Uudised

Rinaldo on Iisraelist tagasi

02.04.2016 / Stina Vürmer

rinaldo_blogi2

Veel kahel korral sellel hooajal, 10. ja 22. aprillil, on Estonia laval Händeli ooper „Rinaldo“. Veebruaris käis rahvusooper lavastusega Iisraelis, kus sealse ooperipubliku tagasiside oli ülipositiivne.

Ury Eppsteini arvustus märtsi Jerusalem Postis

Tänu Iisraeli Ooperis esinenud Rahvusooperile Estonia oli kohalikul publikul võimalik viimaks ometi jälle nautida ühte Händeli liiga tihti unarusse jäetud ja unustatud oopereist – „Rinaldot”.
Ei ole sellist inimlikku nõrkust, mille Händel oleks oma oopereis ära unustanud – armastus, vihkamine, rõõm, meeleheide, armukadedus, kättemaks, pühendumus või viha – väljendudes kõige intensiivsemal ja kommunikatiivsemal moel, ilma keerutamata ja ilma tavapärase barokse toreduse ja tingimusteta.
See oli hiilgav etendus, mis vastas igati Händeli meistriteosele. Inglase William Reltoni lavastus ja samuti Inglismaalt pärit Cordelia Chisholmi lavakujundus olid maitsekalt abstraktsed ja minimalistlikud. Lava ei olnud üle kuhjatud üleliigsete esemetega ja töötas just nagu päästik, et vallandada publiku fantaasia.
Koosseis oli suurepärane. Peaosas kõlas Monika-Evelin Liiva ilmekas hääl tõelise kangelastenorina. Oliver Kuusik oli Goffredo rollis veenvalt autoriteetne. Helen Lokuta pehme ja õrn hääl Almirena rollis tegi selgeks, miks Rinaldo temasse armus. Tema sügavalt liigutav aaria „Lascia ch’io pianga” (Lase mul nutta) oli üks ooperi kõrghetki. Armida osas esinenud Helen Lepalaane leina-aaria väljendusrikkus oli sama intensiivne kuivõrd ta oli jõuliselt vihane ja hirmutav oma raevus. Kõigi lauljate kaelamurdvad koloratuurid olid oma pingevabas paindlikkuses rabavad – seda nii mees- kui ka naislauljate puhul.
Andres Mustoneni taktikepi all on Rahvusooper Estonia orkester leidnud elavad ja värskendavad tempod, vältides barokse muusikaga tihti seostatavat pompoossust. Kooskõla orkestri ja lauljate vahel oli perfektne, päädides tihti nende omavahelise dialoogiga.
Nüüd, mil Händelil oli Iisraeli Ooperis oma kohalik esietendus, jääb üle vaid loota, et mitte väga kauges tulevikus etendataks siin rohkemgi tema lummavaid oopereid.

Jerusalem Post, 17. märts 2016
0018_5704_KaurIlves_Rinaldo

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.