Esileht

„Faust“ lavastaja silmade läbi

19.04.2016 / Stina Vürmer

bertman_blogi

Küsimusi küsis Liina Viru
Foto: Irina Voitieva

Miks „Faust“?
Gounod’ „Faust“ on üks populaarsemaid oopereid maailmas, enamik inimesi võib vaevata ja naudinguga ümiseda peast Mefisto aariat. Tumedates jõududes on midagi, mis meid köidab, ka lapsi huvitavad kahjuks armunud printside ja printsesside asemel kurjad võlurid, nõiamoorid ning luukered.

Usk ja patt ooperis?
Näib, et nõudluse puudumisel jääb Mefisto Maa peal tööta, sest inimesed teevad suure mõnuga tema eest töö ära. Ahvatlustele järele andmine on inimeste lemmiktegevus ja meile meeldib kiusatusele järgi anda. Jumala poole pöördub inimene alles viimases hädas, kui enam väljapääsu pole: kui tabletid enam ei mõju, kui pole enam kellegagi rääkida, kui hinges on üksindus, kui pole millegi poole pürgida… Vaid valitud saavad lunastatud.

Fausti otsingute olemus?
Mulle näib kummalisena põhjus, miks Faust oma noorust tagasi soovib. Õpetlase, doktori ja juristina ei palu ta Mefistolt noorust selleks, et teha veel üks avastus või kirjutada raamat või leiutada see, mis veel leiutamata. Ta soovib noore mehe keha vaid selleks, et võrgutada Margarete…

Mefisto?
Mefisto ootab väljakutseid ja võitlust, kuid seda ei tule, sest inimesed teevad ise tema eest töö ära. Nii nutab ta üksinduses meie apla maailma pärast.

Gounod versus Goethe?
Isegi Gounod ei suutnud Goethet ära rikkuda! Gounod kirjutas ooperi väga meloodilises, lihtsas ja kaunis helikeeles, et ka need, kes Goethe suurepärast teost lugenud pole, mõistaksid seda võimsat lugu.

Margarete?
Margarete langes sinisilmselt Fausti ahvatluste võrku. Nende esimeses duetis räägib ta Faustile, et on valmis tema eest surema. Faust võrgutab Margarete, kes põgeneb solvununa, sest Faust ei mõista tema tunnete ülevust. Kuid kiusatus toob ta tagasi! Kannatustest piinatult pöördub Margarete Jumala poole ja saab lunastatud. Ma armastan teda!

Dmitri Bertman
“Fausti” lavastaja

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.