Uudised

Rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi SAAL laiendavad ühiselt mänguruumi

01.04.2016 / Ülla Veerg

KAALI_ringauditoorium_visand

2014. aasta märtsis otsustasid Eesti teatrid, et Eesti Vabariigi sünnipäevaks kingitakse suurejooneline lavastusprojekt, kus tuuakse publiku ette vabariigi sajandi lugu ja mille raames 24 teatri osavõtul sünnib aasta jooksul – sügisest 2017 kuni kevadeni 2018 – 12 lavastust. Teatrid loosisid partnerid ja jagasid omavahel kümnendid. Estonial ja Kanuti Gildi SAALil tuleb ühiselt kajastada 60.-70. aastaid.

Partnerite ühise otsusega tuuakse lavale ooper, mille osatäitjad on praeguseks juba valitud ja lavastusprotsess hoogsalt käimas. Libreto ja muusika avastati novaatorliku teadlase ja leiutaja Manfred MIMi käsikirjade hulgast. 60. aastatel, kui Manfred MIM partituuri kirja pani, puudusid tehnilised võimalused nii keeruka projekti läbiviimiseks. Tänapäeval on see teostatav ja Estonia ning Kanuti Gildi SAAL plaanivad projekti esitleda mai lõpus. Esialgu võib vaid öelda, et uuringud, mille Manfred MIM libreto loomisel läbi viis, tõestavad eksimatult, et elu Eestimaal on alguse saanud Kaali meteoriidi kukkumisest Saaremaale.

Etenduskoha valik on osutunud suureks väljakutseks. Kontseptsioon ja lavakujundus on pretensioonikad ning nõuavad suurt ringauditooriumi. Pärast mitmeid arutelusid on pooled otsustanud Kaali kraatri etenduskohana käiku võtmise kasuks. Juba on tellitud mahukas ümberehitusprojekt, puudu on veel vaid muinsuskaitse- ja looduskaitseametite kooskõlastused ning finantseerija. Projekt näeb ette kraatri põhja ja külgede betoneerimist, et muuta see hea akustikaga ja nähtavusega vaatesaaliks. Kokkuhoiumeetmena on kavas kasutada Tallinna linnahallis praegu jõude seisvaid toole. On sõlmitud ka kokkulepe muude linnahalli lammutamisel tekkivate materjalide kasutamiseks Saaremaal.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.