Uudised

“La traviata” 100. juubeli etendus toob Estonia lavale kolm koosseisu korraga

18.02.2016 / Ülla Veerg

latraviata_kodu_300x180

21. veebruaril tähistab Rahvusooper Estonia 100 aasta möödumist esimesest „La traviata“ etendusest Estonias. Ooperite ooperi sajanditagune esietendus toimus 28. jaanuaril 1916 (vkj), muusikajuht oli siis Raimund Kull ja lavastaja Paul Pinna. Praegune, Neeme Kuninga poolt 1997. aastal publiku ette toodud lavastus on vastu pidanud pea 20 aastat ja juubeliõhtul on selle 180. mängukord. Lavastuse on kujundanud Anna Kontek, tähtpäevaetendust dirigeerib Vello Pähn.

1916. aasta 1. veebruaril kirjutas Päevaleht ühe erilise lavastuse sünnist: „“Estonia“ teatri muusikajuht oli oma tuluõhtuks enesele tähtsa ülesande seadnud: Verdi ooperi „Traviata“ ettekande meie koduste jõududega. See kunstiline auahnus hr. Kulli poolt on rõõmustav ja publikum näitas ülirohke osavõtmisega, saali viimase nurgakeseni täites, et ta seda hinnata mõistab. Ka ettekantud ooperi väljavalikut võib ainult heaks kiita, sest ta mõistis väga osavaste meie olusid arvesse võtta.”

Ka 21. veebruari juubelietendus on väga eriline – peaosades on mitu erinevat osatäitjat: Violetta – Kristel Pärtna ja Marie Fajtova, Alfredo – Oliver Kuusik, Sergiu Saplacan ja Michael Wade Lee, Germont – Rauno Elp ja Jassi Zahharov. Etenduse lõppedes on lavale oodatud varasemates lavastustes kaasa löönud Mati Kõrts, Tarmo Sild, Riina Airenne, Vaike Kiik-Salupere, Alar Haak, Urmas Põldma, Pille Lill, Andres Köster, Margarita Voites, Anu Kaal, Nadia Kurem, Ivo Kuusk, Rostislav Gurjev, Urve Tauts, Liidia Panova, Mati Palm, Tiit Tralla, Teo Maiste, Voldemar Kuslap ja Arne Mikk.

„La traviata“ on 19. sajandi keskpaigast alates vallutanud publikut kõikjal maailmas ja kujunenud üheks armastatumaks ooperiks muusikateatri ajaloos. Ka Estonias on see üks enimlavastatud oopereid, millele publik on sajandi jooksul aplodeerinud kaheksal esietendusel.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.