Uudised

Mahleri muusikale loodud tantsuteos „Laul maast“ jõuab publiku ette vaid kahel korral

03.11.2016 / Ülla Veerg

laul-maast

4. ja 6. novembril toob Eesti Rahvusballett lavale balletiõhtu, kus kantakse ette kaks teost – Toomas Eduri „Vaikivad monoloogid“ ja Kenneth MacMillani „Laul maast“.

Eduri „Vaikivad monoloogid“ on kolmele tantsijatepaarile loodud teos, mis räägib vaikimisest sisemises üksinduses, inimsuhete tõusudest ja mõõnadest, eneseotsingutest, jagatud õnnest ja kurbusest ning sellest, et alati ei ole kõike võimalik sõnadesse panna. Heino Elleri, Artur Kapi, Artur Lemba, Eduard Oja, Arvo Pärdi ja Peeter Süda muusikale loodud „Vaikivad monoloogid“ jõudis esmakordselt vaatajate ette 2009. aastal Londoni Püha Pauli katedraalis. Tantsivad Ketlin Oja, Zachary Rogers, Elisabetta Formento, Marta Navasardyan, Ali Urata, Marika Muiste, Jevgeni Grib, Nanae Maruyama, Bruno Micchiardi, Alena Shkatula, Denis Klimuk, Luana Georg ja Sergei Upkin.

20. sajandi ühe silmapaistvama koreograafi Kenneth MacMillani ballett „Laul maast“ Mahleri kantaat-sümfooniale jõudis esmakordselt lavale Stuttgardi Balletis 1965. aastal. MacMillani koreograafia erines kõigest, mida ta seni loonud oli. See oli tema tantsuline nägemus pikalt mõtteis kõlanud muusikast ja saksa keelde tõlgitud hiina luuletuste sõnadest, mis on aluseks laulude tekstidele. Ta põimis varvastehnikas tantsukeelde oriendihõngulisi liigutusi. Pärast taevani ülistavaid arvustusi esietendus ballett 1966. aastal ka Londoni Kuninglikus Balletis. MacMillani ballette iseloomustab süvitsi minev psühholoogiline sisekaemus ja klassikaliste väljendusvahendite kujundirikas kasutamine. Headeks näideteks on balletid „Romeo ja Julia“, „Gloria“, „Manon“ (esietendus Eesti Rahvusballetis aastal 2011), „Mayerling“ ja „Reekviem“. MacMillani balleti lavastab Eestis Grant Coyle, peaosades tantsivad Luana Georg, Alena Shkatula, Denis Klimuk, Sergei Upkin, Anatoli Arhangelski ja Oliver Jahelka. Rahvusooperi orkestrit dirigeerib Lauri Sirp, laulavad Helen Lepalaan ja Juhan Tralla.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.