Blogi uudis

„Faust“: Kõndides taeva ja põrgu piiril

11.05.2016 / Stina Vürmer

faust_3

Dmitri Bertmani lavastatud „Faust“ on tormiline ooper, milles avaneb maailm täis muusikalisi ja dramaatilisi kontraste koos musta nõidusliku maagiaga, mis heidab oma kuratliku käe üle ooperimaja lava. Siin põrkavad kokku taevas ja põrgu ning nagu paljudele suurepärastele ooperitele kohane, ei ole siin ühtki halli varjundit, vaid ainult äärmustest pungil maailm. Charles Gounod’ eepilise ooperi südame moodustab religioon ning konflikt hea ja kurja vahel.

Kuna Faust on tülpinud ja elust väsinud, müüb ta oma hinge Kuradile, see viib lendlevatesse kõrgustesse, millele järgneb aga pauguga etteaimatav ja lõhestav allakäik. Naudingu eest tuleb tasuda kõrgeimat hinda. Kui Faust Mefisto kohale manab, tundub tulevik talle kauge ja igavene hukatus veel kaugemal kui kuu. Mefisto maailm on lummav, kuna seal on kõike, mida ihaldate. Peagi unustate homse päeva ning tantsite ennastunustavalt laudadel – kuradile tagajärjed, kas pole tore? Koletislik ahnus ilma kahetsusteta toob homsesse aga leina ja õnnetuse.

Mefisto ja tema marioneti Fausti loodud hukatuslikud lained pühivad nende rajalt kõik, ka õrna Marguerite’i, kes on habras ja süütu pimeduse maailma ohver.

Nagu võrratud eepilised ooperid ikka, sisaldab ka see külmavärinaid tekitavat orkestripartituuri. Muusika on nii kurjakuulutav kui ka eksootiline. Gounod’ romantilise muusika intensiivsus, mida rikastavad duetid, triod ja kvartetid, tuiskab pidurdamatu jõuga läbi ooperisaali. Noodid on justkui käegakatsutavad, neid saab laest korjata kui võluvaid keerdus tähti.

Tänu Ene-Liis Semperi lavakujundusele ja Edvald Smirnovi koreograafiale pakatab teos toorest energiast ja kuratlikust maagiast, kui Faust sukeldub Mefisto ahvatlevasse, kuid kurja iha, jõu ja pimeduse maailma. See saab lõppeda ainult tragöödia ja meeleheitega.

Kui sobiv, et üks etendus leiab aset just 13. ja reedel. Parem ikka krutsifiks kaela panna ja öist õhku emmata, kui julgete.

Kiara Argenta

The Baltic Times

May 5, 2016

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.