Uudised

8. oktoobril tähistatakse Estonia talveaia 25. sünnipäeva

08.10.2016 / Ülla Veerg

Taasleitud nurgakivi paigutamine talveaeda

8. oktoobril tähistab Rahvusooper Estonia piduliku kontserdiga talveaia avamise 25. aastapäeva. Talveaed ehitati kahe hoonetiiva vahele kunagise suveaia ja restorani asukohale 1991. aastal. Juba esimesel hooajal anti seal üle 100 kontserdi. Rohelusse uppuv hubane kontserdisaal on külastajate lemmikuks tänaseni. Siin korraldatakse kammerkontserte ja -etendusi, viiakse läbi laste haridusprojekte, korraldatakse konverentse ja vastuvõtte ning tähistatakse tähtpäevi. Etenduste vaheaegadel on talveaed avatud kohvikuna.

Talveaia muudab väga eriliseks siin eksponeeritud Estonia teatri- ja kontserdihoone nurgakivi. Estonia selts kavandas ehitatava teatri- ja kontserthoone nurgakivipanemine tseremoonia VII üldlaulupeo ajaks 1910. aastal. Vanikutega ja lippudega kaunistatud hoone ehituseks määratud maa-alal pidi see pidulik sündmus nõukogu otsusel toimuma kõnede ja koorilauluga, nagu tähtsamate ehitiste sisseõnnistamisel kombeks. Venestamisvaimus keelas aga kuberner Korostovets eestikeelsed kõned. Kuna selle nõudmise kohaselt oleks pidanud Eesti teatri nurgakivipanemine sündima vene keeles, pandi kivi hoopis karjuvas vaikuses hooviseina, kus see 1944. aasta märtsipommitamise ajal rusude alla mattus ning pikaks ajaks kadunuks jäi. Alles seoses sisehoovi (algse suveaia) ümberehitustöödega talveaiaks 1991. aastal märgati kivi kaevetööde käigus. Justkui hea enne oli ajaloolise väärtusega nurgakivi oodanud talveaia valmimist, kus see on teenitud aukohal siiani kõigile külastajatele nähtav.

Meeleolukal sünnipäevakontserdil esinevad Kristel Pärtna, Janne Ševtšenko, Helen Lokuta, René Soom, Oliver Kuusik, Mart Madiste, Urmas Põldma, Marko Matvere, Pavlo Balakin, Ooper-Kvartett, Toivo Unt Jazzkvartett, Aare Kodasma, Lemme Järvi, Tarmo Eespere, Varius teatri trupp jpt. Kontserdi piletid on välja müüdud.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.