Uudised

Eesti teatrirahvas andis teatrisarja “Sajandi lugu” esimese pileti üle president Kersti Kaljulaidile

15.03.2017 / Ülla Veerg

pilet-presidendile

15. märtsil toimus presidendilossi ees Eesti Vabariik 100 teatrisarja „Sajandi lugu“ avaüritus, mille käigus andis Eesti Etendusasutuste Liidu juhatuse esimees Priit Raud president Kersti Kaljulaidile üle esimese kinkepileti kõigile „Sajandi loo“ lavastustele. Ühtlasi tehti teatavaks sadakond ühiskonnale olulist isikut ja organisatsiooni, keda teatrid samuti kinkepiletitega meeles pidasid.

President Kaljulaid kiitis teatreid niivõrd suure ettevõtmise eest. „Kolm aastat ettevalmistusi, aasta etendusi meie elust ja meie vabadustest. Häid teatrietendusi, häid teatrielamusi,” soovis riigipea.

President Kaljulaid nentis, et Eesti teatrite ühisprojekt meenutab meile kõigile, et vabadus ei ole iseenesest mōistetav ega tulnud kergelt. „Vabaduse hoidminegi on raske. Iga päev ja iga nädal väitleme me mōnda väitlust, mis vōib edaspidi määrata meie füüsilise vōi meie demokraatlikud vabadused,” lisas riigipea.

Avaüritusega anti sümboolne avaakord kõige suuremale koostööprojektile, mida eesti teatrites kunagi tehtud. Mängides läbi vabariigi lugu, teeb kõnealune teatrisari ise omal moel ajalugu: see on nii osalejate arvu kui toimumisaega silmas pidades meie teatriajaloo suurim lavastus. Omaette väärtus on teatritevahelisel koostööl, mis sünnitab uusi ja üllatavaid loomingulisi kooslusi.

Nii jõuab alates augustist 2017 kuni juulini 2018 igal kuul publiku ette üks Eesti Vabariigi elukümnendist inspireeritud lavastus. Ühiselt tulevad lavastustega seotud 24 teatrit taas kokku 2018. aasta septembris Tartus, kui Draamafestivali ajal toimub kõigi „Sajandi loo” lavastuste etendusmaraton.
Otsus oma riigile sajandaks sünnipäevaks sajandipikkune lugu kinkida sündis kolm aastat tagasi Eesti Etendusasutuste Liidu eestvõttel. Sajandi jagati kümnenditeks, lisati pilk tulevikku ja otsustati, et kõik lavastused luuakse kahe teatri koostöös. See, millised teatrid loomingulise paari moodustasid ja milline kümnend ühislavastuse aineseks sai, selgus loosi teel.

Täna avati „Sajandi loo” koduleht EV100.ee/teater ja FB leht www.facebook.com/sajandiluguning mõned teatrid alustasid piletite müüki.

Foto:Liina Viru.

Lisainfo:
Monika Larini
Eesti Etendusasutuste Liidu tegevjuht
Executive Manager of
Estonian Association of Performing Arts Institutions
monika.larini@eeteal.ee
+372 55614972

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.