-Hoa, Esmeralda, Gudule, Daša, Lola, Sortsitütar, Smeraldina, Mari, Loksper … Lisandusid subretiosad, karakterrollid operettides “Kõrbelaul”, “Vaba tuul”, “Rose-Marie”. Gustav Ernesaks kirjutas Inge Põdra eredat isikupärast häälevärvi arvestades talle partii oma ooperis “Käsikäes”.

Andeka koreograafina oli Inge Põder lisaks Estoniale seotud veel Draamateatri, Endla, Vanemuise ning mitme varieteega. Kõrgetasemeline Viru varietee võlgnes palju tema lavastaja-, pedagoogi- ja organisaatorioskustele. Tantsutarkust on temalt omandanud paljud nooremate põlvkondade tantsijad. Väga armastatud Inge Põder oli tantsu- ja teatrieluga tihedalt seotud kuni viimaste eluaastateni.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.